Terapia, za ktorú nemusíš platiť: „Zaši“ sa v lese a zapoj všetky svoje zmysly
- Lesné prostredie má blahodarný účinok na psychické aj fyzické zdravie človeka
- V zahraničí ti pobyt v prírode dokonca naordinuje lekár
- Lesné prostredie má blahodarný účinok na psychické aj fyzické zdravie človeka
- V zahraničí ti pobyt v prírode dokonca naordinuje lekár
Žijeme v hektickej dobe a občas máme problém sa na chvíľu zastaviť a vychutnať si prítomný okamih. Svoj voľný čas by sme preto mali tráviť efektívne a čo najviac sa snažiť načerpať energiu na výzvy, ktoré nás čakajú. Počul si už o lesnej terapii? Môžeš vďaka nej dokonale zrelaxovať telo, myseľ a stráviš aj nejaký čas na čerstvom vzduchu.
Pojem lesná terapia sa k nám dostal z ďalekého Japonska. V danej krajine ide o bežný proces, vďaka ktorému sa ľudia zbavujú stresu. Niet divu, že tam stále vznikajú nové lesné chodníčky. Miestni tento fenomén poznajú pod názvom šinrin-joku, čo v preklade znamená lesný kúpeľ.
„Lesnú terapiu definujeme ako vonkajšiu riadenú liečebnú prax, ktorá sa zameriava na vedomé ponorenie sa do prírody pomocou všetkých piatich zmyslov. Môže sa použiť na prevenciu chorôb a emocionálnej nerovnováhy, na liečbu rôznych stavov súvisiacich s duševným zdravím (depresia, úzkosť) a pomáha zlepšovať aspekty fyzického zdravia, ktoré zahŕňajú imunitné a dýchacie funkcie,“ vysvetľuje portál The Human Condition.
Vďaka lesnej terapii si dokážeš upevniť svoje fyzické zdravie a posilniť to psychické. Všetko, čo musíš urobiť, je prejsť sa lesom, zhlboka dýchať a cítiť prítomnosť fauny a flóry. Pokojne vyskúšaj aj toľko ospevované objímanie stromov, ktoré ti dodá novú životnú silu. A to najlepšie nakoniec – je to úplne zadarmo a voľne dostupné!
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Možno si pri čítaní tohto článku pomyslíš, že pohyb ti nechýba. Chodíš predsa pravidelne behať svoju trasu alebo absolvuješ tréningy v posilňovni. Všetko je to v poriadku, avšak pobytu v prírode sa nič nevyrovná. Práve na tento fakt poukazuje vyššie spomínaná lesná terapia. Čím dlhšie totiž tráviš čas v miestnosti bez prirodzeného svetla, tým viac to vplýva na tvoju psychiku.
„Nedostatok slnečného svetla môže spôsobovať väčšiu tvorbu melatonínu, a tak sa počas dňa cítime viac unavení. Zároveň naše telo produkuje menej serotonínu – hormónu šťastia, ktorý nám pomáha regulovať náladu,“ píše magazín Forbes.
Naordinuj si pobyt v prírode
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú priaznivé účinky pobytu v prírode?
- Aký názor má nami oslovená ekopsychologička?
- Kedy ľudia začali objavovať lesné zázraky?
- Aký je rozdiel medzi lesnou terapiou a lesným kúpeľom?
- V čom je tento druh aktivity jedinečný?
- Kde ho môžeš zažiť na vlastnej koži aj ty?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom