Tento špeciálny vynález si získal pozornosť sveta. Človek dokáže exkrementami poháňať auto, hovorí vynálezca
- Juhokórejský vedec prišiel s bizarným, no ekologickým nápadom
- Vynašiel záchod, ktorý dokáže premeniť exkrementy na energiu
- Za jeho použitie dokonca platí študentom v kryptomenách
- Juhokórejský vedec prišiel s bizarným, no ekologickým nápadom
- Vynašiel záchod, ktorý dokáže premeniť exkrementy na energiu
- Za jeho použitie dokonca platí študentom v kryptomenách
Profesor urbánneho a environmentálneho inžinierstva Cho Jae-weon z inštitútu UNITS je tvorcom toalety, ktorá je zároveň malým laboratóriom. V jej nádrži totiž prebieha premena ľudských exkrementov na bioplyn a hnoj. Svoj vynález pomenoval BeeVi, čo je odvodené od slov včela a vízia, informuje agentúra Reuters.
Ľudské výkaly dokážu poháňať auto
Toaleta využíva vákuové čerpadlo na presun výkalov do podzemnej nádrže, čím šetrí vodu, ktorá by sa inak minula pri splachovaní. V nádrži sú následne výkaly rozložia na odpad a metán za pomoci mikroorganizmov. Plyny sú potom využívané na energetický chod budovy školy. Takýmto štýlom by mohol byť poháňaný plynový sporák či kotol.
Vynálezca sa pre agentúru vyjadril, že jeho nápad je výsledkom toho, že premýšľa inou perspektívou ako zvyšok vedcov, ktorí sa nad hodnotou výkalov nezamýšľali.
Uviedol tiež, že priemerný človek denne vyprodukuje približne pol kila exkrementov, čo sa dá premeniť na 50 litrov metánu, ktorý následne vygeneruje 0,5 kWh elektriny. Takáto hodnota by podľa environmentálneho inžiniera dokázala poháňať elektromobil na trase 1,2 kilometra.
Za veľkú potrebu si kúpia knihy
Škola, kde funguje ekologický záchod, však nenechala nič na náhodu. V používaní toalety chce študentov motivovať finančnou odmenou. Zaviedli tak kryptomenu Ggool, čo v kórejčine znamená med. Za každé použitie toalety dostane človek 10 Ggoolov. Tie môže následne minúť v školskom kampuse, napríklad na kávu, obed ale aj školské učebnice.
At this South Korean university, students using the eco-friendly BeeVi toilet can earn digital currency that can be used to buy coffee, fruits or books on campus https://t.co/TVqs2cw0zb pic.twitter.com/D6RG3R0eO9
— Reuters (@Reuters) July 9, 2021
„Kedysi som si myslel, že výkaly sú špinavé, ale teraz je to pre mňa poklad veľkej hodnoty,“ povedal pre agentúru Reuters postgraduálny študent Heo Hui-jin o platbe za vykonanie potreby. „Dokonca hovorím o výkaloch počas jedla, keď rozmýšľam nad tým, akú knihu si kúpim.“
Podobné toalety tu sú už dlhšie
S myšlienkou meniť výkaly na energiu sa v skutočnosti vedci pohrávajú už dlhšie. V roku 2012 singapurskí vedci z Nanyang Technological University (NTU) vyvinuli toaletu, ktorá fungovala na takmer rovnakom princípe. Za pomoci vákuového odsávania, ktoré bolo podobné ako majú záchody v lietadle, dokázali ušetriť až 90 % vody. Záchod sa však líšil v tom, že mal dve komory, na tuhý a tekutý odpad, píše portál The Green Optimistic
Z tekutého odpadu sa v špeciálnom zariadení extrahoval dusík, fosfor a draslík, ktoré boli neskôr použité ako hnojivo. Tuhý odpad mal na starosti bioreaktor. Výsledok bol podobne ako pri kórejskej toalete metán, ktorý bol dodávaný elektrárňam ako palivo. Zvyšky tuhej potravy z exkrementov mali byť využité ako kompost.
Premenou výkalov na energiu sa zaoberali a v Európe. Britskí vedci pred piatimi rokmi predstavili dvojmembránovú toaletu, ktorá z exkrementov oddeľovala tuhé a kvapalné látky. Odparená voda sa následne dala použiť na zavlažovanie, umývanie domácností ale aj na ľudskú potrebu. Tuhý odpad potom putoval do splynovača, informoval denník The Guardian.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Reuters, The Green Optimistic, The Guardian