Ťažké správy pre motoristov: Ceny pohonných hmôt rekordne porastú, varujú analytici
- Analytici predpokladajú opätovné zdraženie pohonných hmôt
- Odnesie si to najmä nafta
- Nateraz sú čísla pomerne stabilné
- Analytici predpokladajú opätovné zdraženie pohonných hmôt
- Odnesie si to najmä nafta
- Nateraz sú čísla pomerne stabilné
Aktuálne čísla
Ceny ropy sa v piatok (6.1.) zvýšili o zhruba 1,5 % po zverejnení najnovších údajov o vytvorení nových pracovných miestach v USA a poklese nezamestnanosti v decembri. Za celý týždeň si však komodita pripíše značné týždenné straty, odhadom na úrovni 7 %, pre pretrvávajúce obavy z globálnej recesie v roku 2023. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou vo februári sa v piatok o 16.12 h SEČ predával po 74,75 USD (71,19 eura). To bolo o 1,08 USD alebo 1,47 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena marcového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 1,21 USD alebo 1,54 % na 79,90 USD za barel.
V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu každopádne stále priplácame, aj keď tento nárast je v súčasnosti len mierny. Benzín 95 je drahší o necelé 2 % ako vlani a benzín 98 je na rovnakej úrovni ako vlani. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva práve spomínaná nafta, ktorá je až o 18 % drahšia ako vlani.
Prilepšujú si tretie strany
Na globálnej situácii si však niektoré krajiny prilepšujú. Jednou z nich je napríklad Čína, ktorá ešte v novembri minulého roka dosiahla exportné maximum za posledného 1,5 roka, uvádza TASR.
Čína vyviezla v novembri 2,1 milióna ton nafty, čo je najvyšší objem od júna 2021. V prípade benzínu dosiahol export 1,49 milióna ton, najviac od mája 2021. V októbri vývoz predstavoval 1 milión ton a v novembri minulého roka 810 000 ton. Čísla sa však opäť môžu podľa analytikov tento rok zmeniť. Uvoľnenie proticovidových opatrení by totiž malo zvýšiť domácu spotrebu palív.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy