Tieto chyby spôsobujú väčšinu dopravných nehôd na Slovensku. Robíš ich aj ty?

  • Najčastejšie sú dopravné nehody zapríčinené nedbalosťou a nepozornosťou
  • Za minulý rok bolo spôsobených 13 741 dopravných nehôd na slovenských cestách
  • Aj keď nehodovosť na slovenských cestách klesá, stále je ich počet vysoký. Aké sú ich najčastejšie príčiny?
boom
TASR/zilinskyvecernik
  • Najčastejšie sú dopravné nehody zapríčinené nedbalosťou a nepozornosťou
  • Za minulý rok bolo spôsobených 13 741 dopravných nehôd na slovenských cestách
  • Aj keď nehodovosť na slovenských cestách klesá, stále je ich počet vysoký. Aké sú ich najčastejšie príčiny?

Slovensko má v rámci krajín V4 najnižší počet smrteľných nehôd za rok 2019. Taktiež došlo k výraznému poklesu dopravných nehôd s následkom na živote alebo zdraví a počet nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu.

Naopak, počet usmrtených osôb pri dopravných nehodách mierne stúpol o 16 obetí. Ide však o relatívne stabilné čísla nehodovosti v porovnaní s každoročným vysokým nárastom počtu registrovaných motorových vozidiel na Slovensku.

zdroj: etsc.com - Počet úmrtí pri dopravných nehodách na 1 mil. obyvateľov v EÚ za rok 2019.
  • Najnižší počet smrteľných dopravných nehôd bol v Škandinávii
  • Slovensko v roku 2019 dosiahlo priemer štátov EÚ v počte smrteľných nehôd na 1 milión obyvateľov
  • Balkánske štáty majú najvyššiu smrteľnú nehodovosť v rámci krajín Európskej únie

Je dôležité poznať, aké dopravné situácie sa môžu na cestách vyskytnúť a byť opatrný. Iba takto sa vie predísť vážnym dopravným nehodám, ktoré môžu mať fatálne následky. Spoločne sme sa s BECEP pozreli na 5 najčastejších chýb, ktoré spôsobili dopravné nehody na slovenských cestách za rok 2019.

1. Najväčším problémom je nepozornosť 

Podľa Prezídia Policajného zboru SR sa až 6 505 nehôd stane z dôvodu porušenia povinností vodiča. Mnoho vodičov sa nevenuje naplno vedeniu vozidla a nesleduje cestnú premávku. Často si nevšímajú chodcov, ktorí vstupujú na vozovku, prechádzajú cez priechod pre chodcov alebo vodiči telefonujú za volantom.

Dopravné nehody z nepozornosti tvorili až 47 % z celkového počtu nehôd na slovenských cestách.

Riešenie: Aby sa takýmto nehodám predchádzalo, je treba byť počas jazdy koncentrovaný, plne sa sústrediť na vedenie vozidla a hlavne nepoužívať za jazdy mobilný telefón.

2. Slováci nedodržujú rýchlosť 

Nedovolená rýchlosť vozidla bola druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd za rok 2019. Oproti iným rokom nastal pokles, ale zvýšil sa počet obetí usmrtených pri nedovolenej rýchlosti vozidla. 

zdroj: TASR

Je potrebné dodržovať predpísanú rýchlosť v obci aj mimo nej, pretože pri náraze vo vysokej rýchlosti je náraz v drvivej väčšine prípadov životu nebezpečný. Ak navyše osoby v aute nemajú zapnutý pás, môže sa stať, že pri náraze vyletia z auta a ich životy zbytočne vyhasnú. 

Riešenie: Pritom stačí veľmi málo, aby sa predchádzalo nedodržiavaniu rýchlosti – napr. využitie tempomatu. Ten sa nastaví na povolenú rýchlosť, ktorú si bude auto udržiavať počas jazdy.

3. Otáčanie a cúvanie robí Slovákom problémy

Vo väčších mestách býva často problém s parkovaním. Vodiči sa svojimi autami snažia zmestiť na veľmi malé parkovacie miesta a popri tom sa môže stať dopravná nehoda. Slováci majú problém s cúvaním, ale aj nesprávnym otáčaním. 

Tieto dve príčiny za posledný rok spôsobili 6 % dopravných nehôd z celkového počtu. Našťastie pri takýchto dopravných nehodách nedochádza k vážnym zraneniam, ale rôzne škody sú na vozidle.

Riešenie: Nie je hanba, aby ti pri parkovaní na malé miesto niekto pomáhal ukazovať smer alebo vzdialenosť. Vďaka spolujazdcovi alebo ochotnému okoloidúcemu je možné predísť menším ťuknutiam alebo škrabancom na vozidle.

zdroj: TASR

4. Komplikované križovatky sú nočnou morou Slovákov

Niektoré križovatky nemusia mať vždy semafory v prevádzke, majú nedostatočné značenie alebo nemajú žiadne značenie. V týchto prípadoch na nich platí takzvané pravidlo pravej ruky.

Mnoho vodičov na túto skutočnosť zabúda a dôkladne sa nepozrie doprava, či náhodou nevychádza nejaké iné vozidlo súčasne s ním. Za minulý rok bolo 817 nehôd spôsobených nesprávnou jazdou cez križovatku.

Ak je vodič nepozorný, často sa stáva, že sa jednotlivé autá zrazia. Lepší prípad je, keď sa autá nepohybujú vysokou rýchlosťou. Avšak ak sa autá zrazia bočne už len pri rýchlosti 50 km/h, tak dôsledky takejto dopravnej nehody môžu byť fatálne.

Riešenie: Preto je niekedy lepšie opäť si preštudovať pravidlá cestnej premávky, byť ostražitý, predvídať a dôsledne sledovať dopravné značenie.

zdroj: TASR

5. Časté sú nehody v neznámom meste 

Je rozdiel šoférovať v známej obci, ako v neznámom, veľkom meste. V menších mestách je iba pár svetelných križovatiek a menej nemotorových vozidiel. Električky, trolejbusy, poprípade cyklisti môžu pre menej skúseného vodiča vo veľkomeste spôsobiť zneistenie na vozovke. 

zdroj: TASR

Až 75 % z celkových dopravných nehôd bolo spôsobených v obciach alebo mestách. Pri veľkom množstve dopravných prostriedkov, nevyspytateľných situácií a iných vozidiel ako áut sa stáva, že vodiči nezvládnu riadenie a veľmi rýchlo spôsobia nehodu.

Na neznámom mieste taktiež veľkú časť svojho sústredenia venujú sledovaniu dopravného značenia, aby napríklad nezablúdili a dostali sa do cieľa a dostatočne nesledujú premávku okolo seba.

Takýmto porušením povinnosti účastníka cestnej premávky bolo spôsobených 660 nehôd za minulý rok.

Riešenie: Ak chcú vodiči šoférovať na cestách bez nehôd, je dôležité byť celý čas mysľou prítomný a plne koncentrovaný na jazdu.

Aj počasie môže ovplyvniť nehodovosť

Počasie je nevyspytateľné, ale vodiči by mali vedieť predvídať rôzne okolnosti a tým pádom aj prispôsobiť svoju jazdu. Práve rýchla jazda za zlého počasia môže spôsobiť závažné dopravné nehody.

Stav vozovky sa môže za silného dažďa alebo snehu veľmi rýchlo zmeniť a preto je dôležité svoju jazdu prispôsobiť a nepreceňovať svoje sily.

zdroj: TASR

Nehodovosť na slovenských cestách klesá

Na Slovensku pôsobí aj Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré sa venuje najmä koordinácií preventívnych aktivít týkajúcich sa zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky, ako aj ďalším aktivitám na podporu bezpečnosti chodcov, cyklistov a vodičov.

Súčasne sa venuje aj bezplatnej distribúcii reflexných materiálov a tvorbe edukačných materiálov, ktoré sú efektívne využívané v procese zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky a tým pádom aj pri zvyšovaní bezpečnosti našich životov.

Najnovšie videá

Trendové videá