Temné varovanie spoluzakladateľa Skype: Ľudia sa budú báť chodiť von, vražedné drony si nás nájdu
- Podľa Jaana Tallinna umelá inteligencia predstavuje pre ľudí existenčné riziko
- Tempo, akým sa posúvajú hranice, je nebezpečné, hovorí
- Podľa Jaana Tallinna umelá inteligencia predstavuje pre ľudí existenčné riziko
- Tempo, akým sa posúvajú hranice, je nebezpečné, hovorí
Umelá inteligencia nám uľahčuje život, no spolu s jej zdokonaľovaním prichádzajú aj varovania. AI nachádza využitie aj v armáde a aj my sme ťa nedávno informovali o Pibotovi, ktorý dokáže riadiť lietadlo lepšie ako človek. Jeho využitie sa očakáva práve v armáde.
Niektoré vízie dokonca hovoria o vojnách budúcnosti, v ktorých nebudeme potrebovať vojakov, ale stroje, ktoré budú bojovať medzi sebou.
Práve takéto stroje vybavené zbraňami a umelou inteligenciou robia starosti inžinierovi, ktorý stál pri zrode Skype, Jaanovi Tallinnovi. „Možno práve vytvárame svet, v ktorom už nebude bezpečné byť vonku, pretože vás môžu prenasledovať húfy robotov zabijakov,“ povedal Tallinn v rozhovore pre Al Jazeera.
Táto jeho hláška sa odvoláva na film Slaughterbots ešte z roku 2017 od Future of Life Institute, ktorý ju natočil v rámci kampane varujúcej pred nebezpečenstvami umelej inteligencie, a to hlavne tej ozbrojenej. Samotný krátky film ukazuje dystopickú budúcnosť, v ktorej vládnu vraždiace drony ovládané umelou inteligenciou.
Podľa neho totiž vzhľadom na tempo, akým veľké technologické spoločnosti a vlády posúvajú hranice umelej inteligencie, je na mieste obávať sa našej budúcnosti. Najviac sa Tallinn bojí dôsledkov zavádzania AI do armády, a to aj preto, lebo by bolo ťažké určiť, od koho útoky prišli.
„Sú to roje miniaturizovaných bezpilotných lietadiel, ktoré môže vyrobiť a vypustiť ktokoľvek, kto má peniaze,“ povedal spoluzakladateľ Skype.
Tallinnovo „strašenie“ znie dnes skoro až pomätene, no Tallinn nie je jediný, kto varuje pred umelou inteligenciou v armáde.
Armády dronov
„Umiestnenie umelej inteligencie do armády veľmi sťažuje ľudstvu kontrolu nad jej vývojom, pretože v tomto bode sa ocitáme doslova v pretekoch v zbrojení,“ povedal Tallinn.
„Keď ste v pretekoch v zbrojení, nemáte veľa manévrovacieho priestoru, pokiaľ ide o uvažovanie o tom, ako pristupovať k tejto novej technológii. Musíte jednoducho ísť tam, kde sú možnosti a kde je strategická výhoda,“ myslí si.
Samotnej umelej inteligencie sa okrem neho bojí aj režisér Christopher Nolan, ktorý varuje, že umelá inteligencia môže dosiahnuť svoj „Oppenheimerov moment“.
Kto je to Jaan Tallinn?
Jaan Tallinn je estónsky informatik, programátor a spoluzakladateľ niekoľkých významných technologických projektov. Je najznámejší ako jeden z hlavných zakladateľov komunikačnej platformy Skype.
Jeho obavy týkajúce sa možných rizík spojených s vytvorením inteligentných strojov, ktoré by mohli prekonať ľudskú inteligenciu, ho motivovali založiť organizáciu Future of Life Institute v roku 2014. Táto organizácia sa zameriava na podporu výskumu, ktorý by mal za cieľ bezpečné a etické využitie umelého inteligentného a superinteligentného vývoja.
Obavy z vývoja
Ako sme ťa ešte pred pár mesiacmi informovali, americký miliardár Gates vo svojom 7-stranovom blogu pochválil chatbota ChatGPT a priznal, že ho prinútil premýšľať o tom, ako by umelá inteligencia mohla v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch úplne zmeniť svet, upozorňujú na to noviny Hindustan Times.
Miliardár vtedy na konci svojho blogu uviedol aj riziká umelej inteligencie. Najviac spomínal práve riziko, že sa umelá inteligencia stane príliš silnou a rozhodne sa, že ľudia predstavujú hrozbu.
„Bude schopná robiť všetko, čo dokáže ľudský mozog, ale bez praktických obmedzení veľkosti pamäte alebo rýchlosti, akou pracuje. Bude to obrovská zmena,“ myslí si.
Pár dní nato sa k nemu pridalo viac ako 1 000 odborníkov na umelú inteligenciu a mnoho ďalších osobností vrátane najbohatšieho človeka, Elona Muska, ktorí poukázali na nebezpečenstvo umelej inteligencie.
V otvorenom liste vtedy požadovali pozastavenie ďalšieho vývoja umelej inteligencie, a to silnejšej ako nedávno predstavený model GPT-4 od spoločnosti OpenAI. Dôvodom je, že takýto pokročilý model by vraj mohol predstavovať nebezpečenstvo pre celú civilizáciu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Al Jazeera, Hindustan Times, AI, Euronews, Archív SIU