Tento hoax sa Slovenskom šíri extrémne rýchlo. Polícia vyzýva ľudí, aby mu za žiadnych okolností neuverili

  • Štefan Chromčo sa zaradil medzi nebezpečných šíriteľov dezinformácií
  • Pred pár hodinami zverejnil videá, podľa ktorých sa  v Bratislave netestovalo - a teda podľa jeho logického uvažovania sú všetky výsledky testov zmanipulované a umelo nafúknuté
koronavirus hoax
TASR - HaZZ, Facebook/Polícia SR
  • Štefan Chromčo sa zaradil medzi nebezpečných šíriteľov dezinformácií
  • Pred pár hodinami zverejnil videá, podľa ktorých sa  v Bratislave netestovalo - a teda podľa jeho logického uvažovania sú všetky výsledky testov zmanipulované a umelo nafúknuté

Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti upozorňuje, že ide o klamstvo. „Testovalo sa v normálnom režime, čo nám potvrdili aj osoby, ktorých zamestnanie sa nachádza v okolí testovacích stredísk. Zábery konšpirátora Chromča vznikli buď skoro ráno alebo počas prestávky alebo mimo prevádzkových hodín.“

Ak by sa podľa nich našiel niekto, kto by mal aj tak pochybnosti, tak si môže pozrieť pripravované live videá Polície, ktoré ľuďom prinesú z odberných stredísk v priebehu ďalšieho týždňa. 

https://www.facebook.com/hoaxPZ/photos/pcb.814679522693250/814676226026913

„Štefan Chromčo – zapamätajte si názov tohto konta, lebo má potenciál šíriť ďalšie dezinformácie, a preto sme zverejnili niektoré jeho ďalšie fotografie, ak by došlo k ich výmene, aby ste ho ľahko dokázali identifikovať. Všetky jeho statusy boli zálohované a budú odovzdané kriminálnej polícii,“ píše Polícia a dodáva, že nie je normálne, koľko osôb zdieľa jeho dva statusy – už viac ako 10 000 ľudí. To je zásah viac ako 100 000 ľudí.

Pandémia nie je podvod a krajiny nenakupovali test na COVID-19 v roku 2018

V článkoch na dezinformačných weboch a príspevkoch na Facebooku sa šírili tabuľky z webových stránok Svetovej banky, ktoré majú dokazovať, že jednotlivé krajiny nakupovali testovacie sady na COVID-19 už v roku 2018.

Je to ďalší hoax. Ide o zoznam dovážaných lekárskych pomôcok, ktoré v roku 2018 už existovali na iné účely, ale až v apríli 2020 boli reklasifikované ako produkty vhodné na boj proti pandémii COVID-19. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

zdroj: AFP

Stránka Badatel.net zazdieľala 16. septembra 2020 článok s titulkom „Obrovský podvod: Svetová banka už v roku 2018 evidovala testy na COVID-19“. V článku sú snímky tabuliek so zoznamom krajín s rôznymi údajmi o dovoze „testovacích súprav COVID-19“ (v angličtine COVID-19 Test Kits). V zozname krajín je aj Slovenská republika. Článok poukazuje na to, že pri tejto položke je uvedený rok 2018 – napriek tomu, že prvé prípady ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom SARS-CoV-2 boli vo Wu-chane zaznamenané až koncom roka 2019.

Články s rovnakým posolstvom uverejnili napríklad Hlavné správy, portál cz24.news, alebo facebookova stránka Chemtrails Slovensko. Článok z Bádateľa bol prerozprávaný aj do audiopodoby a zavesený užívateľom Igor Jurečka na YouTube vo forme videa. Na základe dát z analytického nástroja Crowdtangle zdieľalo tieto dezinformačné tvrdenia viac ako 17 000 používateľov Facebooku.

Slováci naleteli na nebezpečný hoax o nosení rúšok u žien. Gynekológ prezradil aká je pravda

Tabuľky pochádzajú naozaj z webovej stránky WITS (World Integrated Trade Solution), čo je spoločná iniciatíva Svetovej banky, Konferencie OSN pre obchod a rozvoj (UNCTAD), Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a ďalších organizácií poskytujúcich dáta o medzinárodnom obchode a tarifách.

To však v žiadnom prípade nedokazuje, že krajiny nakupovali testovacie súpravy pre detekciu ochorení COVID-19 pred samotným objavením vírusu SARS CoV-2 v decembri 2019, ako tvrdia autori dezinformačných príspevkov.

Svetová banka pre agentúru AFP v e-maile z 8. septembra 2020 uviedla, že výrobky označené v databáze WITS názvom „COVID-19“ boli už dlho pred pandémiou použité na iné účely, ale po prepuknutí pandémie získali na dôležitosti. Preto Svetová colná organizácia (WCO) dočasne premenovala ich klasifikáciu na „COVID-19“, aby sa uľahčilo sledovanie ich pohybu.

koronavirus, COVID-19, pacient, ventilacia
zdroj: TASR/AP-Cecilia Fabiano

„V apríli tohto roku skompilovala WCO zoznam kódov do harmonizovaného systému, ktorý krajinám pomáha sledovať a prípadne urýchliť pohyb kritických produktov používaných v súvislosti s ochorením COVID-19,“ uviedla ďalej Svetová banka.

Na zozname sa nachádzajú „desiatky konkrétnych zdravotníckych pomôcok používaných k diagnostike alebo liečbe tohto ochorenia vrátane ventilátorov, ktoré, ako všetci vieme, existovali už dlho pred vypuknutím pandémie COVID-19“, informovala Svetová banka agentúru AFP.

https://www.facebook.com/hoaxPZ/photos/a.317666309061243/813026726191863/

Testovacie súpravy z tabuliek v príspevkoch nesú kód 3822 00. Ten podľa WCO zodpovedá „diagnostickým činidlám na báze testu polymerázovej reťazovej reakcie (PCR) nukleových kyselín“.

V tlačovej správe z 8. septembra 2020 Svetová banka vysvetlila, že kvôli dezinformačnej kampani na sociálnych sieťach bola stránka WITS „aktualizovaná tak, aby odrážala realitu: testy na COVID-19 pred rokom 2020 neexistovali. To, čo bolo ešte pred niekoľkými dňami na WITS označené ako COVID-19 Test Kit, je teraz správne označené v sekcii WITS Covid ako Zdravotnícke testy“.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Polícia Slovenskej republiky, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá