Tento trik drasticky zlepší kvalitu tvojho spánku. Zaberie ti len 5 minút denne
- Chcel by si, aby bol tvoj spánok kvalitnejší?
- Máme pre teba skvelý tip, ktorý ti s tým pomôže
- Navyše ti naň stačí len smiešnych 5 minút denne
- Chcel by si, aby bol tvoj spánok kvalitnejší?
- Máme pre teba skvelý tip, ktorý ti s tým pomôže
- Navyše ti naň stačí len smiešnych 5 minút denne
Bez ohľadu na to, či chceš v práci dosahovať prvotriedne výkony alebo chceš mať skvelú postavu, alebo sa jednoducho chceš cez deň cítiť v pohode, kľúčom k všetkým týmto veciam je jediná vec – kvalitný spánok. Napriek tomu ho ale veľakrát zanedbávame.
Chýba nám kvalitný spánok
Kvalitného spánku väčšina z nás nemá dostatok a zabúdame na to, že ide o vec, ktorá ovplyvňuje každý jeden aspekt nášho života.
Počas dňa sa totiž venujeme mnohým veciam, ktoré jeho kvalitu zhoršujú – veľa sa pozeráme na obrazovky (či už ide o PC, mobil alebo TV), málo sa hýbeme, veľa sedíme, stravujeme sa zle, celý deň sa vystavujeme umelému osvetleniu, veľakrát pracujeme ešte aj z postele a spíme krátko.
So svojím spánkom spokojní nie sme
Navyše to, že so svojím spánkom nie sme spokojní, ukázal aj prieskum spoločnosti Philips, ktorý bol uskutočnený na viac ako 13 000 dospelých v 13 krajinách. Zaujímavým faktom je aj to, že oproti roku 2019 v roku 2020 podnikalo kroky pre zlepšenie spánku menej ľudí.
V roku 2019 až 39 % ľudí uviedlo, že čítanie pred spaním využívajú na zlepšenie svojho spánku. Táto činnosť sa tak stala najpopulárnejšou stratégiou. Avšak, v roku 2020 sa to zmenilo – čítanie pred spaním na zlepšenie spánku praktizovalo len 28 % ľudí.
„Pokles počtu ľudí, ktorí vykonávajú opatrenia na zlepšenie spánku, je alarmujúci – najmä ak je jasné, že ľudia na celom svete spánok hlboko podceňujú. Spánkový deficit ovplyvňuje ľudí duševne aj fyzicky,“ povedal Mark Aloia, PhD., globálny vedúci pre zmenu správania, spánok a respiračnú starostlivosť v spoločnosti Royal Philips.
Každá veková skupina potrebuje iný rozsah spánku
Vedecké výskumy jasne ukazujú, že spánok je nevyhnutný nielen pre oddych, ale predovšetkým pre správne fungovanie tela.
Usmernenia National Sleep Foundation odporúčajú, aby zdraví a dospelí ľudia spali 7 až 9 hodín. Bábätká, malé deti a dospievajúci potrebujú ešte viac spánku, práve kvôli ich vývoju.
Kým novorodenci potrebujú minimálne 14 hodín spánku denne, dospievajúcim sa odporúča spať okolo 9 hodín.
Rovnako ale treba poznamenať, že dĺžka spánku je vec jedna, no kvalita spánku je vec druhá. To, že spíš napríklad odporúčaných 8 hodín, ešte ani zďaleka neznamená, že tvoj spánok je kvalitný. Ak sa v noci často budíš, alebo sa budíš každé ráno unavený, je to indikátorom toho, že s tvojím spánkom niečo nie je v poriadku.
Vyskúšaj tento 5-minútový trik
Ak by si čakal, že pôjde o niečo, čo budeš musieť urobiť každý deň tesne pred spaním, tvoj odhad by správny nebol. Ide totiž o aktivitu, pri ktorej bude tvojou úlohou venovať sa jej vždy ráno – naozaj ti úplne postačí len 5 minút.
Čo preto musíš spraviť? Nejde o nič náročné, čo by si nezvládal alebo nestíhal – musíš len do svojich rán začleniť trochu pohybu. 5-minútová ranná rozcvička totiž vyresetuje tvoje vnútorné hodiny, optimalizuje tvoje zdravie, udá tón tvojho dňa, zneguje dôsledky sedavého životného štýlu a zlepší tvoju psychickú pohodu, čo má na kvalitu spánku obrovský efekt.
Nick Littlehales vo svojej knihe Sleep: The Myth of 8 Hours, the Power of Naps, and the New Plan to Recharge Your Body and Mind popísal, že to, čo robíme pred spaním a po prebudení, je dokonca dôležitejšie ako samotný spánok – a to z toho dôvodu, že tieto veci máme, na rozdiel od spánku, plne pod kontrolou.
Potvrdzuje to aj portál Medium, ktorý uvádza, že pre kvalitu spánku je kľúčové to, ako stráviš prvých 90 minút po prebudení. Ich súčasťou by ale určite mala byť už spomínaná 5-minútová rozcvička.
Okrem toho, že rozpumpuje a preberie tvoje telo, dá mu aj signál, že je čas prebrať sa. Už po niekoľkých dňoch tohto zvyku spozoruješ, že kvalita tvojho spánku sa naozaj zlepšila.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Philips, National Sleep Foundation, Medium