„Ťažký kartel“ na Slovensku? Úrad vyšetruje podozrivých podnikateľov, môže to vysvetľovať drahšie lieky v krajine

  • Protimonopolný úrad vedie správne konanie
  • Pri dvoch podnikateľoch môže ísť o ťažký kartel
  • Mohlo by to vysvetliť drahšie lieky na Slovensku
Ilustračný obrázok TASR/Pavol Zachar
  • Protimonopolný úrad vedie správne konanie
  • Pri dvoch podnikateľoch môže ísť o ťažký kartel
  • Mohlo by to vysvetliť drahšie lieky na Slovensku

Na Slovensku sa konali neohlásené inšpekcie medzi podnikateľmi, ktorí sa zameriavajú dodávky či distribúciu liekov. Zistilo sa, že minimálne dva takéto subjekty sa na trhu správali podozrivo. Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) preto začal správne konanie s tým, že by mohlo ísť o „ťažký kartel“.

Vedie ho od 18. júna vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž uzatvorenej medzi podnikateľmi na uvedenom trhu, píše sa na webe PMÚ. Prezrádza tiež, že v začatom konaní aplikuje okrem iného aj článok 101 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. V ňom sa pritom posudzujú dohody, ktoré môžu obmedzovať súťaže a ovplyvňovať tak obchod medzi členskými štátmi EÚ.

Experti z PMÚ možné pochybenia vyšetrovali a zistili, že aspoň dvaja podnikatelia v oblasti dodávok a distribúcie liekov mohli porušiť právne predpisy. Podľa úradu „koordinovali svoj postup pri predkladaní ponúk vo verejných obstarávaniach, spolupracovali pri určovaní cien, rozdelení trhu a zákazníkov a vymieňali si citlivé informácie“.

Znamená to, že by v ich prípadoch mohlo ísť o „horizontálnu dohodu“ s priamymi konkurentmi. Tá pritom patrí medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel. Podľa PMÚ sa považuje sa za „ťažký kartel“.

Samozrejme, v súčasnosti sa treba riadiť prezumpciou neviny a samotné správne konanie neznamená, že jeho účastníci skutočne porušili súťažné pravidlá. PMÚ na teraz nedospel k žiadnym záverom a samotné správne konanie ani nepredpovedá, aké rozhodnutie v ňom môže padnúť.

Ako vysvetľuje portál oPeniazoch, ak by však PMÚ rozhodol, že podnikatelia pravidlá porušili, mohli by sa tak vysvetliť drahšie lieky na Slovensku. Zoznam liečiv, ktorých cena v posledných rokoch stúpla nahor, priniesol portál Pravda.

Rady o liekoch od ŠÚKL

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje, že lieky patria medzi najčastejšie príčiny otravy v domácnosti. Ohrozujú pritom najmä deti a odborníci preto apelujú na rodičov, aby lieky skladovali čo najbezpečnejšie.

„Lieky skladujte na bezpečnom mieste mimo dosahu detí. Po užití lieku sa vždy uistite, že ste balenie nezabudli odložiť späť na bezpečné miesto. Lieky neskladujte na miestach v blízkosti potravín alebo sladkostí. So staršími deťmi hovorte o zodpovednom užívaní liekov,“ citovala ŠÚKL agentúra TASR.

V prípade podozrenia na otravu liekmi treba podľa ŠÚKL okamžite kontaktovať pohotovostnú záchrannú službu na čísle 155 alebo 112, prípadne sa obrátiť na Národné toxikologické informačné centrum.

ŠÚKL stiahol dôležitý liek

Ako sme ťa informovali, minulý týždeň musel Štátny ústav pre kontrolu liečiv z trhu stiahnuť liek Cinacalcet Reddy. Ten sa viaže na lekársky predpis a liečia sa ním problémy s orgánmi nazývanými prištítne či odborne paratyreoidné žľazy.

ŠÚKL ale musel pri balení „Cinacalcet Reddy 30 mg filmom obalené tablety, tbl flm 28×30 mg, kód ŠÚKL: 8929D“ zakročiť. Konkrétne to platí pri šarži s číslom B2203639 a exspiráciou 07/2025. Musel sa stiahnuť z úrovne distribučných spoločností, lekární, ako aj zdravotníckych zariadení. Viac informácií nájdeš v článku na tomto odkaze.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: PMÚ, oPeniazoch, Pravda, TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá