Téma dekriminalizácie marihuany naberá na obrátkach. Spúšťačom je odsúdenie „mastičkára“ na 15 rokov
- Muž bol v Trnave odsúdený za pestovanie marihuany
- Údajne ju pestoval na výrobu liečivých mastí
- Progresívci volajú po dekriminalizácii tejto omamnej látky
- Muž bol v Trnave odsúdený za pestovanie marihuany
- Údajne ju pestoval na výrobu liečivých mastí
- Progresívci volajú po dekriminalizácii tejto omamnej látky
V utorok 2. mája 2023 bol muž v Trnave odsúdený na 15 rokov odňatia slobody za nedovolenú výrobu omamných a psychotropných látok, držanie a obchodovanie s nimi. Okresný súd v Trnave tiež uložil mužovi trest prepadnutia majetku, ktorého vlastníkom sa stáva štát.
Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa odvolal, prokurátor si ponechal lehotu na odvolanie, potvrdila pre TASR hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.
Tvrdil, že pestuje rastliny na výrobu mastí
„Okresný súd Trnava dnes vyhlásil rozsudok, na základe ktorého uznal obžalovaného za vinného z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi a uložil mu trest odňatia slobody vo výmere 15 rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia. Zároveň obžalovanému uložil trest prepadnutia majetku, ktorého vlastníkom sa stáva štát,“ povedala Kondákorová.
Muž tvrdil, že pestoval marihuanu na výrobu mastí, avšak okresný súd ho odsúdil za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Toto nie je prvýkrát, čo tento prípad získal pozornosť verejnosti. Pôvodný rozsudok bol vlani zrušený krajským súdom.
Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) kritizovala rozsudok a opäť poukazuje na potrebu dekriminalizácie marihuany. Podpredseda PS Martin Hojsík vyhlásil, že je nespravodlivé, aby niekto dostal za niekoľko marihuanových cigariet vyšší trest ako vrah, mafián alebo skorumpovaný sudca.
Hojsík tiež tvrdí, že navrhovaná zmena z dielne ministerstva spravodlivosti síce odstraňuje niektoré najväčšie problémy legislatívy, ale zo širšieho pohľadu sa nič podstatné nezmení.
Volanie po legalizácii marihuany
Progresívne Slovensko žiada úpravu novely trestného zákona.
„Všetci cítime, že nie je spravodlivé, aby človek dostal za pár marihuanových cigariet vyšší trest, ako vrah, mafián či skorumpovaný sudca. Aby človek za výrobu liečivých mastičiek prišiel o dom, o rodinu a o desiatky rokov života. Verím, že Slovensko by malo byť spravodlivou krajinou a ponúkať dôstojný život pre všetkých, a to aj v kontexte drogovej politiky,“ vyhlásil podpredseda PS Martin Hojsík s tým, že navrhovaná novela z dielne Ministerstva spravodlivosti síce pri niektorých normách odstraňuje najväčšie problémy legislatívy, zo širšieho pohľadu sa však nič nemení.
„V civilizovaných krajinách už dávno pochopili, že drakonické tresty aj pre užívateľov marihuany alebo výrobcov mastičiek nie sú efektívnym ani spravodlivým nástrojom protidrogovej politiky. Na Slovensku však na trestanie ľudí za užívanie marihuany úplne zbytočne míňame zdroje, ktoré by sme vedeli použiť na prevenciu a pomoc,“ skonštatoval člen predsedníctva PS Branislav Vančo, zodpovedný za oblasť spravodlivosti.
Progresívne Slovensko sa chce usilovať o systémovú zmenu a dekriminalizáciu marihuany.
SASKA sa pripája
Sloboda a Solidarita (SASKA) považuje neprimerané trestanie za držanie malého množstva marihuany v porovnaní s trestmi za zločiny ako vražda. Poslanci tejto strany preto pripravujú pozmeňujúci návrh k novele trestného zákona, ktorý by zrušil trestnosť držania najmenších množstiev marihuany.
„Už ako ministerka spravodlivosti som sa aktívne postavila k tomu, aby sme nastavili novú drogovú trestnú politiku, ktorá by zahŕňala užívateľov aj spracovateľov marihuany. Jednak sme chceli presadiť, aby bola presne stanovená jasná gramáž, ktorá je trestná, pretože to z aktuálnej právnej úpravy nevyplýva. Zároveň by mali byť opätovne posudzované a prehodnotené všetky prípady, ktoré už boli rozhodnuté. Toto, žiaľ, z novely vypadlo,“ uviedla tímlíderka pre spravodlivosť Mária Kolíková.
Spolu s ostatnými poslancami národnej rady za SASKU pripravuje pozmeňujúci návrh k novele trestného zákona. „Jednak v ňom zavedieme pre sudcov povinnosť prehodnotiť už rozhodnuté prípady, čo by sa týkalo aj prípadu pána Šipoša. Keby bol jeho prípad posudzovaný podľa novej drogovej trestnej politiky, rozhodnutie by bolo jednoznačne iné. Okrem povinnosti pre sudcov bude náš návrh obsahovať aj časť, podľa ktorej by nemalo byť najmenšie množstvo marihuany ani trestné,“ dodala Mária Kolíková.