Tesla zásobuje celý ostrov len čistou energiou

  • Elon Musk opäť ukazuje, ako sa to má robiť.
cover
  • Elon Musk opäť ukazuje, ako sa to má robiť.

Tesla tento týždeň investovala 2,6 miliardy dolárov (2,4 miliárd eur), aby sa stala plnohodnotným vlastníkom SolarCity. Na oslavu tohto dôležitého kroku ohlásila ďalší veľmi významný projekt týkajúci sa solárnej energie. Má v pláne elektroinštaláciu svojich batérií a panelov po celom ostrove Ta´u v americkej súostroví Samoa. V minulosti sa obyvatelia tohto ostrova museli spoliehať len na dieselové generátory. V uplynulom roku sa však Tesla postarala o inštaláciu takzvaných Microgrid pozostávajúcich zo solárnych panelov a batérií, ktoré budú dodávať takmer 100 % energie potrebnej pre chod celého ostrova.

abc

foto:newatlas.com

Týmto projektom chcel Elon Musk naznačiť, aký veľký význam má získanie SolarCity, a čo všetko to môže priniesť. Microgrid na vulkanickom ostrove sa momentálne skladá z 5 328 solárnych panelov z dielne  SolarCity a Tesly plus sa tu nachádzajú „PowePacks“ , ktoré slúžia na skladovanie vyprodukovanej energie.
Kúpa SolarCity sa však stále dá považovať za celkom riskantný ťah, keďže sa s týmto nákupom v hodnote niekoľkých miliárd dolárov spoločnosť dostala do nie príliš príjemného dlhu.
Elon Musk však považuje tento krok za nevyhnutný, ak chce naplniť svoj „ Master plan“, týkajúci sa začlenenia čistej produkcie energie a jej skladovania. Práve projekt Ta´u ukazuje, že plán funguje.

S prínosom čistej energie na ostrov sa ušetria financie, ktoré by boli inak vložené do nákupu viac ako 109 500 litrov nafty do generátora, ako aj náklady na jej dopravu. Na ostrove sa pritom nachádzajú až tri takéto generátory v prípade výpadku. „Neustále sa zvyšujúce náklady na pohonné hmoty a ich dopravu predstavovali enormný finančný dopad na tak malý ostrov, muselo sa to zmeniť,“ napísal vo svojom blogu Musk.

abs

foto:newatlas.com

Microgrid umožní ostrovu zostať plne „pod prúdom“ až 3 dni a to aj v prípade, že by nebolo k dispozícii žiadne slnečné svetlo. Jeho celková kapacita je pritom schopná sa plne dobiť za sedem hodín. Na ostrove sa využívanie slnečnej energie bude týkať všetkých. Na čistú energiu budú fungovať miestne podniky, spolu so základnými službami ako sú nemocnice, polícia alebo požiarne stanice.

„Tento projekt môže znížiť na svete uhlíkovú stopu. Život na ostrove sa stretne s globálnym oteplovaním hneď tak povediac z prvej ruky. Neustála erózia pláži a ďalšie viditeľné zmeny sú tu očividné. Je to vážny problém. Tento projekt by mal byť príkladom pre všetkých ostatných, ako by sa to malo robiť .“ – povedal miestny obyvateľ Keith Ahsoon v Tesla blogu

 

  zdroj:theverge.com zdroj obrázkov a titulnej fotografie:newatlas.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá