Teplota mora v obľúbenej dovolenkovej destinácii výrazne klesla: Môže za to zaujímavý jav
- Obľúbenú dovolenkovú destináciu postihol zaujímavý jav
- More sa ochladilo a stalo sa slanším
- Obľúbenú dovolenkovú destináciu postihol zaujímavý jav
- More sa ochladilo a stalo sa slanším
Podľa informácií portálu TA3 Bulharský hydrometeorologický ústav upozornil na zaujímavý jav, ktorý sa začína objavovať v niektorých častiach Čierneho mora. Voda sa ochladila a zároveň sa zvýšila jej slanosť.
„Od 24. júla do dnešného dňa sa pole nad povodím Čierneho mora premenilo na anticyklonálne. Vietor pozdĺž severného pobrežia nadobudol dlhodobo južný a juhovýchodný smer,“ upozornil ústav.
„Pobrežie pozdĺž nášho pobrežia Čierneho mora má inú orientáciu k moru a v oblastiach severne od mysu Kaliakra, ako aj južne od mysu Galata po Byala. Tento smer vetra a jeho rýchlosť nepresahuje 10 m/s a stáva sa predpokladom citlivého, často prudkého poklesu teploty morskej vody a fenoménu vzostupu,“ dodal ústav.
Teplota vody stále klesá
Dňa 24. júla bola pri bulharskom pobreží nameraná teplota morskej vody medzi 23 °C a 26 °C. Avšak na poludnie sa na severe od ostrova Kaliakra po Durankulak výrazne ochladila na 9 °C až 10 °C, pričom v oblasti Shkorpilovtsi bola teplota 17 °C.
Fenomén vzostupu, ktorý v Bulharsku zaznamenali, je podľa definície „výstup hlbokomorských studených vôd v šelfovej oblasti pri pobreží z hĺbky 300 až 500 metrov na vodnú hladinu. Deje sa to v dôsledku dlhotrvajúceho pôsobenia vetra smerujúceho od pobrežia k moru a v prípade nárazových javov vyskytujúcich sa pri trvalých južných, juhozápadných a juhovýchodných vetroch“.
Teplota vody v blízkosti pobrežia klesá a súčasne sa zvyšuje aj jej slanosť, koncentrácia rozpusteného kyslíka a biogénnych prvkov.
Obrie slimáky na Tenerife
Čo sa týka dovoleniek, úrady na Tenerife vydali varovanie pred obrími slimákmi, ktorí sa objavili na ostrove. Ako informuje portál CNN Prima News, môžu totiž prenášať meningitídu (zápal mozgových blán).
Ako sme ťa informovali, varovanie vydali pred tzv. oblovkou žravou, nazývanou tiež achatina žravá. Ide o živočícha, ktorý pochádza z Afriky a môže dosiahnuť dĺžku až 30 centimetrov. Tento druh slimáka predstavuje hrozbu pre poľnohospodársku produkciu, ale aj pre miestny ekosystém.
Podľa informácií zo španielskeho webu 20minutos, úrady na najväčšom z Kanárskych ostrovov vydali varovanie, aby sa ľudia obrích slimákov nedotýkali a vôbec ich nekonzumovali.
Dôvodom je riziko nákazy meningitídou (zápal mozgových blán), ktorému sa môžu ľudia vystaviť, keď sa dotknú slimákov a následne si siahnu na ústa.
Okrem toho je potrebné byť opatrný aj pri konzumácii surovej alebo nedostatočne tepelne upravenej zeleniny, ktorá by mohla byť kontaminovaná sekrétom týchto obrích slimákov. V prípade, že ľudia na tieto slimáky narazia, mali by rýchlo kontaktovať miestne úrady a informovať ich o situácii.
Invazívny druh
Achatina žravá (Achatina fulica) je druh afrického slimáka. Patrí medzi veľké suchozemské slimáky a je jedným z najrozšírenejších druhov slimákov na svete. Bola zavlečená do rôznych častí sveta vrátane tropických oblastí Ázie, Austrálie, Južnej a Severnej Ameriky, Karibiku a niektorých ostrovov v Tichom oceáne.
Vyznačuje sa veľkým, kužeľovitým a hrboľatým ulitníkom, ktorý môže dosiahnuť dĺžku až 20 – 30 centimetrov a priemer 5 – 10 centimetrov. Ich telo je pokryté hladkou a lesklou sliznicou, ktorá im pomáha udržiavať vlhkosť a chrániť sa pred vysušením.
Tieto slimáky majú radi slnečné a vlhké prostredie, preto sa často nachádzajú v blízkosti vodných zdrojov, záhrad, lúk a zalesnených oblastí. Sú všežravé a živia sa rôznymi rastlinami, čo ich môže urobiť škodcami pre poľnohospodárstvo a záhradníctvo.
Jednou z hlavných obáv pri šírení achatiny žravej v iných oblastiach je, že môže prenášať patogény, ktoré môžu byť nebezpečné pre človeka a iné živočíchy. Spomenutá nákaza meningitídou je len jedným z mnohých ochorení, ktoré môžu byť spojené s touto slimačou populáciou.