Tento druh ovocia považujú vedci za „superpotravinu“. Pomáha v boji proti civilizačným ochoreniam
- Chceš podporiť svoje zdravie prirodzenou cestou?
- Toto ovocie je plné vitamínov, minerálov a antioxidantov
- Chceš podporiť svoje zdravie prirodzenou cestou?
- Toto ovocie je plné vitamínov, minerálov a antioxidantov
Slivky sú typickým sezónnym ovocím, ktoré sa na pultoch obchodov objavuje prevažne v letných a jesenných mesiacov. Či už si ich vychutnáme čerstvé alebo sušené, slivky sú viac než len chutné ovocie.
Ako uvádza Foodrevolution, vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálov a antioxidantov výrazne prispievajú k zlepšeniu nášho zdravia, najmä pokiaľ ide o tráviaci systém, srdce a kosti.
Zdravie čriev a trávenie
Štúdie dokazujú, že pravidelná konzumácia sliviek môže zlepšiť črevnú motilitu a zvyšovať frekvenciu vyprázdňovania, čím podporuje zdravie tráviaceho traktu. Príkladom je výskum z Británie, kde dospelí, ktorí pravidelne konzumovali slivky, zaznamenali zlepšenie trávenia bez negatívnych vedľajších účinkov.
Slivky tiež obsahujú sorbitol, čo je prírodný cukrový alkohol s miernymi laxatívnymi účinkami. Sorbitol pomáha pri osmotickom procese v tráviacom trakte, čo znamená, že zvyšuje obsah vody v črevách a tým podporuje vyprázdňovanie. Pravidelná konzumácia sliviek môže pomôcť s miernymi až stredne závažnými formami zápchy, a to bez potreby syntetických preháňadiel.
Ďalším pozitívnym aspektom sliviek je ich prebiotický efekt. Vďaka vysokému obsahu vlákniny podporujú rast prospešných baktérií v črevách, ktoré sú nevyhnutné pre udržiavanie rovnováhy črevného mikrobiómu – nášho „druhého mozgu“.
Viaceré štúdie už preukázali, že mikrobióm je rozhodujúci pre správne fungovanie imunitného systému a môže dokonca znižovať riziko vzniku zápalových a chronických ochorení. Považuje sa za významný faktor v prevencii a liečbe autoimunitných ochorení, metabolického syndrómu aj civilizačných chorôb.
Srdce, kosti a imunitný systém
Vitamíny skupiny B a vitamín C, ktoré sú v slivkách hojne zastúpené, zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane buniek pred oxidačným stresom, čím prispievajú k zníženiu rizika chronických ochorení, vrátane srdcových chorôb a rakoviny. Navyše, slivky obsahujú aj tzv. antokyány.
„Antokyány sú pigmenty, ktoré sú koncentrované najmä v šupke sliviek a zabezpečujú jej tmavé sfarbenie. Majú antioxidačné vlastnosti,“ cituje portál Pravda MUDr. Natáliu Šrankovú z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Štúdie tiež preukázali, že pravidelná konzumácia sliviek môže pomôcť znížiť hladinu LDL cholesterolu, ktorý je spojený s vyšším rizikom srdcovo-cievnych ochorení. Tento pozitívny účinok je čiastočne spôsobený vysokým obsahom draslíka, minerálu zodpovedného za udržiavanie rovnováhy elektrolytov v tele.
Pokiaľ ide o zdravie kostí, slivky sú jedným z najlepších prírodných doplnkov. Konzumácia 50 až 100 gramov sušených sliviek denne môže pomôcť predchádzať úbytku kostnej hmoty, napr. u postmenopauzálnych žien, ktoré sú náchylné na osteoporózu. Slivky podporujú zdravú regeneráciu kostí a znižujú zápalové markery spojené s úbytkom kostnej hmoty.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Pravda, Foodrevolution