Thajsko vyhlásilo stav katastrofy, toxikovaná je známa turistická lokalita. Prebieha boj o vzácne koralové útesy a pláže
- Thajsko bojuje s ropnou katastrofou
- Na jednej z pláží je vyhlásený stav katastrofy, populárny ostrov Ko Samet je v ohrození
- Thajsko bojuje s ropnou katastrofou
- Na jednej z pláží je vyhlásený stav katastrofy, populárny ostrov Ko Samet je v ohrození
Thajsko sa pomaly spamätáva z krízy spôsobenej pandémiou. Cieľom krajiny je čím skôr naplno otvoriť hranice pre turistov, navyše zavádza odvážne zmeny v legislatíve. Len nedávno krajina celkom zlegalizovala marihuanu.
Žiaľ, nečakaná katastrofa prinútila thajské úrady vyhlásiť na časti územia krajiny stav katastrofy. V Thajskom zálive prasklo podvodné potrubie. Pôvodne situácia nevyzerala alarmujúco a únik sa podarilo zablokovať. Situácia sa ale zhoršila a viac ako 50 000 litrov ropy sa vylialo priamo do vody v Thajskom zálive a vytvorilo na jej povrchu obrovskú toxickú škvrnu.
Ropná škvrna kontaminovala pláž Mae Ram Phueng v provincii Rayong, čo prinútilo miestne úrady vyhlásiť stav katastrofy. Neskôr svet informovali bangkocké úrady, že stále narastajúci únik ropy ohrozuje pobrežia ostrova Ko Samet, jednu z najobľúbenejších turistických destinácií Thajska. Ko Samet priťahuje nielen zahraničných návštevníkov, ale je aj jedným z obľúbených víkendových lokalít, kam chodievajú obyvatelia Bangkoku.
Čo je horšie, ohrozené sú nielen známe panenské pláže, ale aj koralový útes pri brehoch ostrova. Útes je domovom stoviek druhov živočíchov a jeho bohatý ekosystém zahŕňa okrem iného aj najväčšie mušle na svete.
https://twitter.com/shellslies/status/1487346839909249024
Thajský minister životného prostredia Varawut Silpa-archa na tlačovej konferencii uviedol, že tamojšie úrady robia všetko pre to, aby sa ropná škvrna nedostala ku koralovému útesu a na ostrov Ko Samet.
V súčasnosti stovky námorníkov, 12 námorných lodí, 3 civilné lode, lietadlá, helikoptéry a desiatky zamestnancov spoločnosti Star Petroleum Refining Public Company Limited, ktorá vlastní poškodený ropovod, pracujú na zastavení úniku a čistení vody od ropy.
Cieľom akcie je izolovať únik a neutralizovať ropu vo vode odsávaním a nástrekom špeciálnych dispergačných prostriedkov, ktoré obsahujú organické rozpúšťadlo.
Ide o nepredstaviteľne náročnú misiu. Podľa satelitných snímok únik ropy z poškodeného ropovodu pokrýva už 67 kilometrov štvorcových. Následky budú zrejme miernejšie, než to bolo v prípade ekologickej katastrofy z roku 2013. Vtedy únik z druhého potrubia spôsobil ropnú škvrnu a znečistil pláže v provincii Rajong. Napraviť dosah následkov pre rybárstvo a cestovný ruch vtedy trvalo niekoľko mesiacov.
Boj proti rope?
Ropné a plynárenské spoločnosti už desaťročia vedia, aký vplyv má ich podnikateľská činnosť na klimatickú krízu. Napriek tomu sa podľa aktivistov Greenpeace snažia kontinuálne odďaľovať a mariť efektívne opatrenia v oblasti klimatickej krízy.
„Fosílne spoločnosti maskujú svoje toxické výrobky lesklými navoňanými reklamnými kampaňami, aby si tak získali spoločenskú a politickú legitimitu. Možnosť vidieť to sme mali aj na klimatickej konferencii COP26, kde mal fosílny biznis najväčšiu delegáciu a sabotoval zmysluplné opatrenia v oblasti klímy,“ uvádzajú aktivisti.
https://twitter.com/GreenpeaceEU/status/1444953620341006341
Podľa organizácie je nutné zmeniť pravidlá hry, v ktorej fosílne spoločnosti nebudú môcť manipulovať a úplne beztrestne pokračovať v sabotovaní boja proti klimatickému kríze.
„Je načase zakázať propagandu fosílnych palív, ktorá nás ženie do čoraz väčšej klimatickej núdze. Ľudia v Európskej únii majú možnosť ovplyvniť politiku a zbaviť fosílne spoločnosti priestoru na šírenie klamstiev. Prostredníctvom európskej iniciatívy občanov môžeme zmeniť legislatívu a presadiť historický zákaz reklamy a sponzoringu fosílnych palív.“
Fosílny biznis sa podľa vzoru tabakových spoločností snaží držať sa nad vodou nalievaním peňazí do reklamy a sponzoringu. Na stole sú však vedecké dôkazy, ktoré svedčiace o tom, že aktivity týchto firiem ohrozujú zdravie ľudí aj planéty.
Následky ich konania sú podľa odborníkov príliš vážne na to, aby sme ich prehliadali. Ovzdušie znečistené spaľovaním fosílnych palív si každoročne vyžiada viac životov než tabak a malária dohromady, informuje The Guardian.
https://twitter.com/ajplus/status/1425147683098947584
Čelíme aj masívnemu vymieraniu druhov a kvalitu života ľudí vážne ohrozujú čoraz častejšie požiare, suchá, záplavy a iné extrémne výkyvy počasia, ktoré už vyhnali z domovov viac než 55 miliónov ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: theconversation.com, gizmodo.com, Greenpeace, clientearth.org, The Guardian/Carbon Majors Report , nationthailand.com