Temné časy pre matku Facebooku. Meta musí šetriť a prepúšťa zamestnancov
- Mark Zuckerberg varoval, že Meta čelí „ťažkým časom“
- Americkej internetovej spoločnosti výrazne klesajú tržby
- Mark Zuckerberg varoval, že Meta čelí „ťažkým časom“
- Americkej internetovej spoločnosti výrazne klesajú tržby
Zdá sa, že spoločnosť Meta zas a znova čelí ďalším problémom. Generálny riaditeľ spoločnosti Mark Zuckerberg informoval o tom, že už nejaký čas signalizujú výrazný „ekonomický pokles“.
Podľa portálu The Wall Street Journal (WSJ) gigant sociálnych médií čelí zvýšenej konkurencii a stagnujúcemu rastu príjmov. Vďaka týmto faktorom sa preto spoločnosť Meta rozhodla, že v nadchádzajúcich mesiacoch zníži výdavky aspoň o 10 %, a to aj prostredníctvom zredukovania počtu svojich zamestnancov.
Bezohľadné uprednostňovanie
Podľa portálu Engadget nie je zatiaľ jasné, koľko zamestnancov bolo doteraz prepustených. Ako sa uvádza v správe spoločnosti, nemusí to byť pre nich úplný koniec. Zamestnanci sa môžu totižto uchádzať o nové pracovné miesta v rámci spoločnosti, avšak majú na to iba 30 dní.
Podľa WSJ výsledkom tohto kroku je iba to, že „pracovníci s dobrou povesťou a silnými hodnoteniami výkonnosti sú pravidelne vytláčaní“. Celá situácia má byť výsledkom diskusií o potrebe zmrazenia náborov a obyčajného „bezohľadného uprednostňovania“ jej vlastného podnikania.
Aj keď sa Meta snažila vyhýbať použitiu slova „prepúšťanie“, hovorca spoločnosti Tracy Clayton tvrdí, že na základe júlového vyhlásenia Zuckerberga, budú musieť prerozdeliť svoje zdroje smerom k podnikovým prioritám, pretože na túto oblasť je najviac vyvíjaný tlak.
„Boli sme verejne informovaní o potrebe, aby sa naše tímy posunuli, aby zvládli tieto výzvy,“ uviedol Clayton. Zároveň dodal, že 30-dňová lehota pre zamestnancov platí, avšak nemôže uviesť, koľkých pracovníkov tieto redukcie spoločnosti postihnú.
Dôvody útlmu spoločnosti
Na konci druhého štvrťroka uviedla Meta, že mala celkom 83 553 zamestnancov, čo predstavovalo nárast o 32 % oproti minulému roku. Zuckerberg pritom v júni uviedol, že „je vo firme pravdepodobne veľa ľudí, ktorí by tam nemali byť“.
Ako sme ťa informovali predtým v našom článku, už počas mája Zuckerbergova spoločnosť oznámila, že plánuje obmedziť rast počtu zamestnancov. „Naším plánom je v nasledujúcom roku neustále znižovať rast počtu zamestnancov,“ uviedol Zuckerberg.
„Mnohé tímy sa budú zmenšovať, aby sme mohli presunúť energiu do iných oblastí v rámci spoločnosti, a ja chcem dať našim lídrom možnosť rozhodnúť sa v rámci svojich tímov, kde zdvojnásobiť, kde doplniť úbytok a kde reštrukturalizovať tímy,“ doplnil.
V tom čase mohla byť však dôvodom útlmu spoločnosti okrem rastúcej konkurencie aj ruská invázia na Ukrajinu a normalizácia elektronického obchodu po výbuchu pandémie Covid-19. Informovala o tom odchádzajúca prevádzková šéfka Facebooku Sheryl Sandbergová.
„Čelíme cyklickému poklesu, no z dlhodobého hľadiska bude trh s digitálnou reklamou naďalej rásť. Inzerenti pôjdu tam, kde získajú najvyššiu návratnosť investícií a schopnosť riadiť svoje podnikanie. Veríme, že sa budeme aj naďalej zobrazovať veľmi priaznivo v porovnaní s inými možnosťami inzercie,“ povedala Sandbergová.