Tieto dokumenty rozhodnú o tvojom dôchodku. Úrady ťa potrebuje „prelustrovať“, inak peniaze neuvidíš (NÁVOD)

  • Sociálna poisťovňa ťa musí mať prebádaného
  • Ak nemajú isté informácie, nemusia ti schváliť dôchodok
  • Prinášame ti jednoduchý návod, na čo nezabudnúť
dôchodok
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Sociálna poisťovňa ťa musí mať prebádaného
  • Ak nemajú isté informácie, nemusia ti schváliť dôchodok
  • Prinášame ti jednoduchý návod, na čo nezabudnúť

Pri vybavovaní dôchodku je potrebné zabezpečiť si všetky dôležité doklady a informácie. Ak by si tak neurobil a niečo by ti chýbalo, pracovníčka poisťovne by ťa určite otočila na päte. V najhoršom prípade, ak by si niečo nedokázal zdokladovať, hrozilo by ti, že ti dôchodok nebude priznaný. 

Prinášame ti preto zoznam informácií, ktoré o tebe Sociálna poisťovňa jednoducho musí vedieť. Na každého Slováka navyše platia iné povinné dokumenty. 

Prvý krok je overenie

Sociálna poisťovňa vyžaduje overenie všetkých zamestnaneckých období a hrubých zárobkov, ktoré ovplyvňujú výšku dôchodku. Tieto údaje si vieš overiť prostredníctvom Elektronického účtu poistenca (EUP) alebo požiadaním o výpis priamo v poisťovni. Veľmi dôležité sú aj doklady o vzdelaní, vojenskej službe a rodné listy detí, najmä ak ide o cudzincov alebo deti narodené v zahraničí.

Overiť si obdobia môže aj podaním formulára pre otázky, telefonicky na bezplatnom tel. č. 0800 123 123, alebo e-mailom na adrese podatelna@socpoist.sk: Nakoniec je možné osobne prísť na ktorúkoľvek pobočku Sociálnej poisťovne.

Doklady, bez ktorých to nejde

Ako prvé si určite nesmieš zabudnúť zobrať Občiansky preukaz alebo cestovný pas. Tieto dokumenty sú totiž potrebné na overenie totožnosti žiadateľa. Ďalej si nezabudni zobrať doklady o ukončení vzdelania, teda vysvedčenia či diplomy. Poisťovňa ich potrebuje na preukázanie dĺžky štúdia, ktorá môže byť započítaná do dôchodkového poistenia.

Špecifický doklad musia priniesť muži. Je to Vojenská knižka. Tá dokladuje vojenskú službu a taktiež sa ti môže započítať do dôchodku. V špecifických prípadoch je na preukázanie starostlivosti o deti potrebné doniesť rodné listy všetkých detí. To platí napríklad v prípade, ak žiadateľ je cudzinec alebo ak sa jeho deti narodili v cudzine a neboli zapísané do osobitnej matriky.

V prípade, ak Sociálna poisťovňa v systéme neeviduje doklady o nejakom tvojom zamestnaní, je nutné toto chýbajúce obdobia dokladovať. Ak si sa narodil po roku 1963, potrebuješ aj potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky. Rovnako, ak doklady preukazujúce obdobie zamestnania a výšku hrubých zárobkov nie sú uvedené v Elektronickom účte poistenca, je nutné ich dokladovať. 

Slováci v cudzine

Ak si žil alebo pracoval v cudzine, je potrebné priniesť si potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení. Na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je tiež potrebné predložiť potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia získaných v cudzine, ak si tieto obdobia poistenia získal.

„Ak sa vám vypláca dôchodok z cudziny, na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je potrebné predložiť aj potvrdenie príslušnej inštitúcie o sume dôchodku vyplácaného z cudziny k dátumu, od ktorého žiadate priznať starobný dôchodok,“ informuje Sociálna poisťovňa na stránke, v sekcii starobných dôchodkov. 

Ďalšie potrebné dokumenty sa líšia podľa toho, či žiadateľ má záujem poberať starobný dôchodok, sirotský dôchodok, vdovský či vdovecký dôchodok. 

dôchodci
zdroj: Archív Canva/Robert Kneschke

Ako dôchodok vybaviť? 

Ako prvé si musíš dohodnúť osobné stretnutie na pobočke Sociálnej poisťovne. Je dôležité dohodnúť si termín, aby sa žiadateľ vyhol dlhému čakaniu. Poisťovňa informuje, že termín spísania žiadosti odporúčajú objednať približne mesiac pred tým, než dovŕšiš dôchodkový vek.

A to prostredníctvom Rezervačného systému. Následne na pobočke predložíš všetky potrebné doklady podľa toho, o aký dôchodok žiadaš. Následne spoločne so zamestnancom poisťovne vyplníš elektronický formulár Žiadosť o dôchodok. Rozhodnutie o tom, aký dôchodok a či ti bude priznaný príde v lehote 60 dní od podania žiadosti. 

Ako ti dôchodok pošlú? 

Sociálna poisťovňa ti môže dôchodok vyplatiť na bankový účet či v hotovosti. Rovnako ho môže poisťovňa vyplatiť na účet tvojho manžela, manželky či prípadného zákonného zástupcu. Výplata dôchodku môže byť zabezpečená aj prostredníctvom sociálnych zariadení.

Pozor! Ak žiadateľ chce, aby mu bol dôchodok posielaný na účet v banke, je nutné pri vybavovaní dôchodku predložiť aj vyplnený a bankou potvrdený formulár. Pre viac informácií a detailný postup ti odporúčame priamo navštíviť stránku Sociálnej poisťovne alebo ich priamo kontaktovať.

Dôchodok vieš zvýšiť

Ak si chceš zabezpečiť vyšší dôchodok, je dôležité porozumieť fungovaniu dôchodkového systému. Prvý pilier dôchodkového systému, spravovaný Sociálnou poisťovňou, zdôrazňuje princíp zásluhovosti – čím viac prispievaš, tým vyšší dôchodok môžeš očakávať.

Výšku dôchodku ovplyvňuje dôchodkový vek, vymeriavací základ a počet odpracovaných rokov. Odborníci odporúčajú dodatočné úhrady poistného, čo môže zvýšiť hodnotu dôchodku, najmä pre osoby s rizikom invalidity alebo nedostatočným obdobím poistenia. Ako presne si vieš sumu dôchodku zvýšiť sme ťa už informovali v článku

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Archív Stratitup 

Najnovšie videá

Trendové videá