Tetanický syndróm je nevyspytateľný. Mladí si ho mýlia s infarktom
- Tetánii sa hovorí aj syndróm podnikateľov a mladých
- Zášklby nervov, tŕpnutie rúk a nôh, silní búšenie srdca alebo silné migrény...ak trpíš týmito problémami, pravdepodobne máš tetániu
- Tetánii sa hovorí aj syndróm podnikateľov a mladých
- Zášklby nervov, tŕpnutie rúk a nôh, silní búšenie srdca alebo silné migrény...ak trpíš týmito problémami, pravdepodobne máš tetániu
So stresom sa stretávame každý deň, pretože každý deň musíme čeliť záťažovým situáciám. Stres môže byť prospešný, no to len v malých dávkach. Vysoké dávky stresu dokážu spôsobiť veľké zdravotné problémy, ktorých nie je jednoduché zbaviť sa.
Okrem duševných porúch, obezity, ochorenia srdca, vysokého krvného tlaku alebo aj kožných problémov dokáže stres spôsobiť ochorenie zvané tetánia.
Mladí si ju mýlia s infarktom
Príčinou tetánie je najmä ľudská psychika. Toto ochorenie ide ruka v ruke s panickou úzkostnou poruchou, no hádzať ich do jedného vreca nie je úplne vhodné. O tetánii sa hovorí ako o novodobej pliage medzi mladými, pretože postihuje ženy a mužov prevažne vo veku od 20 do 30 rokov.
Dôvodov vzniku syndrómu je viac, no spravidla vzniká u ľudí, ktorí trpia nedostatkom vápnika, horčíka a draslíka. Problémom môže byť aj prebytok fosfátov. Príznaky ochorenia si mladí ľudia často mýlia s infarktom. Kŕče v rukách i v nohách, brnenie v končekoch prstov, lapanie dychu, nervozita, rozbúšené srdce – tieto nepríjemnosti zažíva človek počas tetanického záchvatu. Pri tetánii je nervový systém človeka labilný, človek býva často nervózny, trpí poruchami spánku, máva tupé bolesti hlavy alebo cíti silné búšenie srdca.
Keďže ochorenie so sebou prináša rôzne komplikácie, diagnostika je veľmi náročná. Všetky z príznakov však majú isté spoločné prvky ako napríklad zvýšená svalovo-nervová dráždivosť. Okrem neurologického vyšetrenia sa musí osoba nechať vyšetriť aj u kardiológa, onkológa, internistu alebo endokrinológa. V prvom rade je dôležité vylúčiť vážnejšie ochorenia.
Tetánia a tetanus
Tieto dve choroby sú úplne odlišné. Ak niekomu povieš, že trpíš tetániou, možno sa od teba vzdiali, pretože sa bude báť nakazenia. Tetánia nepatrí medzi ochorenia, ktorými sa môžeš nakaziť. Tetanus je zapríčinený infekciou vyvolanou baktériou Clostridium tetani, ktorá sa nachádza v prírode – v pôjde a v črevách zvierat (kone, hovädzí dobytok). Nájsť sa však dá aj v ľudských črevách. Tetanus sa neprenáša z človeka na človeka a až 50% infikovaných zomiera.
Akútny tetanický záchvat
Ide o kŕčový záchvat, ktorý postihuje z veľkej časti svaly horných končatín. Kŕče sa vyskytujú v oblasti lakťov, zápästí a prstov. Dolné končatiny sa počas záchvatu natiahnu a stuhnú – najmä v oblastí kolien a členkov. Pacient často trpí aj nepríjemným mravčením v celom tele. Problémovým príznakom záchvatu sú kŕče svalov hrtanu – pacient má sťažené dýchanie vo fáze nádychu.
O príchode záchvatu človek trpiaci tetániou netuší, pretože prichádza nečakane. Hoci záchvat trvá niekoľko minút až hodiny, vo väčšine prípadov prebieha pri plnom vedomí. Aj keď má človek celé telo v kŕči, svoje okolie vníma na 100%.
S ochorením sa dá bojovať
Keďže sme už na začiatku písali, že tetániu vo veľkej miere spôsobuje stres, mal by si sa mu vyhnúť. Hoci to nie je jednoduché, dá sa to. Odborníci zároveň radia dodržiavať pravidelný spánkový a pitný režim. Dôležitá je aj strava. Do svojho jedálneho lístka by si mal zaradiť viac listovej zeleniny (najmä špenát), rôzne druhy orechov a ovocie ako avokádo a figy.
V norme by si mal mať hladinu vitamínu D. Ak do seba nechceš hádzať tabletky, vitamín D sa dá získať aj zo stravy. Hlavným zdrojom sú krevety, tuniak, tresčia pečeň a morské ryby. V prípade, že nie si fanúšikom rýb, siahnuť môžeš po hríby, žĺtky a mliečne výrobky.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Zdravovek, skolske.sk, ockovanieinfo.sk, Zdravie.sk, D-vitamín