Technologický gigant zosadil Apple z pozície najhodnotnejšej firmy sveta. Spoločnosť stratila stovky miliárd

  • Trumpove clá spôsobili pád hodnoty technologického giganta
  • Americká vláda tlačí na presun výroby z Ázie do USA
apple-store-5th-ave_36906
Ilustračná fotografia TASR/Peter Kneffel/dpa
  • Trumpove clá spôsobili pád hodnoty technologického giganta
  • Americká vláda tlačí na presun výroby z Ázie do USA

Technologický gigant Apple už nie je najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. V utorok (8.4.) ho predbehol Microsoft, keďže investori reagujú na obavy z vplyvu rozsiahlych amerických ciel na čínsky dovoz. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Akcie spoločnosti Apple už klesli o viac ako 20 %, čo vymazalo z jej hodnoty viac ako 700 miliárd USD (639,27 miliardy eur). Trhová hodnota Apple sa tak znížila na približne 2,6 bilióna USD. Microsoft medzitým poskočil a jeho hodnota dosiahla 2,64 bilióna USD.

Komplikácie pre clá

Výrobca iPhonov čelí totiž rastúcim výzvam v súvislosti s novými americkými clami prezidenta Donalda Trumpa. Od stredy dosahujú kombinované dovozné clá na tovar z Číny, kde sa montuje väčšina iPhonov, až 104 %, čo vyvoláva obavy z nákladov Apple v rámci dodávateľského reťazca.

Podľa denníka Wall Street Journal Apple teraz plánuje dodávať iPhony do USA z Indie, zatiaľ však generálny riaditeľ Tim Cook žiada o výnimku z ciel. Tovar dovážaný z Indie čelí americkému clu vo výške 27 %.

Neistá situácia

Analytici upozorňujú, že situácia je príliš neistá na to, aby sa spoločnosť zaviazala k dlhodobým zmenám dodávateľského reťazca. Predstavitelia Bieleho domu stále tlačia na Apple, aby presunul výrobu do USA. Minister obchodu Howard Lutnick sa pýtal, prečo Apple stále vyrába iPhony v Číne, pričom naznačil, že lacnejšiu zámorskú výrobu by mohli nahradiť roboty a miestna pracovná sila.

Dan Ives z finančnej spoločnosti Wedbush Securities pre CNN povedal, že žiadnu spoločnosť nezasiahli clá tak ako Apple. Presun výroby iPhonov do USA by podľa neho mohol zvýšiť cenu jedného zariadenia na 3 500 USD, pričom spoločnosť Apple by trvalo tri roky a stálo by ju zhruba 30 miliárd USD, kým by presunula len 10 % svojho dodávateľského reťazca do USA.

„Neexistujú žiadne dobré odpovede,“ povedal analytik Craig Moffett pre CNBC. Pripomenul, že to nie je len o schopnosti a pracovnej sile. Dodal, že vzhľadom na náklady a mzdové sadzby je neudržateľné, aby sa výroba mohla presunúť do USA v akomkoľvek realistickom časovom období.

Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová v utorok uviedla, že Trump chce vrátiť výrobu do USA, pričom verí, že krajina má pracovnú silu aj zdroje na výrobu zariadení na domácom trhu.

Čítajte viac z kategórie: Technológie a internet

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá