Technológiami k zelenej planéte: Dronmi chce startup vysadiť za pár rokov až miliardu stromov

  • Kanadský startup plánuje vysadiť za jeden mesiac 40-tisíc sadeníc
  • Drony sadia aj tam, kam sa človek nedostane ani na vlastné riziko
stromy
IG falshforest.ca, Unsplash.com/Michael Benz
  • Kanadský startup plánuje vysadiť za jeden mesiac 40-tisíc sadeníc
  • Drony sadia aj tam, kam sa človek nedostane ani na vlastné riziko

Naša planéta príde každý rok o 10-miliónov stromov. Deje sa tak z rôznych dôvodov. 1 miliardu stromov do roku 2028 plánuje vysadiť kanadský startup Flash Forest’s Drones, píše portál fastcompany.com. Ekológovia spolu s odborníkmi na biodiverzitu a zalesňovanie vyhodnotili, že práve drony by mohli výrazne dopomôcť k jej zlepšeniu. A to nielen okrajovo, ale celoplošne. 

Ekologickejšie pre planétu

Drony sú ekologickejšie ako letecká či iná doprava. Dlhodobo pomáhajú v rôznych odvetviach, prenášajú materiál, monitorujú plochy a obrovskou výhodou je ich automatizácia.

Kanadská spoločnosť plánuje vďaka svojim dronom vysadiť s využitím minimálneho ľudského pričinenia 40-tisíc stromov. Za mesiac. Takáto masívna výsadba by mohla pomôcť planéte za 8 rokov až miliardou nových rastlín. 

Zalesňovanie je extrémne dôležité napríklad  v oblastiach, ktoré vyhoreli a na týchto územiach zostala holá zem. Pôvodná flóra by sa sem mohla vrátiť už čoskoro. Nad Torontom sa tento týždeň takéto drony vznášali. Siali semená pôvodných stromov, ktoré na vypálených lúkach chýbajú.

Ide o semená smrekov, borovíc a iných ihličnanov, vďaka ktorým by sa na týchto prázdnych parcelách mali obnoviť aj živočíšne biotopy. Do konca roka by sa mal prirodzeným spôsobom a aj požiadavkám regionálnych zastupiteľstiev rozšíriť na ďalšie potrebné miesta.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Flash Forest (@flashforest.ca),

Cieľ je stanovený na osem rokov. Akokoľvek propagandisticky to môže na prvý pohľad znieť,  ušľachtilý plán výsadby by sa mal splniť a predstavuje celú jednu miliardu nových stromov. 

Nie sú jediní 

Skvelé je, že tento startup nie je jediný, ktorý s pomocou pre planétu a dopĺňanie zelene prichádza. Niekoľko ďalších, hoci by si ich mnohokrát mohol napočítať na prstoch jednej ruky, sa ku Kanaďanom pridalo.

Ide napríklad o startup Bio Carbon Engineering, ktorého drony pomáhajú v Mjanmarsku zalesňovať prázdne plochy pri riekach a zabezpečujú tak prácu pre miestnu komunitu. Vďaka vysadeným stromom, ktorých je niekedy až 100-tisíc denne, sa obyvatelia dedín a osád môžu o rastlinky starať, zavlažovať ich a sledovať, ako sa suché oblasti menia na životaschopné. 

Tieto startupy spolupracujú s miestnymi organizáciami alebo nadáciami. Tie presne vedia, akým spôsobom a kde komunity potrebujú pomoc. 

Pokus-omyl

Dôležité je, aby sa presne toto nedialo. Mnoho pomocníkov a spoločností je spočiatku nadšených. No problém zalesňovania potrebuje komplexné riešenie, keďže aj vďaka klimatickej kríze nabral silný globálny rozmer. 

Existuje veľa rôznych pokusov o riešenie problému zalesňovania,“ hovorí spoluzakladateľ spoločnosti Flash Forest a hlavný referent pre stratégiu Angelique Ahlstrom a dodáva, že napriek snahe mnohé pokusy stále zlyhávajú a každý rok ich čaká čistá strata 7 miliárd stromov. Tieto čísla sú obrovské.

Ako im však zabrániť? Nikto dopredu nevie, aké prekážky sa vyskytnú a ako budú už rozbehnuté startupy postupovať pri splnení cieľa. 

Drony napríklad neriešia problém odlesňovania. Toto podľa odborníkov spôsobuje ešte väčší problém, než nedostatočné zalesňovanie. Staré stromy dokážu zachytávať a ukladať oveľa viac uhlíka ako mladé rastlinky. Tieto dve veci by sa preto mali prepojiť. 

zdroj: Unsplash.com/Andrew Coelho

Náklady na výsadbu tiež nie sú nízke. Predstavujú približne 2 doláre na jeden strom, spoločnosť ich však plánuje znížiť o štvrtinu. 

Stále je však tento spôsob lacnejší, ako platiť ľudskú pracovnú silu. Ručným siatím alebo sadením by sa taktiež proces spomalil. Drony sa na druhej strane dostanú aj do oblastí, kam by ľudská noha vkročiť ani nemohla.

Slovensko zalesňuje tiež

Skôr však manuálne. Štátny podnik Lesy SR plánuje tento rok vysadiť 16 miliónov sadeníc. Počas jarnej výsadby sa stále vysadí najviac. Možno by si si tipol, že Slovensko je krajina s prevažnou väčšinou listnatých stromov. Pravda je len polovičná. 

Podiel ihličnatých a listnatých drevín je z celkového počtu plánovanej výsadby takmer vyrovnaný. Viac ako tretinu všetkých sadeníc predstavuje naša najzastúpenejšia drevina buk – 4,7 milióna kusov.

Z ďalších listnatých drevín to bude dub – viac ako milión kusov a viac ako štvrť milióna sadeníc javora. Z ihličnatých drevín majú najväčšie zastúpenie sadenice smreka – 2,3 milióna kusov, borovice – 1,8 milióna a takmer 1,1 milióna sadeníc jedle, informujú Lesy SR. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: fastcompany.com, lesy.sk

Najnovšie videá

Trendové videá