Tento víkend sa pozri z okna, čaká ťa nevšedný vesmírny jav. Zažiješ nov, slnovrat a zatmenie za krátky čas
- Vesmírne aktivity vedia chytiť za srdce astronómov aj obyčajných laikov
- Tento víkend bude jedinečný
- Vesmírne aktivity vedia chytiť za srdce astronómov aj obyčajných laikov
- Tento víkend bude jedinečný
Či patríš medzi ľudí, ktorí veria, že fázy mesiaca ovplyvňujú ľudské emócie, prežívanie a psychiku, alebo si ten, ktorý si stojí za názorom, že je to celé placebo, nemôžeš prehliadnuť, že sa na oblohe čoskoro udejú vzácne veci vo veľmi krátkom časovom rozostupe.
V sobotu 20.6. nás čaká letný slnovrat
Slávenie letného slnovratu je jedným z najvýznamnejších pôvodných sviatkov Slovanov. Základným motívom bola oslava života, obradné kúpanie, pálenie ohňov, skákanie cez oheň a pod. Boli sme vždy naviazaní na cykly prírody, počas ktorých sme zvykli uctievať slovanské božstvá a usporadúvať rituály. Čo sa však v tento deň skutočne udeje na oblohe?
Slnovrat alebo solstícium je jeden z dvoch okamihov za rok, počas ktorých zdanlivá geocentrická (pozorovaná človekom z centra) ekliptikálna dĺžka Slnka je 90° resp. 270°. To znamená, že sa obraz Slnka nachádza najďalej od svetového rovníka. Vtedy exituje bod na obratníku, na ktorý dopadajú slnečné lúče kolmo. Uhlová vzdialenosť Slnka je 23°.
Dňom júnového slnovratu sa začína na severnej pologuli leto a na južnej zima. Je to taktiež najdlhší deň v roku, resp. najdlhšia noc v roku, podľa toho, na ktorej pologuli sa človek nachádza. Vesmírny jav, ktoré môžeme skôr „cítiť“, ako vidieť, sa udeje presne o 23:43.
Fáza mesiaca nov
V nedeľu okúsime nov. Aj keď túto fázu prežívame každý mesiac, je potrebné povedať, že mnoho ľudí verí na značné účinky a dopady fáz na ľudské telo. Inak to nie je ani pri tejto. Či už sám veríš, alebo nie, ak si bol niekedy pri mori alebo oceáne viac ako zopár dní, pravdepodobne si pobadal, že s lunárnym cyklom sa mení aj príliv a odliv.
Mnoho ľudí považuje nov z ezoterického hľadiska za obdobie vhodné pre nové začiatky a najsilnejšiu detoxikáciu tela. Z astronomického pohľadu je to jav, pri ktorom sa Mesiac nachádza medzi Slnkom a Zemou. V tejto fáze nie je Slnkom osvetlená žiadna časť privrátenej strany Mesiaca a osvetlená je len odvrátená strana. To znamená, že počas novu Mesiac zo Zeme vôbec nie je vidieť. Ten sa udeje o 8:41.
Nedeľa prinesie aj výnimočné prstencové zatmenie Slnka
Aj tento jav je pomerne bežný, no pre Zem viditeľný len dvakrát v roku, pretože orbita Mesiaca je voči orbite Zeme vychýlená o 5°. Prichádza spoločne s fázou nov. Tentokrát je výnimočný vďaka viacerým javom naraz.
Bude trvať štyri hodiny a najlepšie bude viditeľné z východnej pologule, z krajín Kongo, Etiópia a Sudán, Srí Lanka. Na Slovensku ho uvidíme taktiež, ale slabšie. Napriek tomu sa odporúča pri jeho sledovaní použiť slnečné okuliare s UV ochranou. Viditeľnosť vo veľkej miere zavisí aj od aktuálneho počasia. Ak by si to však nechcel za žiadnu cenu prepásť, môžeš ho sledovať online na Time and Date.
Zdanlivý priemer Mesiaca je v tomto prípade menší ako zdanlivý uhlový priemer Slnka, a tak okolo tmavého mesačného disku, ktorý sa pri svojom pohybe okolo Zeme nasunie pred Slnko, žiari úzky prstenec slnečného disku. Intenzita zjavne poklesne, ale nie je taká tma ako počas úplného zatmenia. Najbližšie zo Slovenska pozorovateľné prstencové zatmenie Slnka sa udeje 13. júla 2075.
Svietiace nočné oblaky
Ak ti je málo a prijal by si o trošku viac vzrušenia z blížiacich sa udalostí, máme pre teba ešte jeden bonus. Strieborné svetelné mraky nazývané aj noctilucenty, ktoré vidno iba obmedzený čas a s normálnymi mrakmi nemajú veľa spoločného, sú pozorovateľné každý rok, no prvé väčšie zmienky o ich viditeľnosti zo Slovenska sa objavili v tomto období pred rokom.
„Je možné ich pozorovať, keď sa Slnko nachádza pod horizontom medzi 6˚ až 16˚ a vrstva mrakov vo výške 80 km je osvetlená slnečným svetlom a pozadie je dostatočne tmavé,“ informuje portál Hvezdáreň. Nejedná sa o jednorazový jav, preto si ho môžeš užívať aj niekoľko dní za sebou, ak si vytipuješ správnu minútu.
Strieborná pavučina v podobe svietiacich nočných mrakov bude najlepšie viditeľná po 22:30. Nakoľko sa všetkým zo spomínaných javov pripisuje aj dopad na spánok človeka a celkové prežívanie, prajeme ti pri nadchádzajúcich udalostiach príjemnú zábavu, intenzívne zážitky a pevné nervy.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Moneo, Astro, CNN, Time and Date, Unilad, TV noviny, Dobre Noviny