Tatranský ľadový dóm otvára svoje brány. 12. ročník skladá hold významnej osobnosti (FOTO)
- Pre verejnosť sa otvára už dnes
- Vstup je úplne zdarma
- Autori tento rok volili špeciálnu tematiku
- Pre verejnosť sa otvára už dnes
- Vstup je úplne zdarma
- Autori tento rok volili špeciálnu tematiku
Atrakcia, ktorá každoročne láka tisícky zvedavých očí, je znovu otvorená pre verejnosť. Oddnes (15. novembra) totiž môžeš vo Vysokých Tatrách navštíviť jedinečné ľadové kráľovstvo. Ako každý rok, tak aj tento, svoje brány otvára Tatranský ľadový dóm.
Organizátor sa snaží každý ročník ohúriť špeciálnou tematikou a inak to nie je ani teraz. Detaily oznámili na svojom webe Vysoké Tatry.
Tatry spájajú
V srdci Vysokých Tatier, na známom Hrebienku, sa opäť týči majestátna zimná atrakcia, ktorá každoročne priťahuje tisíce návštevníkov. Tatranský dóm, situovaný v impozantnej nadmorskej výške 1 285 metrov, otvára svoje brány všetkým milovníkom umenia a prírody. Dobrá správa pre návštevníkov je, že vstup do tohto jedinečného diela zostáva bezplatný. Atrakciu môžeš navštíviť až do 21. apríla 2025.
Tohtoročná inštalácia, ktorá píše už svoj dvanásty ročník, prináša mimoriadne významnú tému. Ľadová bazilika vzdáva hold jednej z najvýznamnejších osobností moderných cirkevných dejín – pápežovi Jánovi Pavlovi II. Umelci sa rozhodli v ľade zvečniť dve prominentné poľské sakrálne stavby – majestátnu Wawelskú katedrálu a historický kostol sv. Vojtecha v Krakove.
Výber témy pritom nie je náhodný – pripomína totiž 30. výročie pamätnej návštevy Svätého Otca vo Vysokých Tatrách. Jeho nezabudnuteľné slová „Tatry nerozdeľujú, ale spájajú!“ podľa organizátorov dnes rezonujú v našej spoločnosti ešte intenzívnejšie než kedykoľvek predtým, pripomínajúc univerzálne posolstvo jednoty a spolupatričnosti.
Pocta pápežovi
Wawelská katedrála a kostol sv. Vojtecha v Krakove nie sú len architektonické skvosty, ale predovšetkým živé svedectvá pozoruhodnej životnej cesty Jána Pavla II. – človeka, ktorý sa stal symbolom odvahy a lásky a ktorého odkaz dodnes rezonuje v srdciach mnohých. Informuje o tom organizátor na svojej stránke. Práve Wawelská katedrála sa stala svedkom kľúčových momentov jeho duchovnej cesty. Tu prijal v roku 1958 biskupské svätenie, čo predznamenalo jeho ďalšie významné životné míľniky.
Pápež Pavol VI. ho následne v roku 1963 vymenoval za krakovského arcibiskupa a v roku 1967 mu udelil kardinálsky klobúk. Vyvrcholením tejto cesty bolo jeho zvolenie za 264. pápeža v histórii cirkvi v roku 1978.
Osobitné miesto v príbehu Jána Pavla II. zaujíma kostol sv. Vojtecha, jeden z najstarších chrámov v Krakove i celom Poľsku. V jeho múroch zanechal hlbokú stopu počas svojho krakovského pôsobenia, kde pravidelne kázal a modlil sa. Tento odkaz žije dodnes prostredníctvom špeciálnych omší poslednej šance, ktoré sa konajú presne o 21:37 – čase jeho úmrtia.
Túto tradíciu zaviedol kardinál Dziwisz, jeho dlhoročný pobočník a osobný tajomník. Aj po nástupe na pápežský stolec zostal Krakov blízky jeho srdcu. Pri návštevách rodného Poľska sa pravidelne vracal na miesta, ktoré formovali jeho duchovnú cestu. Dnes je Krakov právom považovaný za „pútnické miesto“ Jána Pavla II., pričom kostol sv. Vojtecha zostáva neoddeliteľnou súčasťou jeho duchovného dedičstva.
Majestátna Wawelská katedrála
Impozantná krása Tatranského dómu sa návštevníkom odhaľuje hneď pri vstupe, kde ich pohľad upútajú majestátne západné a južné priečelie. Dominantou celého priestoru sú tri monumentálne veže wawelskej katedrály – Veža strieborných zvonov, hodinová veža a Zigmundovská veža.
Pod hodinovou vežou umelci citlivo vytvorili portrét Jána Pavla II., zatiaľ čo samotná veža nesie symbolické jednoručičkové hodiny, ktoré navždy zastali na čase 21:37 – momente, keď Svätý Otec opustil tento svet. Tohtoročná expozícia prináša návštevníkom jedinečný zážitok – možnosť prechádzať sa priamo medzi ľadovými múrmi. Cez prvú bránu môžu vstúpiť na „nádvorie“ kostola sv. Vojtecha, ktoré ponúka neopakovateľné príležitosti na fotografovanie.
Druhý vstupný portál skrýva prekvapenie v podobe legendárneho wawelského draka – Smoka, čím celý priestor získava ďalší rozmer fascinujúcej histórie.
Tatranský ľadový dóm v číslach:
- 12. ročník
- 1 800 ľadových blokov
- 225 ton ľadu
- teplota v kupole -6 až -10 stupňov
- ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 m
- na stavbe sa podieľalo 20 umeleckých sochárov a rezbárov zo 4 krajín: Slovenska, Čiech, Poľska a Nemecka
- 1 hlavný staviteľ: Adam Bakoš
- v Tatranskom dóme plánujú 11 koncertov počas celej zimnej sezóny
Zdroj: Vysoké Tatry – hory zážitkov
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: Tatranský ľadový dóm