Testovanie Oxfordskej vakcíny je chaos. Môže byť účinná na 62, ale aj 90% a nikto nevie, prečo
- Pri tretej fáze testovania vakcíny od AstraZeneca sa stala chyba
- Namiesto negatívnych následkov však odborníkom ukázala, že pri vakcinácii musia postupovať inak, ako si mysleli
- Pri tretej fáze testovania vakcíny od AstraZeneca sa stala chyba
- Namiesto negatívnych následkov však odborníkom ukázala, že pri vakcinácii musia postupovať inak, ako si mysleli
Spoločnosť AstraZeneca pripustila prevádzkovú nepresnosť, ktorá vyvoláva otázky v súvislosti s predbežnými výsledkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja spoločne s Oxfordskou univerzitou. Prvotné správy hovorili o vysokej úspešnosti vakcíny, no nezmienili sa o vzniknutej chybe, v ktorej bolo viacerým respondentom aplikované len polovičné množstvo vakcíny pri prvej dávke. Táto skupina však, prekvapivo, prejavila až 90% účinnosť.
90% namiesto 62%
V skupine, ktorá dostala dve úplné dávky, sa ukázala len 62% účinnosť vakcíny. Skombinovaním údajov od oboch skupín tak AstraZeneca predpokladá, že skutočná úspešnosť vakcíny sa bude pohybovať na 70%. Avšak, napriek úspechu, spôsob, ktorý k zisteniu viedol, spustil ostrú kritiku zo strany expertov, informuje SITA.
Čiastočné výsledky pochádzajú z prebiehajúcich štúdii vo Veľkej Británii a Brazílii. Oxfordská univerzita uviedla, že časť ampuliek použitých v testoch nemala správnu koncentráciu vakcíny, takže niektorí dobrovoľníci dostali iba polovičnú dávku. Ďalej tiež uviedla, že o tomto probléme diskutovala s regulátormi a dohodli sa na dokončení testov.
Príliš nízke číslo na zistenie pravdy
Podľa expertov však relatívne malý počet ľudí v skupine, ktorá dostala malú dávku, sťažuje zistenie, či je zaznamenaná účinnosť reálna alebo ide o štatistickú zvláštnosť. Polovičnú dávku vakcíny dostalo 2 741 ľudí a po nej nasledovala celá dávka, uviedla AstraZeneca. Dve celé dávky dostalo 8 895 ľudí. Ďalším faktorom je to, že nikto v skupine s malou dávkou nemal viac ako 55 rokov. Mladší ľudia pritom majú zvyčajne silnejšiu imunitnú odpoveď ako starší.
Šéf amerického programu vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 Moncef Slaoui uviedol, že predstavitelia USA sa snažia zistiť, akú imunitnú reakciu vakcína vyvoláva a pravdepodobne rozhodnú o modifikácii štúdie firmy AstraZeneca v USA tak, aby sa zahrnulo aj použitie polovičnej dávky vakcíny. „Chceme však, aby to bolo založené na dátach a vede,“ konštatoval.
John LaMattina, prezident Pfizer-u, na Tweetri vyjadril pochybnosti o tom, ako je možné, že FDA vôbec uvažuje o povolení takto nedostatočne otestovanej vakcíny pre rizikové skupiny.
https://twitter.com/John_LaMattina/status/1331263495745261570?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1331263495745261570%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.businessinsider.com%2Fastrazeneca-oxford-covid-19-vaccine-trial-error-half-dose-experts-2020-11
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SITA, Tweeter