Tejto chyby sa vo volebnej miestnosti nikdy nedopusti. Za jedno konanie ti hrozí pokuta 33 eur
- Ak sa chystáš na voľby, mal by si byť pozorný
- Zisti, za čo ti môže hroziť pokuta
- Ak sa chystáš na voľby, mal by si byť pozorný
- Zisti, za čo ti môže hroziť pokuta
Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do schránky, ktorá je na to určená. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý dostane pokutu 33 eur. Upozornilo na to Ministerstvo vnútra SR na svojom webe.
Volič musí vo volebnej miestnosti ísť do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Pokiaľ sa pri hlasovaní pomýli, lístky vhodí do určenej schránky a okrsková volebná komisia mu vydá nové.
Ako voliť?
Voliči vyberajú prezidenta v dvojkolovom hlasovaní každých päť rokov. Deväť kandidátov sa snaží zabojovať o prezidentský palác. Volebné miestnosti otvorili pre prvých voličov dnes o 7.00. Ako sme ťa už informovali, Slováci môžu hlasovať až do 22.00, kedy sa volebné miestnosti zatvárajú.
Ministerstvo vnútra uvádza, že bez hlasovacieho preukazu môžeš hlasovať len vo svojej obci podľa trvalého pobytu. Informácie o volebnej miestnosti väčšinou prišli poštou alebo sú na webe ministerstva vnútra a obcí.
Na hlasovanie potrebuješ občiansky preukaz alebo pobytový doklad. Dostaneš hlasovací lístok a obálku, ktorú opečiatkujú. Tvoj výber potvrdíš podpisom.
V súkromí v určenom priestore vyberieš kandidáta. Musíš hlasovať tam, inak ti komisia hlasovanie neumožní. Vyberať môžeš len jedného kandidáta. Po výbere lístok vložíš do obálky a obálku do schránky.
Ak nemôžeš obálku vložiť sám kvôli zdravotnému postihnutiu, môže to za teba urobiť iná osoba, nie člen komisie. V prípade, že nemôžeš prísť hlasovať z vážnych dôvodov, môžeš požiadať o hlasovanie do prenosnej schránky v tvojom volebnom okrsku.
Aj pre Slovákov žijúcich v zahraničí je tento deň dôležitý
Ani mnohým Slovákom žijúcim v zahraničí nie je jedno, kto by mal zastávať funkciu prezidenta. To, kto krajinu vedie, považujú za dôležité. Privítali by však zároveň, keby mohli aj v rámci prezidentských volieb odovzdať svoj hlas poštou či elektronicky.
„Z hľadiska reprezentatívnosti prezidentskej funkcie navonok a zároveň jednej z najvyšších ústavných funkcií v štáte vnímam voľby prezidenta ako jedny z najdôležitejších spolu s voľbami do NR SR,“ uviedol pre TASR Ján Jakobej, ktorý dlhé roky žije v Mníchove.
Keďže je prezidentská funkcia podľa neho vážnou funkciou, hlava štátu by mala byť výraznou osobnosťou s jasnými víziami. Mala by mať všeobecný rozhľad a mala by zastupovať všetkých občanov, bez ohľadu na ich pravicové, respektíve ľavicové zameranie. Ako osobnosť by mal byť podľa neho prezident akceptovaný aj v zahraničí a vytvárať okrem iného pozitívny obraz o Slovensku.
„Určite je dôležité, kto krajinu vedie,“ poznamenal Jakobej.
Za dôležité kompetencie prezidenta považuje jednoznačne podpisovanie či vetovanie zákonov, ale tiež rozhodovanie ako veliteľa Ozbrojených síl SR, menovania do rôznych funkcií či podpisovanie medzinárodne dôležitých zmlúv alebo amnestií. Ak mu to čas dovolí, debaty kandidátov zvykne sledovať, aby si o nich vytvoril obraz a vedel sa rozhodnúť, komu dá svoj hlas.
Medzi Slovákov, ktorí nemôžu voliť, lebo chýba elektronická možnosť voľby, patrí napríklad Matúš Mažec žijúci v Prahe. Na Slovensko nemohol pricestovať pre pracovnú vyťaženosť. Voliť by pritom chcel, pretože hoci pri prezidentovi ide o reprezentatívnu funkciu, majú tieto voľby aj práve preto pre krajinu „takú svoju dôležitosť“. Dávajú tiež istý signál smerom k ostatným štátom.
„Mohlo by to byť jedno, ale u nás to tentoraz jedno určite nie je. Prezident by mal byť istou protiváhou k vláde,“ skonštatoval Mažec. Prezident by mal byť podľa neho pokojný, rozvážny, umiernený či vyvažujúci.
Zdroje: TASR, Archív SIU, Ministerstvo vnútra SR