Teraz je ideálny čas na hľadanie si novej práce. Vďaka pomoci od AI to budeš mať extrémne jednoduché
- Na internete sú dostupné aplikácie, ktoré pomáhajú s hľadaním práce
- Vedia za teba spraviť veľa otravných úkonov
- Sú efektívnejšie ako bežný človek
- Na internete sú dostupné aplikácie, ktoré pomáhajú s hľadaním práce
- Vedia za teba spraviť veľa otravných úkonov
- Sú efektívnejšie ako bežný človek
Hľadať si prácu vôbec nemusí byť jednoduchý proces. Našťastie však žijeme v modernej dobe a už takmer rok máme plne k dispozícii umelú inteligenciu, ktorá dokáže výrazne pomôcť v mnohých aspektoch života. Výnimkou nie je ani lov na nové zamestnanie.
Portál Forbes odporúča hneď 4 rôzne nástroje schopné vykonávať širokú škálu veľmi neobľúbených činností spadajúcich do procesu hľadania práce.
Správy rozošle za teba
Nie je náhodou, že prvý z nich nájdeme na azda najpopulárnejšej kariérne zameranej sociálnej sieti LinkedIn. Bežnou praktikou na sieti LinkedIn je priame kontaktovanie zamestnávateľov, ktorí sú aktuálne otvorení náboru nových zamestnancov. Napísať takúto správu však môže byť priam otravné, a to hlavne vtedy, keď správ píšeme hneď niekoľko denne.
LinkedIn však svojim prémiovým používateľom ponúka funkciu poháňanú umelou inteligenciou ChatGPT od OpenAI. Ako informuje oficiálna stránka sociálnej siete, umelá inteligencia dokáže napísať správy zamestnávateľom za teba, pričom eliminuje riziko toho, že vynecháš nejakú dôležitú informáciu. Z tvojej strany stačí, ak si v paneli nástroja „naklikáš“, čo všetko chceš spomenúť.
Aké dobré je miesto, kam smeruješ?
V kariérnom svete sa tiež často stáva, že zamestnanec si nie je istý kvalitou svojho aktuálneho či potenciálneho zamestnania. Ľudský faktor pri posudzovaní môže zlyhať a je úplne bežné, že človek zaslepený subjektívnou stránkou veci. Oklamať stroj je však už ťažšie.
Presne preto vznikla aplikácia NAV, ktorá je poháňaná analytickou umelou inteligenciou. Jej kvalita by mala byť zaručená, keďže, podľa webu aplikácie, bola trénovaná aj ľuďmi. Princípom NAV je ohodnotenie aktuálnych pracovných pozícií a taktiež analýza pracovných ponúk.
Celý proces pritom trvá len niekoľko minút a používateľ získa prehľadné a zrozumiteľné ohodnotenie pracovnej pozície. NAV najprv zamestnanie umiestni na škálu od 0 do 100 a tiež vytvorí zoznam výhod, nevýhod a rizík danej pozície.
Nezostaň zaskočený
Mať strach z pracovného pohovoru je úplne normálne. Najmä keď ide o pozíciu, ktorú skutočne chceme. Inteligentným krokom je sa na pohovor pripraviť, no nikto nedokáže na 100 % predvídať, aké otázky mu môžu byť položené. Tu vstupuje do hry aplikácia Prepper od spoločnosti Adzuna.
Koncept Prepperu je úplne jednoduchý. Funguje v podstate rovnako ako mnohí obľúbení chatboti. V databáze má však pripravených nespočetne veľa otázok, ktoré sa môžu objaviť na skutočnom pohovore, pričom je schopný simulovať tieto pohovory pre širokú škálu rôznych zamestnaní. Na konci ti naviac dá k tvojim odpovediam pripomienky a rady na zlepšenie.
List písať nemusíš
Mnoho zamestnávateľom vyžaduje okrem životopisu aj motivačný list, v ktorom opíšeš, prečo by si mal pozíciu dostať práve ty a prečo po danej práci túžiš. Skrátene povedané – nočná mora. Aj v tejto situácii však dokáže poslúžiť AI, a to konkrétne v podobe šikovnej aplikácie s názvom Cover Letter Copilot, ktorá opäť využíva technológiu ChatGPT.
Používanie programu snáď ani nemôže byť jednoduchšie. Cover Letter Copilot pracuje s údajmi na už spomenutej sociálnej sieti LinkedIn. Informácie, ktoré na sieť „zavesil“ zamestnávateľ, jednoducho prekopíruješ, priložíš k nim svoj životopis a aplikácia už zvyšok vybaví za teba. Copilot je naviac úplne zadarmo.
Jediným súčasným obmedzením je, že umelá inteligencia nefunguje úplne stopercentne a môže sa stať, že v texte sa objavia chyby či nejasnosti. Poslúži však ako výborný odrazový mostík. Text si ešte upravíš podľa seba a môže poputovať rovno k potencionálnemu zamestnávateľovi.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Forbes, LinkedIn, NAV, Prepper, Cover Letter Copilot