Tento liek dokáže pri korone znížiť riziko hospitalizácie až o 90 %. Je lacný a dostupný aj na Slovensku
- Vedci z Oxfordskej univerzity testovali účinnú látku budezonid na pacientoch s koronavírusom
- Ak sa podá dostatočne skoro, pomôže predísť ťažkému priebehu COVIDu až v 90 % prípadov
- Liek sa dnes bežne predpisuje na astmu a CHOCHP, a to aj na Slovensku
- Vedci z Oxfordskej univerzity testovali účinnú látku budezonid na pacientoch s koronavírusom
- Ak sa podá dostatočne skoro, pomôže predísť ťažkému priebehu COVIDu až v 90 % prípadov
- Liek sa dnes bežne predpisuje na astmu a CHOCHP, a to aj na Slovensku
Liek na COVID-19 sa možno celý čas skrýval vo vreckách astmatikov. Budezonid je účinnou látkou vo väčšine inhalátorov, ktoré sa používajú na liečbu astmy. Vedci z Oxfordu testovali toto liečivo aj na pacientoch s koronavírusom a výsledky sú viac než povzbudivé.
Lacný a dostupný liek
Štúdia ukázala, že liek, ktorý je lacný a široko dostupný, dokáže predchádzať ťažkému priebehu ochorenia až v 90 % prípadov. Liečivo sa bežne používa na liečbu pacientov s astmou alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP). Patrí do skupiny kortikosteroidov a podáva sa pri stavoch, ktoré nie sú akútne. Obvykle ho nájdeme ako inhalačný prášok.
Lekári si všimli, že medzi ťažkými prípadmi s ochorením COVID-19 je veľmi málo ľudí s astmou alebo CHOCHP, pričom by mali patriť do najviac rizikovej skupiny. Vedci sa preto rozhodli otestovať teóriu, že steroidové inhalátory ich chránia pred ťažkým priebehom COVIDu a hospitalizáciou.
Štúdia dopadla dobre
Do štúdie sa zapojilo 146 ľudí, ktorí nemali žiadne pridružené ochorenia, ale boli pozitívni na koronavírus. Z nich polovica brala 800 mikrogramov liečiva dvakrát denne. Druhá polovica dostala bežnú liečbu, aká sa používa dnes štandardne. „V období 28 dní zredukovalo inhalovanie budezonidu riziko hospitalizácie a intenzívne starostlivosti až o 90 %. Účastníci, ktorí dostávali budezonid, mali aj kratší priebeh ochorenia, menej príznakov a horúčka im ustúpila skôr,“ uvádza sa v štúdii Oxfordu.
V štúdii potrebovalo 11 účastníkov hospitalizáciu, pričom len jeden z nich dostával pravidelné dávky skúmaného liečiva. „Aj keď ide o malú štúdiu, je povzbudzujúce vedieť, že vo svete prebieha ešte aspoň päť veľkých štúdií, ktoré skúmajú rôzne triedy inhalovania kortikosteroidov,“ cituje The Guardian jednu z autoriek štúdie, profesorku Monu Bafadhel.
Budezonid je momentálne schválený na liečbu astmy a CHOCHP, je teda ešte potrebné ho schváliť na liečbu ochorenia COVID-19. Preto je potrebné vykonať ďalšie testy. Veľká štúdia napríklad prebieha v USA.
Zdroje: OxfordUniversity, Guardian