Ťažký priebeh koronavírusu dokáže znížiť IQ o 10 bodov. Rovná sa to 20 rokom starnutia

  • Náročný priebeh koronavírusu si berie svoju daň aj mesiace po negatívnom výsledku
  • Množstvo výskumov dnes dokazuje, že infekcia môže viesť ku kognitívnym ťažkostiam
Covid
Unsplash/ Olga Kononenko, Abigail Keenan
  • Náročný priebeh koronavírusu si berie svoju daň aj mesiace po negatívnom výsledku
  • Množstvo výskumov dnes dokazuje, že infekcia môže viesť ku kognitívnym ťažkostiam

Britskí vedci prišli novými, nie veľmi radostnými novinkami. Ich štúdia naznačuje, že ťažký Covid môže spôsobiť kognitívne škody, ktoré sa rovnajú zostarnutiu o 20 rokov či strate desiatich IQ bodov.

Na štúdii sa podieľali výskumníci z univerzít Cambridge a Imperial College London. Na jej základe tvrdia, že sa koronavírus ani zďaleka nekončí negatívnym výsledkom testu.

Svojimi zisteniami sa pripájajú k množstvu výskumov, ktoré dokazujú, že nákaza koronavírusom môže viesť k dlhodobým kognitívnym či duševným ťažkostiam. V súčasnosti neexistuje liečba a nie je isté ani to, prečo sa to deje.

Aj dlho po prekonaní

Štúdia bola publikovaná v časopise eClinicalMedicine. Jej závery hovoria, že ľudia, ktorí si prešli náročnou infekciou Covidom-19, mali kognitívne poruchy podobné starnutiu, ku ktorému dochádza vo veku 50 až 70 rokov. Horšie výsledky zaznamenali u ľudí, ktorí boli v rámci liečby pripojení na pľúcny ventilátor.

Štúdia sledovala 46 pacientov vo veku od 28 do 83 rokov. Všetci boli hospitalizovaní v období medzi 10. marcom a 31. júlom 2021, 16-tim z nich pomáhal dýchať stroj. V rámci výskumu (rôznych testov) ich porovnávali s viac než 66-tisícmi ľudí a zistili, že kognitívne poruchy pretrvávajú u ľudí s ťažkým Covidom aj po pol roku.

„Poškodenie kognitívnych funkcií je bežné pre širokú škálu neurologických porúch, vrátane demencie či bežného starnutia. Vzorce, ktoré sme videli pri Covide, boli však jedinečné,“ uviedol autor štúdie David Menon, ktorý pôsobí ako profesor na univerzite Cambridge.

Mnoho symptómov

Aj keď sa mnoho štúdií venuje tomu, aké sú dlhodobé účinky Covidu, vieme len málo o tom, prečo sa s nimi vlastne stretávame. Vedci konštatujú, že je nevyhnutný rozsiahly výskum zameraný práve na to.

Zatiaľ je teda záhadou, prečo uzdravení bežne hlásia symptómy, ako je únava, „mozgová hmla“, problémy so zapamätaním slov, porucha spánku, úzkosť či dokonca posttraumatická stresová porucha.

pandemia, koronavirus
zdroj: Unsplash/Fedotov

Častejšie než sa zdá

Štúdia zo Spojeného kráľovstva konštatuje, že približne jeden zo siedmich opýtaných hlásil, že aj 12 týždňov po negatívnom výsledku pociťuje príznaky, ktoré zahŕňajú kognitívne ťažkosti. Problém sa môže týkať aj tých, na ktorých sa štúdia nezamerala.

So spomínanými problémami sa pasuje tretina až tri štvrtiny ľudí, ktorí museli byť kvôli infekcii Covidom-19 hospitalizovaní, vyplýva z výskumu. Výskumníci však upozorňujú, že sa môžu ťažkosti týkať aj tých, ktorých príznaky nevyžadovali neustály lekársky dozor, čím by sa číslo postihnutých ľudí výrazne zvýšilo.

„Niektorých pacientov sme sledovali aj desať mesiacov po infekcii. Spozorovali sme len veľmi pomalé zlepšenie. Ich počet síce nebol štatisticky významný, no naznačuje to, že sa uberáme správnym smerom. Je totiž veľmi možné, že sa niektorí z nich nezotavia bez pomoci nikdy,“ uviedol vedúci štúdie.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Eurekalert, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá