Tento vitamín naozaj pomáha pri Covid-19. Až 80 % pacientov má vďaka nemu ľahší priebeh
- O tom, že vitamín D by mohol mať priaznivý účinok pri liečbe Covid-19, sa vo vedeckej obci diskutuje už od začiatku pandémie
- Ďalšia štúdia potvrdila, že pacienti, ktorí ho užívajú, majú väčšiu pravdepodobnosť, že nezomrú a budú mať ľahší priebeh
- O tom, že vitamín D by mohol mať priaznivý účinok pri liečbe Covid-19, sa vo vedeckej obci diskutuje už od začiatku pandémie
- Ďalšia štúdia potvrdila, že pacienti, ktorí ho užívajú, majú väčšiu pravdepodobnosť, že nezomrú a budú mať ľahší priebeh
Pred Covid-19 neochráni, ale môže výrazne dopomôcť k tomu, aby človek neskončil v nemocnici a nezomrel. Vyzerá to tak, že vitamín D naozaj pomáha zvládať toto ochorenie ľahšie. Hovorí o tom aj najnovšia štúdia, ktorá skúmala účinnosť kalcidiolu – vitamínu D3 – na viac ako 551 prijatých pacientoch v nemocnici Hospital del Mar v Barcelone.
Zistilo sa, že u pacientov, ktorým sa podávali dávky vitamínu D, bola o 80-percent nižšia pravdepodobnosť, že budú vyžadovať hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti a priebeh ochorenia bol tak ľahší.
Z 551 pacientov liečených vitamínom D tak bolo prijatých na JIS iba 30, čo predstavuje približne 5,4 %. Naopak, v druhej skupine, ktorej kalcidiol podávaný nebol, liečbu na jednotke intenzívnej starostlivosti vyžadovalo až 80 pacientov z 379, čiže 20 %.
Lekári z Barcelony tiež dospeli k záveru, že podávaním kalcidiolu sa znížila úmrtnosť až o 60 %.
Potvrdzujú to viaceré štúdie
Štúdia zatiaľ nebola recenzovaná, avšak nejedná sa o prvé zistenie podobného druhu. Už v novembri minulého roku vedci z University of Boston publikovali štúdiu, podľa ktorej hospitalizovaní pacienti, ktorí mali dostatok vitamínu D v organizme, mali výrazne nižší podiel komplikácií pri ochorení COVID-19, ako napríklad bezvedomie, hypoxia (keď telu chýba kyslík) a napokon aj smrti.
V krvi tiež mali nižšiu koncentráciu zápalového markeru a vyšší počet lymfocytov, teda imunitných buniek. Vedci vtedy prišli so zistením, že ľudia s dostatkom tohto vitamínu majú až o 51 % nižšiu šancu, že sa u nich rozvinie ochorenie COVID-19.
Vitamín D však nezabráni koronavírusu napadnúť tvoje telo, no podporí imunitu, a vďaka tomu máš zvýšenú šancu prežiť vírusové ochorenia. Nedostatkom vitamínu D trpia obvykle starší ľudia a ľudia s tmavšou pleťou, vrátane černochov a hispáncov. Najmä v USA sú tieto skupiny najviac ohrozené koronavírusom.
Iba slnko nestačí
Ľudský organizmus je schopný vitamín D získať dvomi spôsobmi. „Vie si ho vytvoriť z cholesterolu ako cholekalciferol (D3), alebo prijať z potravy ako ergokalciferol (D2), alebo cholekalciferol. Jeden z krokov tvorby vitamínu D v organizme je lokalizovaný v koži a vyžaduje premenu 7-dehydrocholesterolu za účasti UVB žiarenia,“ vyjadrila sa v minulosti pre Startitup Zuzana Sečníková, dermatovenerologička z Avederm v Lučenci. Zdôrazňuje, že na tento proces úplne postačí, ak vystavíš svoju tvár slnečnému žiareniu po dobu asi jednej hodiny za týždeň.
Má to však jednu podmienku. Takýto v podstate krátky pobyt na slnku postačuje len v prípade, že prijímaš dostatočné množstvo „déčka“ potravou.
„Najviac vitamínu D obsahujú vaječný žĺtok, rybí tuk, pečeň alebo mliečne výrobky,“ dodáva Sečníková. Alternatívou sú takisto výživové doplnky stravy. Na tie si podľa jej slov treba dávať pozor, môžu predstavovať určité riziko predávkovania. Je preto dôležité uprednostňovať tie, ktoré majú spoľahlivo a presne definovaný obsah vitamínu D.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SSRN, Boston University, Startitup