Tichý strážca nášho zdravia: „Väčšina pacientov s nedostatkom vitamínu D je asymptomatická“ (ODBORNÍČKA RADÍ)

  • Vedel si, že tvoje telo si dokáže vyrobiť až 90 % potrebného vitamínu D?
  • U nás je to možné len počas letných mesiacov
  • Väčšina populácie má vážny deficit
  • Vedel si, že tvoje telo si dokáže vyrobiť až 90 % potrebného vitamínu D?
  • U nás je to možné len počas letných mesiacov
  • Väčšina populácie má vážny deficit

Vedel si, že vitamín D je vlastne hormón? Tento objav možno zmení tvoj pohľad na látku, ktorú väčšina z nás pozná len ako „slnečný vitamín“. MUDr. Ivana Knížatová z ambulancie klinickej imunológie a alergológie v Nitre nám vysvetlila, prečo je táto látka pre naše telo taká výnimočná.

Hlavnou funkciou vitamínu D je regulácia kalciofosfátového metabolizmu, je dôležitý pre správny vývoj a rast kostí, zubov, mineralizáciu kostného tkaniva. Svojou štruktúrou patrí medzi hormóny a viaže sa na cieľové receptory, ktoré sa nachádzajú vnútri buniek.

Receptory pre tento vitamín sa nachádzajú v bunkách rôznych tkanív a orgánov, čím sa vitamín D zapája do mnohých ďalších procesov aj mimo kostného tkaniva. Je nevyhnutný pre správne delenie a diferenciáciu buniek, imunitný systém, sekréciu inzulínu, reguláciu krvného tlaku, reprodukciu.

Jeho deficit sa spája s rozvojom rôznych civilizačných ochorení, ako sú srdcovocievne ochorenia, nádorové ochorenia, duševné poruchy, alergie, autoimunitné choroby, stavy so zníženou imunitou.

  • Ako vzniká vitamín D v našom tele?
  • Ako sa dá zmerať jeho hladina?
  • Aké sú odporúčané dávky?
  • Aké sú príznaky jeho nedostatku?
  • Ktoré skupiny sú najviac ohrozené?

Prečo je vitamín D obzvlášť dôležitý počas zimných mesiacov?

Hlavným zdrojom vitamínu D je jeho tvorba v koži účinkom UVB žiarenia, týmto spôsobom získavame až 90 %. V našom podnebnom pásme sa ho v tele vytvorí najviac počas letných mesiacov jún až august. Tieto zásoby postupne klesajú a najnižšie hodnoty dosahujú po zime.

Mimo letného obdobia si telo nedokáže vytvoriť vitamín D v koži. To súvisí jednak s odlišným správaním človeka v zimných mesiacoch, viac sa zdržiavame v interiéri, teplo sa obliekame, ale tiež s odlišným sklonom slnečných lúčov mimo letného obdobia.

Ani bežný pobyt na slnku počas letných mesiacov nie je postačujúci na dosiahnutie optimálnych hladín. Veď koľko času počas letných mesiacov trávime reálne na slnku? Väčšinu dňa trávime v práci, škole, pred slnkom sa chránime opaľovacími prípravkami, oblečením.

Na to, aby sa nám vytvoril dostatok vitamínu D v koži, je potrebné pravidelné slnenie v malých dávkach s exponovaním cca 40 % povrchu tela. Postačuje 10 minút bez ochranného faktora alebo 20 minút s nízkym faktorom.

Ak sa celý rok zdržiavame v interiéri a potom sa doslova „uškvaríme“ počas 1-2 týždňov v lete, nezískame dostatočné zásoby vitamínu D. Navyše ohrozujeme svoje zdravie (spálenie pokožky, rakovina kože).

Znečistenie ovzdušia a oblačnosť tiež zabraňujú prieniku potrebného množstva UVB lúčov. V menšej miere ho získavame zo stravy. Získať ho zo stravy tiež nie je jednoduché.

Na základe klinickej štúdie realizovanej na Slovensku sa zistilo, že 75 % našej populácie má hladiny vitamínu D v pásme hypovitaminózy, čo je menej ako 30 ng/ml. Nejde len o slovenský, ale celosvetový problém týkajúci sa rozvojových aj ekonomicky rozvinutých krajín. Takže áno, jeho užívanie v zimných mesiacoch a prípadne aj celoročne je potrebné.

Ako môžeme zistiť, že máme nedostatok vitamínu D? Existujú domáce testy na kontrolu hladiny vitamínu D?

Metódy na stanovenie vitamínu D z krvi sú založené na meraní hodnôt jedného z jeho metabolitov, konkrétne kalcidiolu, ktorý je stabilnejší. Kalcitriol, ktorý predstavuje jeho aktívnu formu, bežne nestanovujeme, pretože má krátky biologický polčas, jeho hladina v krvi sa rýchlo mení.

Domáci rýchlotest je orientačný, výsledok je buď pozitívny, alebo negatívny, pozitívny v prípade nízkej hladiny, teda pod 30 ng/ml. Na presné stanovenie hladiny ho nemožno použiť. Presnejšie je meranie hladiny vitamínu z venóznej krvi v laboratóriu. Potrebné je tiež povedať, že plošné meranie hladín sa neodporúča, len u rizikových skupín.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá