Tento kvíz o prvej pomoci zvládnu len 2 % Slovákov. Dokáž, že si výnimočný (KVÍZ)
- Prvú pomoc by mal poznať každý, no je to tak?
- V tomto kvíze zistíš, ako si na tom ty
- Prvú pomoc by mal poznať každý, no je to tak?
- V tomto kvíze zistíš, ako si na tom ty
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky prvú pomoc definuje ako pomoc, ktorá je poskytnutá chorej alebo zranenej osobe. Prvá pomoc zahŕňa opatrenia, ktoré sa poskytujú postihnutému ešte pred odborným zdravotníckym ošetrením. Tiež je dôležité vedieť, že práve prvá pomoc je základom pre liečbu v nemocnici.
Okrem toho, že prvá pomoc môže zachrániť ľudský život, môže tiež zabrániť vzniku komplikácií, no tiež k urýchleniu zotavenia.
Základy prvej pomoci by mal ovládať každý z nás. Ak máš vodičský preukaz, určite si absolvoval aj kurz prvej pomoci. Zachoval by si si na mieste nehody chladnú hlavu a vedel by si, čo máš robiť? Over si svoje znalosti v tomto kvíze a zisti, v čom máš rezervy.
Aké je poradie krokov v pravidlách 5 Z?
Aké sú zásady správneho poskytovania informácií pri volaní na číslo tiesňového volania 112?
Počas volania na tiesňovú linku je veľmi dôležité poskytnúť operátorovi čo najviac detailov.
Koľko základných modulov musí obsahovať každá autolekárnička?
Každá autolekárnička musí obsahovať 4 základné moduly. Kompaktná mini lekárnička so základným vybavením ti stačiť nebude.
Ako prebieha resuscitácia dieťaťa?
Masáž srdca u dieťaťa prebieha na spojnici medzi prsnými bradavkami a 1 cm pod (dolná tretina hrudnej kosti), používajú sa 2 prsty, dlaň jednej ruky alebo dlane oboch rúk (v závislosti od veľkosti dieťaťa).
Čo je to Gordonov manéver?
Gordonov manéver je úder dlaňou medzi lopatky v predklone päťkrát za sebou. Sila musí byť primeraná, aby pacientovi nespôsobila zranenia. Cieľom nie je dať všetkých päť úderov, ale pokúsiť sa cudzie teleso vypudiť čo najskôr. Túto metódu je možné použiť aj u malých detí.
Ako sa zachováš, keď pred tebou na ceste došlo k dopravnej nehode?
Správne sa zachováš, ak zastavíš v bezpečnej vzdialenosti, zabezpečíš svoje auto, nasadíš si bezpečnostné prvky a vydáš sa poskytnúť prípadnú pomoc.
Bezprostredné ohrozenie života nastane pri nedostatku:
Pri riešení situácie vždy zisťuj, či dokáže zranený dýchať.
Ako sa zachováš, keď ťa počas prechádzky uhryzne had?
Na obrázku je vretenica, náš jediný jedovatý had. Každý rok sa na Slovensku stanú desiatky prípadov uhryznutia vretenicou. Hoci staré príručky radili vysať z rany jed, môže to narobiť viac škody ako úžitku. Ľudské ústa sú plné baktérií a ranu by mohli infikovať.
Ak si niekto pri tebe poraní ruku tak, že ňou nemôže pohnúť, ako sa zachováš?
Prvotným krokom by mala byť stabilizácia zraneného a privolanie zdravotnej pomoci.
Ktoré príhody by si zaradil medzi život ohrozujúce?
Život človeka je v ohrození, ak prestane dýchať a dôjde k zástave krvného obehu. Rovnako závažné sú situácie, kde zranený veľmi krváca, je v šoku, alebo bezvedomí.