Telo pasažiera zozelenelo a začalo sa rozkladať. Výletná loď ho držala v nápojovej chladničke, ukazuje žaloba
- Spoločnosť Celebrity Cruises čelí žalobe
- Na jednej zo svojich výletných lodí sa mala dopustiť „neúctivého“ zaobchádzania s telesnými pozostatkami pasažiera
- Spoločnosť Celebrity Cruises čelí žalobe
- Na jednej zo svojich výletných lodí sa mala dopustiť „neúctivého“ zaobchádzania s telesnými pozostatkami pasažiera
Križovanie morom vo výletnej lodi je pre mnohých dovolenka snov. S takým očakávaním možno na plavbu po Karibiku išiel aj starší manželský pár Jonesovcov. Idylku narušila tragédia – úmrtie Roberta L. Jonesa. To, čo nasledovalo potom, sa zmenilo na nočnú moru a vyústilo do žaloby.
Manželka zosnulého muža Marilyn Jonesová zažalovala spoločnosť Celebrity Cruises, ktorá prevádzkuje výletnú loď Celebrity Equinox. Dôvodom žaloby je „neúctivé“ zaobchádzanie s telom jej manžela.
Pán Jones umrel minulý rok na srdcové komplikácie na palube lode. Úmrtia na palube výletných lodí nie sú ničím výnimočným. Veľkú časť pasažierov, ak nie najväčšiu, tvoria ľudia vo vysokom veku, informuje Thrillist. Ich úmrtia preto môžu prirodzene nastať. Ďalšie úmrtia sú spojené s nehodami, ktoré sa na palube môžu vyskytnúť.
Veľká výletná loď, ako je Celebrity Equinox, schopná pojať až 3 000 pasažierov a 1 200 členov posádky, podľa zákona musí mať funkčnú márnicu. Niektoré dokonca dokážu uschovať až desať tiel.
Ako sa neskôr ukázalo, Celebrity Equinox funkčnú márnicu nemala.
Pozostatky boli uchované v nevyhovujúcich podmienkach, neďaleko sa chladili nápoje
Trúchliacej manželke po skonaní pána Jonesa spoločnosť údajne navrhla dve možnosti. Prvá bola vylodenie telesných pozostatkov v neďalekom Portoriku. Vdova by s telom svojho manžela, s ktorým prežila 55 rokov, musela ostať sama v neznámej krajine. Ak by úrady trvali na pitve, vtedy 78-ročná Jonesová by v krajine musela ostať niekoľko dní.
Druhou možnosťou bolo uloženie telesných pozostatkov do lodnej márnice až do návratu do USA, kde sa loď mala vrátiť za 7 dní, uvádza Miami News Times, ktorý o príbehu informoval prvý.
Manželka zosnulého muža sa rozhodla pre druhú možnosť, keďže bola na palube sama a s prepravou tela z Portorika by bolo spojených množstvo problémov.
Keď konečne dorazili do Spojených štátov, telesné pozostatky Jonesa prišiel vyzdvihnúť šerif a pracovníci pohrebného ústavu.
To, čo našli, ich šokovalo. Telo pána Jonesa bolo skladované vo vaku v chladničke na nápoje. Nezvyčajné miesto na skladovanie telesných pozostatkov nebolo jediné, čo budí hrôzu. Telesné pozostatky boli v pokročilom rozklade a telo nabralo zelenkastý nádych.
Nápojová chladnička totiž nemala dostatočne nízku teplotu, aby zabránila posmrtným procesom rozkladu. Telesné pozostatky musia byť skladované pri teplotách blížiacich sa k bodu mrazu. V takom prostredí vedia vydržať aj mesiace bez toho, aby sa začali rozkladať.
Miami Herald dokonca uvádza, že muž mal v hrdle stále zavedenú intubačnú hadičku, ktorú mu zrejme zaviedli zdravotníci pri pokuse zachrániť ho.
Zamestnanec pohrebného ústavu mal vidieť v chladničke aj nápoje, ktoré sa chladili spoločne s pánom Jonesom.
Rodina zosnulého muža zažalovala spoločnosť Celebrity Cruises a požaduje odškodné vo výške 1 milión dolárov.
„Vediac, že ich manžel a otec bol bezcitne ponechaný v chladničke na nápoje, čím ho zbavili dôstojnosti v posvätnom čase tesne po jeho smrti,“ uvádza sa v žalobe rodiny, „idey a mentálne obrazy určite nikdy neopustia spomienky žalobcov“.
Na palube zomrelo minimálne 37 ľudí, spoločnosť musela vedieť, pri akých teplotách uchovávať telo
Manželka tvrdí, že celej tragédii by sa dalo predísť, keby zamestnanci lode monitorovali funkčnosť márnice. Ak by vdova vedela, že márnica nie je funkčná, súhlasila by s vylodením manželovho tela v Portoriku.
„Zamestnanci pohrebného ústavu vo Fort Lauderdale nedokázali upraviť jeho telesné pozostatky dostatočne na to, aby boli vhodné na rozlúčku s otvorenou rakvou, čo bol dlhodobý rodinný zvyk a jeho rodina si to želala,“ uvádza sa v žalobe.
Žaloba uvádza, že na palube zomrelo od roku 2001 minimálne 37 ľudí, preto spoločnosť musí vedieť, aká potrebná je márnica a pri akej teplote sa má telo skladovať.
Spoločnosť sa k žalobe nechce vyjadrovať „vzhľadom na citlivosť údajných skutočností a z úcty k rodine“.
Zdroje: Miami News Times, Miami Herald, Thrillist