Telefóny nám ničia mozog: Fenom FOMO spúšťa ľuďom vlny úzkosti
- Na tlačovej konferencii o digitálnom detoxe sa predstavili hneď dvaja odborníci
- Práve obmedzenie obrazoviek môže viesť k lepšej kvalite spánku
- Na tlačovej konferencii o digitálnom detoxe sa predstavili hneď dvaja odborníci
- Práve obmedzenie obrazoviek môže viesť k lepšej kvalite spánku
V dnešnej modernizovanej spoločnosti, kde sme neustále pripojení k digitálnemu svetu, sa stáva čoraz dôležitejším si občas dopriať čas na digitálny detox.
Vo svete neustáleho pripájania, notifikácií a informačného zahltenia je nevyhnutné pre naše celkové blaho a psychické zdravie práve vymanenie sa z digitálnej reality.
Aj vďaka SPP sa pozrieme na dôvody, prečo je digitálny detox dôležitý pre náš fyzický a duševný život. Čo sa deje, keď si dáme pauzu od digitálnej hektiky? Ako to môže pozitívne ovplyvniť vnímanie sveta okolo nás? Dáme si do pozornosti, prečo je dôležité neustále si pripomínať, že vo svete technológie je nevyhnutné občas sa vrátiť k jednoduchosti a hľadať harmóniu medzi digitálnym a analógovým svetom.
Zaujímavý experiment
Na tlačovej konferencii sa objavilo viacero novinárov, a preto sa organizátori rozhodli pre celkom zaujímavý a nevšedný pokus. S prácou novinárov sa spája, samozrejme, aj množstvo technológií a mobilný telefón je na podobných eventoch neoddeliteľnou súčasťou.
Mali sme na výber, či chceme na hodinu skúsiť samotný digitálny detox. Mobily nám teda boli zapečatené v obálkach. Z pozorovania samého seba som si povšimol, že každé zavibrovanie alebo upozornenie vo mne vzbudzovalo stres z toho, čo premeškám.
Napokon som sa aj priamo od odborníkov dozvedel, o čo ide. Je to takzvaný syndróm FOMO (fear of missing out) – strach z vymeškania. Odborník na digitálny detox Matěj Krějčí dokonca poradil, ako Slováci môžu vylepšiť svoje návyky tak, aby sa dostali k zlepšeniam v pracovnom, ale aj súkromnom živote. Práve digitálny detox môže dopomôcť k podstatne lepšiemu spánku.
Modrý filter, ale aj meditácia
Jedným z najčastejších tipov, ktoré odznievajú z každej strany, je aj to, aby si minimálne hodinu a pol pred spánkom mobil a iné obrazovky vôbec nepoužíval. Ak však nevieš fungovať týmto štýlom, tak sa pokús si aspoň nastaviť filter modrého svetla. Ten pomáha v ochrane pred modrým žiarením. Práve to ti môže nakopnúť tvoju tvorbu melatonínu v tele, a tým aj podporiť kvalitnejší spánok.
Ďalším odporúčaním však bolo, aby si nahradil tvoj budík z telefónu iným budíkom. Máš totiž podľa Krějčího potom väčšiu tendenciu zaspávať tesne po vypnutí telefónu a zároveň sa budiť hneď pozretím sa na obrazovku.
„Človek je na svete viac ako milión rokov a pritom televízory a mobily len desiatky rokov. Ľudský mozog ešte nie je na niečo takéto pripravený,“ dodal na tlačovke Krějčí.
Ľudský mozog je prirodzene schopný nemyslieť
Tomaš Eichler, odborník na spánok a doktorand na univerzite vo Viedni, zas hovorí, že ľudský mozog je prispôsobený na to, aby vedel, ako má spať, len ho musíme nechať. Práve preto doplnil, že mozog je sám od seba dokonca schopný aj nemyslieť na nič. Pridal dokonca aj užitočný tip na stresujúce večery.
„Je viacero spôsobov, ako sa ponoriť do pokoja pred spánkom. Jeden užitočný je, aj keď si zatlačíte jednou rukou na čelo a druhou na zadnú časť hlavy pri nádychu a uvoľníte pri výdychu.“
Pokiaľ by sa mal chuť sa viac dozvedieť o tom, prečo je spánok dôležitý, ale aj o praktických tipoch na lepší spánok, tak ti odporúčame si prečítať aj rozhovor s Tomášom Eichlerom, ktorý nájdeš na našom webe.
Zdroj: TK