Technika liečenia, ktorá vznikla vďaka psychedelikám, ťa zbaví migrén, depresie aj poruchy príjmu potravy
- Grofovo dýchanie vzniklo skúmaním účinkov psychotropných látok na naše telo a myseľ
- Podľa odborníkov dokáže pomôcť s migrénami, depresiou aj ekzémom
- Grofovo dýchanie vzniklo skúmaním účinkov psychotropných látok na naše telo a myseľ
- Podľa odborníkov dokáže pomôcť s migrénami, depresiou aj ekzémom
Účinky psychotropných látok, práca s rozšírenými stavmi vedomia, spojenie starovekých kultúr či cesta za poznaním nášho bytostného ja. Aj tieto slovné spojenia často priraďujeme k holotropnému dýchaniu. Technika pochádza z oblasti transpersonálnej psychológie a po svojich zakladateľoch nesie zvučný názov Grofovo dýchanie.
Novodobé výskumy dokazujú rozmanité účinky dychových techník na naše mentálne a fyzické zdravie. Od pomoci pri ťažkých migrénach, poruchách príjmu potravy či dosiahnutí kvalitného spánku až po lepšie zvládanie prejavov úzkosti a stresu a hlavne ide o rozvoj a žitie života, ktorý stojí za to.
Nie je to len terapeutická technika, ale aj cesta k hlbšiemu sebapoznaniu a duchovnému rastu. Práve s psychologičkou Petrou Čechovou sa porozprávame o tom, ktoré z vyššie uvedených tvrdení sú pravdivé a ktoré sú mýtus. Naozaj dokáže Grofovo dýchanie vyliečiť depresiu?
- Aké psychotropné látky sa pri technike využívajú?
- Dokáže Grofovo dýchanie niekomu ublížiť?
- V čom spočíva transpersonálna psychológia?
V čom spočíva Grofovo dýchanie?
Ide o terapeutickú a sebarozvojovú techniku, ktorá prepája zdanlivo jednoduché, ale zároveň efektívne prvky – prácu s dychom, evokatívnu hudbu a prácu s telom.
Človek vstupuje do takzvaných holotropných stavov vedomia, vďaka ktorým sú nám sprístupnené nevedomé obsahy našej psychiky. Technika nám pomáha nielen ľahšie pochopiť náš život, ale zároveň môžeme znovu prežiť nespracované obsahy a uvoľniť potlačené emócie, uvidieť samého seba z nového uhlu.
Aká história sa k nemu viaže?
Stanislav a Christina Grofovi vyvinuli techniku holotropného dýchania v 70. rokoch ako súčasť transpersonálnej psychológie.
Stanislav Grof, československý psychiater, patril medzi prvých odborníkov, ktorí skúmali terapeutický potenciál psychedelík, najmä LSD. Pri práci s LSD si všimol, že niektorí pacienti pri sedeniach začínali rýchlo a hlboko dýchať, čo často viedlo k uvoľneniu silných emócií a následnému pocitu úľavy.
Po tom, čo sa psychedeliká zakázali, sa Grof začal hlbšie venovať práci s dychom a študovať staré východné techniky. Zistil, že práca s dychom má dlhú históriu a ľudia ju využívali tisícky rokov na dosiahnutie zmenených stavov vedomia a sebapoznanie a liečenie.
Komu Grofovo dýchanie pomôže?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké benefity prináša Grofovo dýchanie?
- Kto by techniku skúšať nemal?
- Akým mýtom o terapii veríme najčastejšie?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity