Tento rok to vyjde. Vďaka jednoduchej veci dokážeš dodržať novoročné predsavzatia

  • Rok 2023 dorazil a s ním aj záujem ľudí sa zmeniť k lepšiemu
  • Percento úspešnosti je však veľmi nízke
  • Ako sa postaviť k novoročným predsavzatiam?
Žena vo fitness centre
Unsplash/Benjamin Klaver
  • Rok 2023 dorazil a s ním aj záujem ľudí sa zmeniť k lepšiemu
  • Percento úspešnosti je však veľmi nízke
  • Ako sa postaviť k novoročným predsavzatiam?

S príchodom roku 2023 sa myšlienky obracajú k novoročným predsavzatiam, pretože mnohí chceme odstrániť zlé návyky a vymeniť ich za lepšie. Funguje to vôbec a je práve január tým najlepším časom na stanovenie nových cieľov?

Schopnosť dodržať novoročné predsavzatie však môžu ovplyvniť rôzne faktory a často sa stáva, že väčšinu z nich po krátkom čase odložíme bokom a prestaneme ich vnímať.

Efekt nového štartu

Nový rok môže byť ideálnym momentom na dávanie si predsavzatí a robenie zmien, pretože ho vnímame ako „časový medzník“, ktorý v ľuďoch obnovuje záväzok k cieľom. 

„Efektom nového štartu“ sa zaoberala aj štúdia z roku 2014 v časopise Management Science. Uvádza, že udalosti ako príchod nového roka, narodeniny, sviatky alebo dokonca začiatok týždňa či mesiaca sú spojené s nárastom aspiračného správania. 

Tieto časovo orientačné body umožňujú ľudom rozdeliť ich vnímanie času na „pred“ a „po“. Dokážu tak odpísať predchádzajúce zlyhania ako zodpovednosť minulého ja. Okrem iného slúžia k povzbudeniu myšlienok, vďaka čomu je pravdepodobnejšie, že ľudia budú investovať čas do dlhodobých cieľov namiesto okamžitého uspokojenia.

Štúdiou sa zaoberal aj profesor behaviorálnej vedy a zdravia Robert West na Univerzite College London v Anglicku. Pre Live Science prezradil, že kľúčom k pochopeniu správania, a teda aj toho, prečo môžu byť novoročné predsavzatia neúspešné, je uvedomiť si, že túžby existujú iba v danom momente.

„Počas nášho bdenia konáme v snahe o to, čo si najviac želáme v tom presnom čase. Nie pred hodinou, pred dňom alebo pred piatimi minútami. Preto je tak často náročné robiť veci, ktoré sme si stanovili. Po určitom čase však zabudneme, čo sme plánovali, alebo sa nejaká iná túžba ukáže ako silnejšia,“ pokračuje.

Staré verzus nové návyky

Kľúč k úspešnému novoročnému predsavzatiu môže spočívať aj v stanovení nových cieľov a nie v odstraňovaní zlých návykov. Americká štúdia z roku 2020 zistila, že až 55 % účastníkov sa považovalo za serióznych pri dodržiavaní svojich novoročných predsavzatí z predchádzajúceho roka. 

Účastníci s cieľmi orientovanými na prístup k zmenám (začať robiť niečo nové) však boli výraznejšie úspešnejší ako tí, ktorých ciele boli zamerané na ukončenie niektorých zlých návykov. Miera úspešnosti bola 58,9 % oproti 47,1 %.

To naznačuje, že tí, ktorí prijímajú nové výzvy, majú väčšiu šancu uspieť ako tí, ktorí sa snažia niečo zo svojho života odstrániť. Neznamená to však hneď, že účastníci, ktorí si stanovili ciele, ako napríklad prestať fajčiť alebo schudnúť, boli neúspešní. Ale pravdepodobnosť, že účastníci uspejú so svojimi predsavzatiami, bola vyššia, keď bol cieľ koncipovaný spôsobom orientovaným na prístup k zmenám.

beh, šport
zdroj: Unsplash/Sportlab

Ako dodržať novoročné predsavzatia?

Ochota zmeniť sa je dôležitým faktorom úspešnej zmeny. Aby bola zmena úspešná, človek musí byť pripravený zaviazať sa. Článok z roku 2011 v časopise Social and Personality Psychology Compass uviedol, že skupinová dynamika môže pomôcť udržať motiváciu ľudí pre danú úlohu.

Predstaviť si to môžeme takto: Ak si novoročné predsavzatie stanovia dvaja, napríklad ty a tvoj kamarát sa rozhodnete chodiť do posilňovne, tak je väčšia šanca, že svoj cieľ splníte, aj keď ty stratíš motiváciu. Pokiaľ ju v sebe stále prechováva druhá strana, je veľká šanca, že úspešnejšia bude skupina pred jednotlivcom.

K novoročným predsavzatiam sa vyjadrila aj harvardská expertka Lisa Lahey, ktorá pre CNBC povedala: „Ľudia majú mylnú predstavu o tom, že sa skutočne dokážeme zmeniť rýchlo. Nie je to pravda.“

V očiach Lahey nie je najhoršie na novoročných predsavzatiach to, že ich neplníme. Tragédiou podľa nej je, že až príliš často kritizujeme samých seba, keď zaostávame. A práve to vyústi do toho, že sa na novoročné predsavzatie jednoducho vykašleme. 

Ak sa do nejakého cieľa, napríklad chudnutia, vrhneme naplno a už prvá čokoláda či jeden vynechaný tréning pre nás znamená koniec sveta a predsavzatia, je táto snaha predurčená na neúspech. Treba rátať so zakopnutiami a nesnažiť sa o dokonalosť.

Aj keď väčšina novoročných predsavzatí zlyhá, neznamená to, že zmena nemôže pretrvať. Ak si pripravený na reálne výzvy a si ochotný vynaložiť tvrdú prácu, aby si zmenu prijal, môžeš si svoje predsavzatie tento rok udržať.

Niekedy je však najlepším riešením si novoročné predsavzatie nedávať a snažiť sa budovať postupné zmeny každý jeden deň. Nespoliehať sa len na to, že začal nový rok. Až vtedy si väčšina z nás uvedomí, že zmena musí prísť z vlastnej iniciatívy. Nie z toho, že prešiel ďalší rok a zmena je stále v nedohľadne.

Zdroje: Management Science, NCBI, SAPPC, CNBC, Live Science

Najnovšie videá

Trendové videá