Psychológ odhaľuje: Terapeutické metódy, ktoré skutočne pomáhajú pri úzkosti a depresii a ako ich správne využiť

  • Aké terapeutické metódy prinášajú najlepšie výsledky
  • Odborník odhaľuje výhody aj limity rôznych prístupov
  • Ktoré metódy pomáhajú pri úzkosti či traume?
terapia
Ilustračné foto Unsplash/Nik Shuliahin/Priscilla Du Preez
  • Aké terapeutické metódy prinášajú najlepšie výsledky
  • Odborník odhaľuje výhody aj limity rôznych prístupov
  • Ktoré metódy pomáhajú pri úzkosti či traume?

V modernej psychoterapii existuje množstvo prístupov a metód, no ktoré z nich skutočne fungujú? Opýtali sme sa odborníka, aby sme ti pomohli zorientovať sa v tom, akú terapiu si vybrať pre konkrétny problém.

Správny výber terapie je kľúčom

Psychické ťažkosti nie sú neriešiteľným problémom. Pre každú diagnózu alebo prežívanú ťažkosť existuje vhodný terapeutický prístup. Niektoré metódy fungujú lepšie pri úzkostiach, iné pri depresiách či traumách. Výber správnej terapie často predstavuje kľúčový krok na ceste k duševnému zdraviu.

Mgr. Jakub Mihaľo, PhD., je klinický psychológ, ktorý spája výskum s praktickou terapiou. Jeho profesionálna dráha kombinuje akademické poznatky s každodennou prácou s klientmi.

Ako registrovaný člen Slovenskej komory psychológov pôsobí v súkromnej klinicko-psychologickej praxi v Bratislave. V nasledujúcom rozhovore ti prezradí, ako pristupuje k rôznym psychickým problémom, ktoré terapeutické metódy uprednostňuje a prečo ich kombinuje pre dosiahnutie najlepších výsledkov.

  • Čo mu ukázala kognitívno-behaviorálna terapia?
  • Ktoré prístupy v terapii sa mu najviac osvedčili?
  • Podľa čoho vyberá vhodný typ terapie pre pacienta?
  • Aké sú rozdiely medzi jednotlivými prístupmi?

Mohli by ste priblížiť vašu osobnú cestu k výberu terapeutických metód, ktoré dnes praktizujete, a ako sa vaše preferencie v priebehu vašej praxe vyvíjali?

Na začiatku mojej terapeutickej cesty ma zaujala kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), najmä vďaka jej silnému vedeckému zázemiu a jasnej štruktúre. Prihlásil som sa do nového výcviku KBT, ktorý mi poskytol stabilný základ pre prácu s klientmi.

KBT mi ukázala, ako dobre definované techniky a overené postupy prinášajú citeľnú zmenu vo fungovaní človeka. Získal som prehľadný rámec pre identifikáciu a úpravu maladaptívnych vzorcov myslenia a správania.

Rozhodol som sa rozšíriť si obzor rôznymi krátkodobými kurzami, aby som zvládal prácu s rozmanitými témami a typmi klientov. Zistil som, že výlučne racionálny prístup nestačí – mnoho problémov pramení z hlbších emočných vrstiev. Preto som sa aktuálne rozhodol pre výcvik EFT (Emotionally Focused Therapy), kde spracúvame emócie cez zaujímavé techniky.

V budúcnosti chcem objavovať aj oblasť psychedelickej terapie, ktorá podľa najnovších výskumov otvára nové možnosti liečby ťažkej depresie či posttraumatických stavov. Mojím cieľom je prepojiť vedecky podložené metódy s hlbším emočným porozumením, aby som klientom ponúkol komplexnejšiu a efektívnejšiu pomoc.

Z vášho pohľadu, ktoré sú hlavné výhody a limity kognitívno-behaviorálnej terapie, psychodynamickej terapie a ďalších prístupov, ktoré vo svojej praxi využívate?

Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) ponúka jasnú štruktúru a dôraz na racionálnu analýzu problému. Rýchlo pomáha klientom porozumieť, ktoré myšlienky a vzorce správania ich udržiavajú v ťažkostiach. Opiera sa o empirický výskum a umožňuje vytvárať konkrétne ciele, čo mnohým prináša istotu a pocit kontroly.

Jej limitom je menší dôraz na emocionálne a hlbšie vzťahové aspekty – práca s kognitívnymi vzorcami niekedy nestačí, ak klient potrebuje spracovať intenzívne emočné zranenia.

Preto využívam Emotionally Focused Therapy (EFT), ktorá odkrýva a spracúva hlboké zranenia a koriguje vzťahové vzorce. EFT ponúka vnútorné uvoľnenie a možnosť pracovať s emocionálnou traumou priamo v bezpečnom terapeutickom vzťahu.

Za limit považujem vyššiu náročnosť na schopnosť klienta otvárať sa intenzívnym emóciám a zvýšené nároky na čas a citlivosť terapeuta.

Využívam aj prístup vychádzajúci z humanistickej tradície Carla Rogersa (PCA – Person-Centered Approach). Ten stavia na bezpodmienečnom prijatí, empatii a autentickej komunikácii. Klient získava pocit, že ho skutočne vidíme a akceptujeme.

Nevýhodou vidím menšiu direktivitu – niektorí klienti požadujú jasnejšiu štruktúru a konkrétne postupy, ktoré PCA ponúka len okrajovo. Volím alebo kombinujem tieto metódy podľa povahy klientových ťažkostí a jeho osobných preferencií, aby som ponúkol efektívnu a pre neho prijateľnú cestu k zmene.

Ktoré terapeutické prístupy sa vám osobne najviac osvedčili pri práci s rôznymi typmi problémov (úzkosti, depresie, trauma, vzťahové problémy) a prečo?

Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) mi priniesla najlepšie výsledky najmä pri liečbe úzkostných porúch a depresie. Ponúka konkrétne techniky, ktoré prinášajú relatívne rýchlu úľavu od symptómov. Pracuje s negatívnymi myšlienkovými vzorcami a podporuje aktívne hľadanie riešení, čo klientom dáva nádej a pocit kontroly nad svojím stavom.

Pri silnej emočnej bolesti a zanedbaných vzťahových potrebách – napríklad pri traume či zložitých partnerských konfliktoch – uprednostňujem EFT. Pomáha klientom nahliadnuť na hlboké emocionálne reakcie a ponúka bezpečnú cestu, ako tieto zranenia postupne spracovať a vyliečiť.

Pri vzťahových problémoch rád využívam princípy PCA (Person-Centered Approach) z Rogersovej humanistickej tradície, ktoré zdôrazňujú bezpodmienečné prijatie klienta a empatický dialóg.

Rôzne prístupy kombinujem podľa potrieb klienta: KBT rýchlo stabilizuje stav, EFT rieši emočné hlbiny a PCA vytvára otvorenú a bezpečnú atmosféru.

Ako pristupujete k integrácii rôznych terapeutických metód vo vašej praxi a podľa čoho sa rozhodujete, ktorú metódu v danom momente použiť?

Integráciu viacerých terapeutických prístupov považujem za prirodzenú súčasť každodennej práce s klientmi. Žiadna metóda nevyhovuje univerzálne všetkým problémom a osobnostiam.

Pri úvodnom rozhovore si všímam špecifickú povahu ťažkostí a osobný kontext klienta – jeho spôsob myslenia, vzťah k vlastným emóciám, potrebu štruktúry a konkrétnych nástrojov alebo podpory pri spracovaní hlbších emočných vrstiev.

Rozhodnutie o použití metódy nerobím striktne vopred – sledujem plynulý proces reakcií klienta a podľa potreby kombinujem rôzne prístupy. Takto zabezpečujem autentickú terapiu prispôsobenú jedinečným potrebám daného človeka.

Kedy ste v praxi zistili, že váš primárny terapeutický prístup nefunguje a museli ste prejsť na alternatívnu metódu? Mohli by ste opísať takúto situáciu a čo vás to naučilo?

Pracoval som s klientom prevažne KBT prístupom, pretože prichádzal s jasne pomenovanou úzkosťou a očakával štruktúrovaný prístup. Odstraňovali sme škodlivé myšlienkové vzorce a učili relaxačné techniky, čo mu čiastočne pomohlo zvládať prejavy úzkosti.

Postupne sa začali objavovať silné emočné reakcie, ktoré nevychádzali len z aktuálnych stresorov, ale z dávneho emočného zranenia v rodine.

Po dohode s klientom som zaradil do terapie prvky EFT, ktoré umožnili otvorenejšiu prácu s jeho hlbokým zranením. Odhalili sme traumatické udalosti z detstva. Postupným spracovaním týchto emócií a uvedomením, že klient nemá „len“ zvládať symptómy, ale liečiť svoju vnútornú bolesť, sme dosiahli výrazný posun.

Dnes citlivejšie sledujem pôvod klientovej bolesti a častejšie kombinujem rôzne prístupy, aby som zachytil jeho potreby v plnej šírke.

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Zdroj: mihalo

Najnovšie videá

Trendové videá