„Tento víkend máme svadbu, 80 ľudí,“ hovorí mi známy. „Polícia ani hygiena tam nepríde, majú to vybavené, zaplatené.“
- Ak neurobíme lockdown, urobí sa sám
- Svadby a oslavy v podnikoch sú od 1. októbra zakázané, no Slováci si namiesto rešpektovania pravidiel hľadajú cestičky, ako nariadenia obísť
- Ak neurobíme lockdown, urobí sa sám
- Svadby a oslavy v podnikoch sú od 1. októbra zakázané, no Slováci si namiesto rešpektovania pravidiel hľadajú cestičky, ako nariadenia obísť
„Tento víkend máme svadbu, 80 ľudí,“ hovorí mi známy, prevádzkar v hoteli. „Polícia ani hygiena tam nepríde, majú to vybavené, zaplatené.“ Akoby už prvá veta nebola dosť strašidelná. Svadby a oslavy v podnikoch sú od 1. októbra zakázané, no Slováci si namiesto rešpektovania pravidiel hľadajú cestičky, ako nariadenia obísť. Nie je to nič ojedinelé.
https://www.facebook.com/zomriofficial/posts/2788035391475706
Takmer dve tisícky pozitívne testovaných pre niekoho zrejme nie sú argument. A ani byť nemusí, tento údaj nám totiž toho veľa nepovie. Štúdie naznačujú, že ak je niekto pozitívny, nemusí byť zároveň infekčný, ak nemá žiadne príznaky. Čo je ale zákerné, človek môže byť infekčný a navonok zdravý ako ryba. Inkubačná doba koronavírusu je zhruba sedem dní, môže to byť aj 14.
V praxi to znamená, že ak sa 1. októbra nakazíš, môžeš aj dva týždne behať po svete pri plnom zdraví a roznášať vírus všade, kam prídeš, kýchneš si, alebo si odkašleš. Pretože horúčka ťa skolí do postele až potom. Možno na to nedoplatíš ty, ale niekto, kto nemá takú imunitu.
Na toto platí jediné, a to opatrenia. Nechodiť z domu podaromnici, a keď už, tak s rúškom. Nebyť s druhými ľuďmi v tesnej blízkosti a umývať si často ruky. Veľké žúry odložiť, stačí aj o mesiac. Takéto jednoduché to je a niektorí nedokážu dodržiavať ani to. Aj v komentároch pod našimi príspevkami sa objavujú hlasy, ktoré volajú po zatvorení škôl, obchodných centier a podobne.
Lenže ako stále opakuje hlavný hygienik Ján Mikas: Môžeme mať najlepšie opatrenia, keď sa nebudú dodržiavať, sú na nič.
Mohli by sme si uvedomiť, že už dávno nie sme v škole, kde sme za obchádzanie nezmyselných príkazov dostali tak maximálne poznámku do žiackej knižky. Lebo zo školy sme zvyknutí, že nariadenia sú na to, aby sa porušovali. Už dávno nie sme ani v socializme, kde sme (alebo skôr naši rodičia) obchádzali ešte nezmyselnejšie príkazy a výsledok bol ešte lepší, než keby sme sa nimi riadili.
Mať aspoň trochu disciplíny, to by nám úplne stačilo. Opatrenia tu totiž nemáme kvôli tomu, že niekto nemal čo robiť, tak ich vymyslel. Premiér Igor Matovič na tlačovke povedal, že má pocit, že nám opatrenia nebudú stačiť. Nie, to teda naozaj nebudú. Dnes ich che opäť sprísňovať. Ale ak ich budeme stále obchádzať, doplatíme na to.
Nedovidieť si ani na koniec svojho nosa je jednoduché, až kým sa nič nestane. Čo spraví majiteľ fabriky, keď mu polovica podniku ľahne v horúčke? Môže rovno zatvoriť. Majitelia malých prevádzok nemusia čakať na zatvorenie od vlády, úplne stačí, ak im ochorejú deti, rodičia, alebo oni sami. A tentokrát sa nedočkajú žiadnej kompenzácie. Ak neurobíme lockdown, urobí sa sám.
Hovorí sa, že len hlúpi sa učia na vlastných chybách, múdri na chybách iných.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus