Teploty tu dosahujú až -71 stupňov. Ľuďom primŕzajú okuliare k tvári a pijú rozmrazený ľad

  • Jakutsko je najväčší región ležiaci v ruskej Sibíri
  • Jeho centrom je mesto Jakutsk, známe aj ako najchladnejšie miesto sveta
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok reprofoto/youtube/ Kiun B
  • Jakutsko je najväčší región ležiaci v ruskej Sibíri
  • Jeho centrom je mesto Jakutsk, známe aj ako najchladnejšie miesto sveta

Milovníci tepla, dlhých letných dní a opálenej pokožky už pravdepodobne odpočítavajú dni do prvého jarného dňa. Aj napriek tomu, že chladné mesiace niektorým nevyhovujú, zima v našich podmienkach stále nie je takou treskúcou.

Drsné podmienky

Ak by sme si počasie porovnali napríklad s teplotami v „najchladnejšom mieste na svete“, mráz by nám po chrbte prešiel už len pri pomyslení naň. Reč je o meste Jakutsk, kde môžu teploty v zime klesnúť až na -71 stupňov.

Život v spomínanej lokalite dokumentuje mladá youtuberka Kiun B. Tá vyrastala v Jakutsku v Rusku, no teraz žije v Pekingu, v Číne. Svoj rodný domov jej je však stále blízky a videá na jej kanáli odrážajú práve drsné podmienky v jej rodnom meste.

V spolupráci so svojou sestrou ľuďom sprostredkovala video, ktoré zachytáva obliekanie sa do chladného počasia. Ako sama vo videu uvádza, niekoľko vrstiev oblečenia je absolútnou nevyhnutnosťou.

Youtuberka poznamenala, že ženy v Jakutsku majú v treskúcom počasí na výber len z dvoch možností. „Prvá možnosť je ženskejšia a zahŕňa kožuchy vyrobené z noriek alebo líšok. Ďalšia možnosť je neformálnejšia a zahŕňa páperovú bundu, ktorá vás zahreje a je lacnejšia ako kožuch,“ hovorí vo videu.

Kožuch jej sestry Dayany stál 3 000 dolárov, za bundu zaplatila 500 dolárov. Čiapka, ktorú Dayana nosí, zas stála 300 dolárov a vyrobená bola z kožušiny arktickej líšky. Youtuberka totiž poznamenala, že klasické pletené veci nie sú dostatočne teplé na ich miestnu zimu.

S okuliarmi von nechoď

Na záberoch je tiež možné vidieť ľudí predávajúcich na tržnici, kde trávia celý deň aj napriek tomu, že je vonku treskúcich -50 stupňov. Jedna zo žien uviedla, že podobná práca ju živí už dvadsať rokov. Respondentka oslovená vo videu dokonca tovar predávala v dvoch bundách.

Youtuberka tiež podotkla, že počas najtreskúcejšieho počasia sa ľuďom neodporúča nosiť okuliare. Objasnila, že kov primŕza k tvári a následne je náročné si ich zložiť z nosa bez toho, aby sa na ne neprilepila časť kože.

Autorka v ďalšom z videí spomína aj jakutský zvyk, ktorý je rozšírený najmä na vidieku. Keďže voda ľuďom v potrubiach zamŕza, vodu získavajú odlamovaním kusov ľadu z miestnych riek. Vodu následne využívajú na pitie, varenie aj umývanie.

Ak sa teda najbližšie budeš pozerať von oknom a konštatovať, že „v takej zime nikam nejdeš“, spomeň si na obyvateľov Jakutska.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: YOUTUBE/ Kiun B 

Najnovšie videá

Trendové videá