Testy sú nezmyselné, s Covidom sa naučíme žiť, myslia si analytici

  • Dáta bez pátosu ponúkajú rozbor pandemickej situácie z iných krajín
  • Tvrdia, že Slovensko bude nasledovať podobný trend
  • Opatrenia sú vraj zbytočné
na snímke ľudia s rúškami proti Covidu.
Unsplash/KOBU Agency, Cherrydeck
  • Dáta bez pátosu ponúkajú rozbor pandemickej situácie z iných krajín
  • Tvrdia, že Slovensko bude nasledovať podobný trend
  • Opatrenia sú vraj zbytočné

Jediným reálne potrebným parametrom na sledovanie covidovej vlny je počet pacientov. Tých, ktorí prichádzajú do nemocnice, primárne s ochorením COVID-19. Okrem toho je dôležité hodnotiť aj stav pacientov v nemocnici. Na sociálnej sieti to tvrdia analytici z Dát bez pátosu.

Testy sú na nič

Počty pozitívnych z urobených testov hovoria podľa Dát bez pátosu veľmi málo o tom, koľko je pozitívnych v populácii. Skutočné počty pozitívnych sú ďaleko vyššie.

Nemá zmysel nikomu robiť hromadne testy, je to drahé a zbytočné,“ upozorňujú analytici a dodávajú, že ani obmedzovať športové a spoločenské podujatia či posúvať začiatok školského roka nemá zmysel.

Zmysel má apelovanie na osobnú zodpovednosť a ak má niekto príznaky, nech zostane doma pár dní a urobí si jednoduchý test doma. Tak to robí Británia a už druhý rok to vyzerá na dobrý prístup a rozumnú stratégiu,“ odporúčajú Dáta bez pátosu.

V európskych krajinách sa naučili s vírusom žiť, opatrenia sú minimálne, ale vyžadovaná ohľaduplnosť je zásadná,“ píšu analytici a dodávajú, že je potrebné zvyknúť si na ľudí s respirátorom.

Upozorňujú pritom na situácie v ostatných krajinách Európy. Bolo by totižto logické očakávať aj na Slovensku podobný vývoj pandemickej situácie.

Áno, posledné dni – týždeň počty oscilujú na špičke, v Škótsku už reálne klesajú. Stabilizácia a prípadný pokles pacientov prichádza týždeň po podobnom vývoji v počte pozitívnych,“ píše sa ďalej v príspevku.

Veľká Británia žije veľmi uvoľnene a bez obmedzení. My sme na tom dnes podobne na Slovensku. Musíme si prejsť rovnakými krivkami ako Británia, len to bude asi s odstupom 2 – 3 týždňov,“ dodávajú Dáta bez pátosu.

Čo sa dá očakávať?

Ak by sa súčasná vlna vyvíjala takmer identicky ako v Británii, znamenalo by to podľa analytikov, že „na prelome júla-augusta uvidíme na Slovensku špičku v počtoch pozitívnych prípadov“.

V období špičky môže chýbať v niektorých zamestnaniach 5 až 10 percent ľudí. Následne sa do dvoch až troch týždňov stabilizuje počet prijímaných pacientov do nemocníc.

Počet nakazených by sa mohol napríklad veľmi zreteľne odraziť na počte vodičov MHD.

Arrive v Bratislave bude chýbať slušné percento vodičov autobusov. Už dnes je to pár percent zo stavu a bude to násobok,“ tvrdí sa v statuse. To je to ‚naučíme sa s covidom žiť’. Tak nekričte, že Vám nejde autobus koncom júla,“ apelujú na ľudí Dáta bez pátosu na ľudí.

chlapec v triede s rúškom
zdroj: Pixabay/Koch

Vodič leží doma s kašľom. V tejto vlne to môže byť skúsenosť 1/3 až 1/2 obyvateľstva,“ dodáva sa v príspevku. Súčasný nárast prípadov by mohol podľa autorov príspevku byť dokonca prospešný.

Na mysli majú práve obranyschopnosť organizmu, ktorú dokáže získať z prekonania choroby.

Pokoj, ešte tá pozitivita v lete môže byť celkom slušný ‚booster’ voči jesennej vlne,“ zakončujú Dáta svoj príspevok. Upozorňujú však, že tieto tvrdenia sú už len teoretizovaním.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: SITA, Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Trendové videá