Skvelé správy: Tehotné Slovenky si môžu požiadať o materskú aj keď nemajú prácu. Toto sú podmienky
- Nárok na materské dávky môže získať aj tehotná žena, ktorá je bez práce
- V týchto prípadoch ide o tzv. ochrannú lehotu
- Nárok na materské dávky môže získať aj tehotná žena, ktorá je bez práce
- V týchto prípadoch ide o tzv. ochrannú lehotu
Ochranná lehota nezaručuje, že každý dostane dávky. Podľa zákona si musí každý tieto dávky vyslúžiť. Štát posudzuje, či budúca matka pracovala, platila odvody dobrovoľne alebo napríklad ako podnikateľka počas posledných dvoch rokov pred pôrodom minimálne 270 dní.
V praxi to znamená, že musí pracovať alebo byť nemocensky poistená približne deväť mesiacov. Ak niekto túto podmienku nesplní, ochranná lehota mu nepomôže.
Ženy môžu požiadať o materské dávky najskôr od začiatku šiesteho týždňa pred pôrodom. Pre ženy, ktoré si budú uplatňovať nárok na dávky z ochrannej lehoty, platí, že môžu nastúpiť na materskú dovolenku osem týždňov pred pôrodom. Nárok na materské dávky môžu uplatniť šesť až osem týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, ktorý určí lekár. Ak tehotná žena nestihne požiadať o materské dávky a medzitým porodí, nárok jej vzniká okamžite.
Dávky sa obvykle vyplácajú počas maximálne 34 týždňov. Sociálna poisťovňa však umožňuje výnimky, kedy sa dávky poskytujú buď dlhšie alebo kratšie. V prípade matiek samoživiteliek trvá materská dovolenka najdlhšie 37 týždňov.
V prípade, že žena porodí dvojčatá alebo viac detí naraz, materské dávky sa vyplácajú najdlhšie 43 týždňov. V prípade, že dieťa neprežije pôrod, materská dovolenka môže trvať najviac 14 týždňov. V najhorších prípadoch, ak dieťa zomrie počas materskej dovolenky, žena môže čerpať dávky ešte dva týždne od dátumu jeho úmrtia.
Otec na materskej
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.