Tieto „cestovky“ ťa oberú o peniaze: Slovenská obchodná inšpekcia zverejnila zoznam najväčších podvodníkov

  • Obdobie dovoleniek je za rohom
  • S ním sa opäť ukazujú riziká podvodov
  • Nenaleť na ponuky falošných cestovných agentúr
Cestovná kancelária, podvod, dovolenka
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Obdobie dovoleniek je za rohom
  • S ním sa opäť ukazujú riziká podvodov
  • Nenaleť na ponuky falošných cestovných agentúr

Dovolenkové obdobie je už skutočne za rohom a čoraz väčšie množstvo Slovákov začína pokukovať po jednoduchom spôsobe, ako vycestovať do svojej destinácie. Obracajú sa preto na služby cestovných kancelárií. Tie síce skutočne a výrazne môžu pomôcť pri plánovaní dovolenky, no treba si dať pozor, či náhodou nejde o podvod.

Presne na takéto riziko nás upozorňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Spotrebiteľov žiada, aby boli pri hľadaní zájazdov obozretní. Inšpektori totiž pravidelne dostávajú podnety od jednotlivcov na podvodné internetové stránky.

„Doména .sk ani použitie slovenského jazyka automaticky neznamená, že ide o slovenskú cestovnú kanceláriu ako organizátora zájazdu alebo o slovenskú cestovnú kanceláriu alebo cestovnú agentúru ako sprostredkovateľa predaja zájazdov,“ vysvetľujú odborníci.

Počet podvodníkov narastá

SOI píše, že v súčasnosti eviduje nárast v počte podvodného predaja zájazdov na internete. Spoločnosti sa na webe prezentujú ako cestovné kancelárie, no v skutočnosti ide o subjekty, ktoré s touto oblasťou nemajú nič spoločné.

Často dokonca zneužívajú obchodné meno renomovaných kancelárií. Uvádzané IČO pritom neexistuje. Taktiež zvyčajne poskytujú nepravdivé informácie o ochrane zákazníka alebo žiadnu ani neuvádzajú. Čo sa týka povinnej ochrany úpadku, zvyknú sa prezentovať falošným certifikátom.

„Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje spotrebiteľov, aby si dôkladne zvážili všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa uzatvorenia zmluvných vzťahov a nepodľahli vidine lacnej dovolenky. Spotrebiteľ by si mal ešte pred uzatvorením zmluvy, pred zaplatením, preveriť predávajúceho,“ avizuje SOI vo svojej správe.

Ako sa môžeš uistiť, či nejde o podvod?

V prvom rade Slovákov vyzýva, aby si dali pozor, či sa predávajúci riadne identifikuje. Na základe zverejnených údajov by si mal byť schopný zistiť, či ide o agentúru zapísanú vo verejných registroch Slovenskej republiky. V tomto prípade využi obchodný register alebo živnostenský register.

Ďalej skontroluj, či si dovolenku kupuješ od kancelárie, ktorá má prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry aj v predmete podnikania. Ide totiž o povinnosť každej takejto spoločnosti. Okrem iného musia tiež informovať spotrebiteľa o zabezpečení ochrany pre prípad úpadku cestovnej kancelárie.

Ak ide o sprostredkovanie zájazdu, tak cestovná kancelária alebo agentúra musí vždy uviesť, skrz ktorú cestovnú kanceláriu zájazd sprostredkúva.

Zájazdy na sociálnych sieťach

„Súčasne spotrebiteľov upozorňujeme na predaj zájazdov cez sociálne siete (najmä Facebook), ktoré sú zneužívané niektorými subjektmi na predaj a nielen zájazdov – nie je známa identita predávajúceho, objednávke zájazdu predchádza komunikácia cez sociálne siete alebo telefonicky, predávajúci žiada peniaze vopred bez poskytnutia predzmluvných informácií a zmluvy o zájazde,“ podotýka SOI.

Samozrejme, sociálne siete využívajú aj skutočné etablované kancelárie. Nájdeš na nich však iba reklamu na rôzne zájazdy. Promo zvyčajne obsahuje odkaz či priame informácie o ich kamenných obchodoch či e-shopoch. Mnohí podvodníci ťa na takéto webové stránky či pobočky neodkážu.

Zoznam nebezpečných cestovných kancelárií

Ak si chceš byť 100-percentne istý, SOI ti ponúka aj zoznam riadnych cestovných kancelárií so sídlom na Slovensku. Každý si teda môže overiť, či nakupuje cez kanceláriu zaradenú do zoznamu Slovenskej obchodnej inšpekcie. Urobiť tak môžeš na tomto odkaze.

SOI ti tiež ponúka možnosť overiť si, či daná agentúra spĺňa zákonné podmienky na predaj zájazdu a či má zabezpečenú ochranu pre prípad úpadku. Okrem toho máš právo slovenských inšpektorov aj písomne kontaktovať a požiadať o radu prostredníctvom formulára na webovej stránke SOI.

„Slovenská obchodná inšpekcia nedisponuje takými kontrolnými mechanizmami, aby vypátrala skutočného prevádzkovateľa podvodnej stránky, príp. stránku zablokovala a nie je oprávnená vymáhať nevrátené finančné prostriedky. Oklamaným spotrebiteľom odporúčame podozrenie zo spáchania trestného činu oznámiť orgánom činným v trestnom konaní,“ podotýkajú inšpektori v závere.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroj: SOI

Najnovšie videá

Trendové videá