Ťažké správy: Zbožňované Ulož.to už o pár dní ukončí svoju najvyužívanejšiu funkciu
- Platforma Ulož.to stráca právo ponúkať svoju najpopulárnejšiu službu
- Môže za to legislatíva DSA
- Zo stránky už nestiahneš filmy, ani hudbu
- Platforma Ulož.to stráca právo ponúkať svoju najpopulárnejšiu službu
- Môže za to legislatíva DSA
- Zo stránky už nestiahneš filmy, ani hudbu
Populárna platforma Ulož.to v podobe, v akej ju pozná väčšina používateľov, končí. Dôvodom je nová európska legislatíva. Platforma o tom informuje na vlastnom webe.
„1.12.2023 dôjde k výrazným zmenám vo fungovaní cloudového úložiska Ulož.to Disk a PINKfile.cz. Zmeny sú vynútenou reakciou na prichádzajúcu európsku legislatívu označovanú ako DSA,“ píše Ulož.to.
Počnúc decembrom budú môcť cloudové služby platformy využívať už len registrovaní používatelia. Najväčšia zmena však spočíva v tom, akým spôsobom bude fungovať, resp. nefungovať, zdieľanie súborov.
Najpopulárnejšou funkciou Ulož.to totiž doposiaľ bolo zdieľanie súborov medzi viacerými používateľmi platformy. Ľudia si tak medzi sebou mohli vymieňať napríklad hudbu či filmy.
Táto funkcia však od decembra kompletne zaniká a používatelia budú mať prístup už len k súborom, ktoré sami nahrajú. Inými slovami, z Ulož.to sa stane obyčajná cloudová služba, vhodná len na zálohovanie vlastných súborov.
„Súbory nebude možné verejne zdieľať, a to ani adresne prostredníctvom odkazu. Používatelia sa samozrejme nemusia báť, že by prišli o akékoľvek svoje osobné súbory. Všetko na cloudovom úložisku zostáva, obsah však bude prístupný iba tým užívateľom, ktorí ho na úložisko sami nahrali,“ dodáva platforma.
Čo je DSA?
Ako informovala agentúra SITA, v Európskej únii (EÚ) vstúpil koncom augusta 2023 do platnosti Zákon o digitálnych službách (DSA), ktorý sa dotkol najväčších svetových technologických gigantov a sociálnych médií vrátane spoločností Google, Facebook a TikTok.
Išlo o prelomový moment v regulácii internetových gigantov a jeho cieľom je zaistiť bezpečnosť používateľov online a zastaviť šírenie škodlivého obsahu, ktorý je buď nezákonný, alebo porušuje podmienky poskytovania služieb danej platformy. Cieľom tiež je chrániť základné práva Európanov, ako je súkromie a sloboda prejavu.
EÚ je dlhodobo svetovým lídrom v regulácii technologických gigantov, ktorí musia od piatka začať dodržiavať pravidlá DSA. Ich nedodržanie totiž môže mať za následok pokuty v hodnote miliárd eur.
Zmeny sa pôvodne týkali 19 platforiem vrátane ôsmich platforiem sociálnych médií: Facebook, TikTok, Twitter, YouTube, Instagram, LinkedIn, Pinterest a Snapchat. Je medzi nimi aj päť online trhovísk: Amazon, Booking.com, čínsky Alibaba AliExpress a nemecké Zalando.
Nové pravidlá sa vzťahujú aj na obchody s mobilnými aplikáciami Google Play a App Store spoločnosti Apple, ako aj na vyhľadávač Google a vyhľadávač Bing spoločnosti Microsoft. Zoznam dopĺňajú Mapy Google a Wikipedia.
Zoznam EÚ je založený na počte používateľov platformy. Tie, ktoré majú 45 miliónov (10 % populácie EÚ) alebo viac, budú podliehať najvyššej úrovni regulácie DSA.
Požiadavky DSA budú musieť nakoniec spĺňať všetky podniky, ktoré poskytujú Európanom digitálne služby. Budú však mať menej povinností ako najväčšie platformy a na prípravu mali 6 mesiacov od vstupu nového zákona do platnosti.
Spoločnostiam, ktoré nebudú dodržiavať pravidlá, hrozia pokuty až do výšky 6 % ich celosvetových príjmov, čo by mohli byť miliardy. Za nedodržiavanie predpisov by im dokonca mohli zakázať prístup na trh v Únii.
Úrady však nebudú hneď dávať pokuty. Cieľom DSA je podľa agentúry AP najprv poskytnúť EÚ prehľad o algoritmoch spoločností, aby zistila, či majú zavedené správne procesy.
Zdroje: Ulož.to, SITA