Ťažké správy pre fajčiarov: Produkt, ktorý kupovali mnohí z nich, končí

  • Predaj zahrievaných tabakových výrobkov s arómou sa má zakázať
  • Vyplýva to z návrhu novely zákona o výrobe, ktorý vo štvrtok schválila vláda
Žena za pokladňou v novinovom stánku.
Ilustračné foto TASR/Pavol Zachar
  • Predaj zahrievaných tabakových výrobkov s arómou sa má zakázať
  • Vyplýva to z návrhu novely zákona o výrobe, ktorý vo štvrtok schválila vláda

Predaj zahrievaných tabakových výrobkov s arómou sa má zakázať. Vyplýva to z návrhu novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

Zákaz uvádzať na trh tabakové výrobky s charakteristickou arómou alebo obsahujúce arómy v akýchkoľvek ich zložkách už existuje pre cigarety a tabak na vlastnoručné zhotovenie cigariet. Po novom sa má rozšíriť aj na spomínané zahrievané tabakové výrobky.

Návrh novely súvisí s transpozíciou európskej smernice. Účinnosť sa navrhuje od 1. marca budúceho roka.

Nové pravidlá

Prednedávnom sme ťa pritom ešte informovali, že aj keď sú od 23. októbra ochutené náplne do zariadení na zahrievanie tabaku zakázané, na Slovensku si ich stále kúpiš. So zákazom prišla Európska komisia ešte v novembri 2022 a v susednom Česku ho vzali vážne. Ochutené náplne si tu už totiž nekúpiš.

Dôvod, prečo boli náplne na Slovensku stále v predaji, bol jednoduchý. Novela príslušného zákona totiž v tom čase ešte nebola schválená. Ako informuje portál tvnoviny.sk, v Poľsku ich stále kúpiš.

Hovorkyňa tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie v SR Ingrid Ludviková uviedla, že na transpozíciu delegovanej smernice do svojich vnútroštátnych právnych predpisov mali členské štáty Európskej únie 8 mesiacov.

„Nové pravidlá sa mali začať v plnej miere uplatňovať od 23. októbra 2023 po skončení trojmesačného prechodného obdobia s cieľom vyčerpať súčasný stav ochutených zahrievaných tabakových výrobkov,“ hovorí Ludviková.

Zákaz mentolových cigariet

Ešte 20. mája 2020 vstúpil do platnosti úplný zákaz mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulami. Dotkol sa všetkých trhov v Európskej únii vrátane bezcolných predajní, upozornila na zmenu Katarína Zemanová z PRime time.

„Zákaz vyplýva z európskej smernice o tabakových výrobkoch, ktorá nadobudla platnosť 19. mája 2014. Smernica zaviedla zákaz cigariet a tabaku na ručné balenie cigariet s charakteristickými príchuťami – teda s jasne rozpoznateľnú vôňou alebo chuťou odlišnou od tabaku,“ spresňuje Zemanová.

Zákaz EÚ sa vzťahuje na cigarety a tabak na ručné balenie cigariet, netýka sa bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet.

V tomto veku sa dá vyhnúť riziku smrti

Nová štúdia skúmala, v ktorej fáze života je najlepšie prestať fajčiť. Síce na toto nie je nikdy neskoro, existuje vek, kedy sa ešte dá vyhnúť riziku smrti a telo „si myslí“, že sa ho tabak nikdy nedotkol.

Štúdia pracovala s údajmi z National Health Interview Survey, ktorý sa používa na sledovanie zdravia, ale aj s dátami z National Death Index, čo je databáza záznamov o úmrtiach v USA.

kasel
zdroj: Unsplash/@anniespratt

Ako uvádza ScienceAlert, analýza zahŕňa údaje od viac ako 550 000 dospelých. Títo ľudia vyplnili dotazníky v časovom horizonte od januára 1997 do decembra 2018, pričom v tom čase mali 25 až 84 rokov.

Vedci pracovali s fajčiarmi, nefajčiarmi, ale aj tými, ktorí sa vzdali cigariet v minulosti. Do konca roka 2019 zomrelo takmer 75 000 ľudí, ktorí boli súčasťou štúdie.

Dôležité je, že v porovnaní s tými, ktorí nikdy nefajčili, fajčiari vykazovali nielen výrazne vyššiu úmrtnosť, ale aj vyššiu mieru úmrtnosti na rakovinu a ochorenia srdca či pľúc.

Vedci sa však pozreli aj na vek, v ktorom je najvyšší čas prestať fajčiť. Štúdia ukázala, že bývalí fajčiari, ktorí sa cigariet vzdali pred dosiahnutím 35 roku, mali podobnú úmrtnosť ako tí, ktorí nikdy nefajčili.

Naopak, horšie obstáli tí, ktorí prestali fajčiť v neskoršom veku. Výskum totiž zistil, že fajčiari, ktorí prestali fajčiť medzi 35. a 44. rokom života, vykazovali o 21 percent vyššiu mieru úmrtnosti.

Tí, ktorí presedlali na zdravší životný štýl vo veku 45 až 54 rokov, mali o 47 percent vyššiu mieru úmrtnosti, uvádza Live Science. Zaujímavé je, že toto je už tretia veľká štúdia, ktorá prišla s podobným záverom.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Archív SIU, Science Alert, Live Science, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá