Test za 250 miliárd: Nový čínsky radar zahanbil americké systémy. Na 100 % rozozná útok od klamu
- Čína vo veľkom teste odpálila 16 balistických rakiet a predstavila radarový systém novej generácie
- Nový radar deteguje a zasiahne každú prichádzajúcu raketu

- Čína vo veľkom teste odpálila 16 balistických rakiet a predstavila radarový systém novej generácie
- Nový radar deteguje a zasiahne každú prichádzajúcu raketu
Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) demonštruje svoje stále sa zvyšujúce vojenské schopnosti.
Vypálila až 16 balistických rakiet na jeden cieľ v púšti Gobi, aby otestovala radarový systém novej generácie určený na boj proti saturačným útokom, vojenskej taktike, pri ktorej protivník zámerne vypustí veľké množstvo zbraní naraz, napríklad rakiet alebo dronov, aby zahltil a preťažil obranné systémy.
Technologický skok
Nový čínsky radarový systém dokáže podľa technologického portálu Interesting Engineerging zachytiť každú jednu raketu, aj keď sú medzi nimi návnady, rušenie alebo rozptyľovanie. Čínski vedci tvrdia, že to je obrovský technologický skok, lebo systém rozlišuje medzi skutočnými a falošnými hrozbami a stále presne mieri.
Jeho včasná detekcia, presné meranie a presné hlásenie sú nevyhnutné na neutralizáciu pokročilých hrozieb. Správa publikovaná vo februári Zhang Zhenbiao, vedúcim inžinierom z jednotky 63623 PLA, odhalila, že všetky rakety boli úspešne detegované a sledované novým radarovým systémom, ktorý dosiahol 100-percentný zásah do cieľa, informoval South China Morning Post.
100-percentný zásah radaru
Ako vysvetľujú Zhang a jeho kolegovia, schopnosť radaru nepretržite sledovať 31 návnad a sekundárnych cieľov pri uprednostňovaní siedmich vysokohodnotných hrozieb predstavuje významný skok vpred v schopnostiach proti saturácii. Táto úroveň presnosti sledovania je kľúčová v modernej vojne, kde protivníci často nasadzujú návnady a protiopatrenia, aby premohli obranné systémy.
Ten nový radar je dvojpásmový – má široký záber aj vysoké rozlíšenie. Niečo ako loď amerického námorníctva USNS Howard O. Lorenzen, ktorá sleduje stovky cieľov naraz, ale USA nikdy neukázali, ako funguje v reálnom boji. Číňania teraz tvrdia, že oni to zvládli „naživo“ – 100-percentný zásah.
Test simuloval iránsky raketový útok na Izrael
V októbri 2024 viac ako 30 iránskych balistických rakiet prelomilo izraelskú protivzdušnú obranu, zasiahli leteckú základňu Nevatim a odhalili slabiny aj tých najpokročilejších systémov protiraketových štítov. Podobný scenár zopakovali Číňania v nedávnom teste.
Napriek svojej sile mal izraelský systém Arrow, podporovaný USA, podľa niektorých amerických médií problém s určovaním priorít počas masívneho útoku. Naproti tomu čínsky systém (PLA) dokáže nielen sledovať konvenčné balistické rakety, ale aj rozlišovať medzi falošnými cieľmi a skutočnými hlavicami – a to aj počas letu, napriek rušeniu alebo rozptýleniu submunícií.
Čínska modernizácia armády
Nákladný test so 16 balistickými raketami vypustenými v rámci jedného cvičenia v púšti Gobi podčiarkujú záväzok Číny výrazne investovať do svojej vojenskej pripravenosti.
Čína pokračuje v intenzívnej modernizácii svojej armády, pričom sa sústreďuje na budovanie nových bojových spôsobilostí. Tento rok zvýšila svoj vojenský rozpočet, druhý najväčší na svete, o 7,2 % na 1,81 bilióna jüanov (250 miliárd USD), čo je v súlade s dlhodobým trendom rastu vojenských výdavkov, informuje portál South China Morning Post.
Hoci výdavky Pekingu na obranu už desaťročia rastú a čínska armáda je do počtu väčšia ako americká armáda, jej rozpočet na obranu je stále menej ako tretina rozpočtu Washingtonu.
Avšak Čína dokáže nájsť na drahé problémy lacné riešenia. Snaží sa rozširovať svoje pôsobenie najmä v ázijsko-tichomorskej oblasti. Podľa analytikov na armádu venuje väčšie prostriedky, než oficiálne tvrdia, niektoré výdavky schováva pod civilné kategórie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Interesting Engineerging, South China Morning Post, South China Morning Post., Archív Startitup