Teploty na Slovensku vyletia do extrémov: Valí sa na nás africký vzduch. Vieme, dokedy nás potrápia horúčavy

  • Na Slovensko sa vracajú horúčavy
  • Prináša ich so sebou africký vzduch
Počasie
Archív Canva
  • Na Slovensko sa vracajú horúčavy
  • Prináša ich so sebou africký vzduch

Slováci by sa mali pripraviť na návrat letných horúčav po krátkom období miernejších teplôt. Meteorológovia predpovedajú, že teploty sa v najbližších dňoch opäť vyšplhajú nad 35 °C, pričom víkend bude veľmi intenzívny. Prvé zmeny budeme pozorovať už v piatok, keď juhozápadné regióny môžu zaznamenať až 33 °C.

Tento náhly nárast teplôt je spôsobený prílivom horúceho vzduchu z Afriky, ktorý ovplyvní celé územie Slovenska. Portál iMeteo informuje, že počasie u nás v týchto dňoch ovplyvní tlaková výš, ktorej stred sa momentálne nachádza nad západnou Ukrajinou. 

Teploty začnú síce stúpať už v piatok, no cez víkend horúčavy dosiahnu svoj strop. V sobotu očakávame teploty nad 30 °C, pričom juhozápadné časti krajiny môžu čeliť teplotám presahujúcim 35 °C. Nedeľa by mala priniesť podobné teploty, avšak situáciu môže ovplyvniť približujúci sa studený front.

Víkend bude poriadne horúci

Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Najvyššia denná teplota bude 28 až 32 stupňov Celzia, na Orave, pod Tatrami a na severovýchode Slovenska okolo 26 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 17 stupňov Celzia. Fúkať bude slabý, neskôr miestami juhovýchodný až južný vietor rýchlosťou 2 až 7 metrov za sekundu (5 až 25 km/h).

Meteorológovia upozorňujú, že ide o posledné vlny augustových horúčav. Búrky ani dážď by sa vyskytovať nemali, no neočakávajú ani dusno – práve naopak, vzduch by mal byť suchý.

Víkendové dni prinesú prevažne jasné až málooblačné počasie s možnosťou rannej hmly. Denné teploty sa budú pohybovať medzi 27 až 34 °C, pričom 30 °C hranicu prekročia aj v severné oblasti. 

Začiatok budúceho týždňa prinesie ďalší, aj keď slabší studený front. Napriek tomu teploty zostanú relatívne vysoké, pohybujúc sa medzi 23 až 31 °C. Od 28. augusta odborníci očakávajú poslednú vlnu letných horúčav s teplotami dosahujúcimi až 33 °C na juhu krajiny.

V septembri sa zrejme neochladí

Dlhodobé predpovede naznačujú, že september neprinesie výrazné ochladenie. Vzhľadom na rekordne teplé moria v okolí Európy meteorológovia očakávajú, že teploty zostanú nadpriemerné aj v prvom jesennom mesiaci.

Napriek blížiacemu sa koncu kalendárneho leta sa zdá, že teplé počasie sa s nami ešte nechystá rozlúčiť. Preto by si mal využiť zostávajúce letné dni na oddych a rekreáciu, ale zároveň nezabúdať dať pozor na horúčavy. Dodržiavaj pitný režim a chráň sa pred nemilosrdným slnkom. 

Deti nikdy nenechávaj v aute

Malé deti ešte nemajú vyvinuté prirodzené termoregulačné mechanizmy. Prehrejú sa rýchlejšie ako dospelí. Upozornil na to Slovenský Červený kríž (SČK). Poukázal pritom na riziká pri zabudnutí dieťaťa v aute. Na ľudí apeloval, aby si počas leta všímali odparkované vozidlá a v prípade, že sa v nejakom nachádza dieťa, zasiahli.

„Teplota v aute prudko stúpa už v prvých minútach, po piatich minútach prekročí 40 stupňov Celzia. Preto ak v okolí auta nie je možné rýchlo nájsť jeho majiteľa, ihneď volajte políciu a záchrannú zdravotnú službu. Rozbite bočné okno, ktoré sa nachádza čo najďalej od dieťaťa, aby ho neporanili črepiny. Následne dieťa dostaňte do tieňa a poskytnite mu prvú pomoc podľa závažnosti jeho stavu,“ odporučil.

V prípade, že je dieťa pri vedomí a dýcha, treba ho začať ochladzovať. „Robte to postupne, vlažnou vodou, aby nedošlo k šoku. Pomaly chlaďte ruky, nohy, trup i hlavičku. Použite napríklad mokrú vreckovku, no nenechávajte ju na jeho tele – zabezpečte, aby sa voda mohla odparovať. Môžete dieťatko aj ovievať,“ ozrejmil SČK s tým, že ak nezvracia, možno mu po malých dúškoch ponúknuť piť.

Dieťa, ktoré je v bezvedomí, ale dýcha, zase treba uložiť do stabilizovanej polohy nabok. „Dajte pozor, aby malo zaklonenú hlavu, a tým spriechodnené dýchacie cesty. Začnite s ochladzovaním. Čakajte na príchod zdravotníkov,“ priblížili odborníci. V prípade dieťaťa v bezvedomí, ktoré nedýcha, odporučili položiť ho na chrbát, zakloniť mu hlavu a začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou.

Zdroje: iMeteo, Počasie & Radar, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá