Tento dôchodok ťa môže vyjsť lepšie ako riadna starobná penzia. Zisti, či máš naň nárok aj ty

  • O minimálne dôchodky netreba žiadať
  • Poisťovňa ich pridelí sama
O minimálne dôchodky netreba žiadať
Ilustračné foto Canva/Robert Kneschke
  • O minimálne dôchodky netreba žiadať
  • Poisťovňa ich pridelí sama

Už od roku 2015 bol do dôchodkového systému zavedený takzvaný minimálny dôchodok. Poistencom, ktorí majú minimálne 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia a po dovŕšení dôchodkového veku je ich priznaný dôchodok nižší ako minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa zvýši tento dôchodok na sumu minimálneho dôchodku.

Avšak minimálne dôchodky sa na rozdiel od bežných starobných penzií od januára 2024 nevalorizovali. Zvyšovali sa však od októbra, a to pri 30 rokoch poistenia predstavujú namiesto 136 percent životného minima 145 percent.

Práve preto sa minimálny dôchodok ešte v októbri 2023 zvýšil z pôvodných 365,70 eur na 389,80 eura. Účelom tohto minimálneho dôchodku je poistencovi zabezpečiť penzijný príjem na takej úrovni, aby dôchodca nemusel byť odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

O to, aby si ako penzista dostal minimálny dôchodok, žiadať nemusíš, o nároku na zvýšenie tvojho dôchodku na minimálny dôchodok rozhoduje Sociálna poisťovňa, píše Pravda.sk.

Kto má nárok na minimálny dôchodok?

Nárok na zvýšenie starobného dôchodku na minimálny dôchodok má ten Slovák, ktorý je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.

Podmienky sú nasledovné:

  • dôchodca musí získať najmenej 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia na účely minimálneho dôchodku,
  • výška dôchodku je nižšia ako výška minimálneho dôchodku,
  • dôchodca požiadal o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok.

Predčasný dôchodok nie je nič nové a bol k dispozícii aj v predchádzajúcich rokoch, no jeho popularitu zvýšila novela zákona, ktorá nadobudla účinnosť ešte v roku 2022. Podľa tejto novely môže ísť do dôchodku každý, kto odpracoval 40 rokov.

Tento dôchodok sa nekráti

Dôvodom zrušenia krátenia minimálnych dôchodkov starobných dôchodcov je zabezpečenie rovnakého zaobchádzania s poberateľmi starobného a invalidného dôchodku, ktoré sa vyplácajú po dovŕšení dôchodkového veku z prvého piliera.

Toto rovnaké zaobchádzanie sa týka aj posudzovania celkového príjmu na účely nároku na minimálny dôchodok a sumy minimálneho dôchodku.

V právnej úprave z roku 2015, ktorou sa zavádzal minimálny dôchodok, sa navrhovalo, aby priznanie nároku naň bolo podmienené tým, že poistencovi, ktorý je sporiteľom, musia byť vyplácané tie dôchodky, na výplatu ktorých splnil podmienky ustanovené zákonom v systéme starobného dôchodkového sporenia. Tento krok bol zavedený s cieľom predchádzať tomu, aby sa dôchodca ocitol v hmotnej núdzi.

Dôchodkový príjem z druhého piliera, vrátane starobného a predčasného dôchodku, bol zahrnutý do celkového dôchodkového príjmu posudzovaného pre nárok na zvýšenie minimálneho starobného dôchodku.

Táto zmena bola daná preto, aby sa znížila suma minimálneho dôchodku pre penzistu, ktorý bol sporiteľom, s rovnakými zásadami, akými sa znižuje starobný dôchodok z prvého piliera pre sporiteľa, ktorý sa zúčastnil starobného dôchodkového sporenia.

Prečo je predčasný dôchodok nižší ako starobný? >>>

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: ministerstvo práce SR, Pravda.sk

Najnovšie videá

Trendové videá