Tento mesiac by mal každý prečítať knihu. Tieto kúsky odporúčajú zakladatelia obľúbeného slovenského vydavateľstva

  • Marec ľudia už dlhé desaťročia oslavujú ako mesiac, ktorý je venovaný knihám
  • Rozhodli sme sa ti preto priniesť pár odporúčaní na dobré čítanie, silné príbehy a zaujímavých autorov, ktoré vylepšia marec
Absynt
Absynt
  • Marec ľudia už dlhé desaťročia oslavujú ako mesiac, ktorý je venovaný knihám
  • Rozhodli sme sa ti preto priniesť pár odporúčaní na dobré čítanie, silné príbehy a zaujímavých autorov, ktoré vylepšia marec

Mnohým z nás by nezaškodilo, ak by sme aspoň tento mesiac menej sledovali životy iných na sociálnych sieťach a viac sa začítali do jedinečných príbehov, ktoré nám knihy ponúkajú. Mesiac knihy je na to naozaj ideálny. Ako však vznikol?

https://www.startitup.sk/jozef-karika-roky-si-kazde-rano-pripominam-ze-to-moze-byt-posledny-den-co-sa-zivim-pisanim-rozhovor/

Hovorí ti niečo meno Martin Hrebenda? Bol to legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy, ktorý sa narodil a zomrel v marci. Napriek tomu, že bol slepý, miloval knihy a učil deti čítať. Cestoval po celom Slovensku, zbieral staré rukopisy a mnoho kníh zachránil pred pálením. Vďaka nemu spoznávali knižnú kultúru aj chudobní a nevzdelaní ľudia.

Marec bol vyhlásený ako mesiac knihy v bývalom Československu v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu. Cieľom bolo udržať a podporiť trvalý záujem o čítanie kníh.

Okrem toho Slovenská asociácia v roku 1999 vyhlásila aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa organizuje posledný marcový týždeň. Jej cieľom bolo pripomenúť, že aj v období informačných technológii, majú knihy svoj význam. Mnohé štúdie pritom dokázali, že kto nečíta, prichádza o veľa. Čítanie kníh rozširuje slovnú zásobu, buduje nezávislosť a sebadôveru, podnecuje kreativitu, posilňuje mozog a zmierňuje dôsledky starnutia.

Čítaš počas pandémie viac kníh ako obvykle?

Taktiež treba spomenúť, že čítanie kníh môže znižovať tvoj stres a zlepšovať spánok. Okrem toho ťa robí bystrejším, rozvíja empatiu a zlepšuje schopnosti písania.

Spolu s vydavateľstvom Absynt sme preto pre teba vybrali tipy na knihy. O týchto kúskoch si Filip Ostrowski a Juraj Koudela – zakladatelia úspešného vydavateľstva myslia, že jednoznačne stoja za prečítanie.

Polovica žltého slnka, Chimamanda Ngozi Adichie

Keď listujeme v dejinách, vidíme, že všetko je veľké. Veľké vojny, veľké víťazstvá. No ak sa prizrieme bližšie, všade uvidíme drobné ľudské osudy. A práve v tom spočíva bravúrnosť nigérijskej spisovateľky Chimamandy Ngozi Adichie.

zdroj: Absynt

Jej strhujúci román Polovica žltého slnka nás prenesie do Nigérie šesťdesiatych rokov. Na pozadí prebiehajúcej občianskej vojny sa nám pred očami odvíjajú a preplietajú dramatické osudy troch hlavných postáv – chudobného dedinského chlapca Ugwua, dievčaťa z bohatej rodiny Olanny a anglického spisovateľa Richarda, milovníka tunajšieho ľudového umenia. 

Biele, Ilona Wiśniewska

Mrazivá reportáž zo súostrovia Špicbergy. Ide o najsevernejšie ľudské sídlo na svete, ktoré z človeka dokáže vydestilovať jeho najhlbšiu podstatu. Predstav si dlhý, pol roka trvajúci deň. Neustále svetlo. Slnko sa sotva dotkne horizontu, a hneď sa zase ako lopta odrazí na nebo. Alebo presný opak. Nekonečnú polárnu noc. Tma pri rannej káve je rovnaká ako pri večeri. Ako sa tu dá žiť?

zdroj: Absynt

Na tomto mieste žijú ľudia pochádzajúci z takmer päťdesiatich krajín celého sveta. Prišli sem predovšetkým za prácou – do kraja bez kompromisov a bez zľutovania, kde sú si pred mrazmi všetci rovní. Wiśniewska žije s nimi a s radosťou objaviteľky i dokonalou znalosťou miestnych reálií podáva príbehy pozoruhodných miest nórskych Špicbergov.

Posledný pustovník, Michael Finkel

Skutočný príbeh pustovníka, ktorý zmizol v lese na 27 rokov! Sám nevedel, kam ide. Nič neplánoval. Len vošiel do lesa a zmizol.“ Tak sa začína príbeh Chistophera Knighta, ktorý krátko po svojich dvadsiatych narodeninách zaparkoval svoje auto hlboko v lese a na štvrť storočia sa stratil z civilizácie. Čo ho k tomu viedlo? Prečo sa chcel stať „nikým“? A ako ho dlhé roky prežité v lese zmenili?

zdroj: Absynt

Knightovi v lese spoločnosť ľudí nechýbala. Čítal knihy, počúval rádio a žil z toho, čo sa mu podarilo nakradnúť v neďalekých víkendových chatách. Stala sa z neho legenda. Zlodej-pustovník, ktorý sa špecializuje na trvanlivé potraviny, plynové bomby, baterky, no nepohrdne ani sladkosťami. Jedni ho chceli dolapiť, iní obdivovali jeho drzosť i životaschopnosť a snažili sa mu pomôcť. Až kým ho jedného dňa skutočne nechytili a neobvinili z viac ako tisícky krádeží.

Černobyľ: Príručka prežitia, Kate Brown

Monumentálna kniha o černobyľskej jadrovej katastrofe. Príbeh explózie, ktorá zmenila svet a oči celej planéty upriamila na jedno dovtedy celkom bezvýznamné miesto.

26. apríl 1986 nezmenil len toto miesto, ale aj celý svet. Práca americkej historičky Kate Brown na tejto knihe trvala desať rokov. Skúmala archívne materiály, nahrávala hodiny a hodiny rozhovorov so svedkami katastrofy a ľuďmi žijúcimi v černobyľskej zakázanej zóne.

zdroj: Absynt

Všetko preto, aby napokon vytvorila nielen dôveryhodný obraz katastrofy a života po nej, ale aby sa pokúsila zmeniť aj oficiálny pohľad na tieto udalosti. Jej hrdinami sú vedci, záchranári i obyčajní ľudia, no dôležitá je aj otázka, akú úlohu pri tejto katastrofe zohrali politici a odborníci v oblasti atómovej energie? 

Halič. Putovanie po stratenom svete, Martin Pollack

Vlaky sú ešte veľmi pomalé a zanechávajú za sebou dlhý pás čierneho dymu, kone a vozy na cestách sú samozrejmosť a na autá hľadíme s veľkou nedôverou. Máte chuť na takúto cestu v čase? Vyrazte do stratenej Haliče.

zdroj: Absynt

Halič, kedysi hrdá súčasť veľkého Rakúsko-Uhorska, dnes zapadnutý kus sveta roztrhaný medzi Poľsko a Ukrajinu. Zmizla z máp a zmizla aj z pamäti. Pritom jej kultúrne bohatstvo bolo nesmierne.

Úžasné tolerantné prostredie, v ktorom sa miešali rôzne kultúry, etniká i konfesie, dalo svetu mnohých svetoznámych spisovateľov ako Joseph Roth, Bruno Schulz či Paul Celan a viaceré haličské mestá sú podnes výkladnými skriňami zašlej slávy tohto kraja.

Martin Pollack vo svojom slávnom historickom bedekri pozýva na nostalgickú cestu po rozkvitajúcich mestách, kde sa na námestiach miešajú desiatky rôznych jazykov, po dedinách, v ktorých sa objavili ropné ložiská a nezvyčajné bohatstvo, no aj po biednych židovských štetloch, ktorých jedinou budúcnosťou je len rozpad a zmar. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: Absynt

Najnovšie videá

Trendové videá