Tieto doplnky si kupuješ úplne zbytočne. Expert na výživu prezradil, čo skutočne funguje
- Mnohé doplnky výživy sú len zbytočným plytvaním peňazí
- Odborník označil dva, ktoré sa oplatí pravidelne užívať
- Mnohé doplnky výživy sú len zbytočným plytvaním peňazí
- Odborník označil dva, ktoré sa oplatí pravidelne užívať
Či už patríš medzi stálych návštevníkov posilňovne alebo sa len chystáš vkročiť do sveta fitness, je dosť možné, že si narazil na odporúčania o používaní doplnkov stravy ako prostriedku na optimalizáciu tvojho tréningového režimu.
Avšak odborníci na športovú výživu varujú, že mnohé z týchto produktov, ktoré lákajú sľubmi o „spaľovaní tuku“ a zvýšení energie, môžu byť predražené a neefektívne.
Rob Hobson, akreditovaný špecialista na športovú výživu a autor knihy Unprocess Your Life, ponúka prehľad o tom, ktoré doplnky sú investíciou hodnou tvojich peňazí a ktoré sú naopak iba zbytočným plytvaním.
Predtréningovky
Predtréningové doplnky prichádzajú s rôznorodým spektrom zložiek, ktoré majú zlepšiť výkonnosť, zvýšiť vytrvalosť a úroveň energie či podporiť budovanie svalovej hmoty. Medzi bežné zložky patria kofeín, vitamíny skupiny B a aminokyseliny, ako sú citrulín, beta-alanín, alebo taurín.
Doplnky obsahujúce kofeín môžu poskytnúť krátkodobý stimul – užívanie menšieho množstva kofeínu pred cvičením je známe svojou schopnosťou zvýšiť športový výkon, avšak ostatné zložky nie sú v skutočnosti potrebné.
Aj keď niektoré z týchto doplnkov obsahujú prospešné látky, ako je napríklad kreatín, ich účinok sa prejaví iba v prípade, ak ich užívaš denne. „Prerušované užívanie pred tréningom nebude účinné,“ hovorí Hobson. „Okrem toho, niekedy sú dávky príliš malé v súlade s výskumom o ich účinnosti.“
Spaľovače tukov
Hobson upozorňuje, že doplnky predávané ako zázračné spaľovače tukov predstavujú „absolútnu stratu času“. Odporúča, aby si nemíňal peniaze za produkty, ktoré garantujú redukciu tukových zásob iba vďaka jednoduchému užívaniu tabletiek.
„Tieto doplnky vraj môžu urýchliť metabolizmus alebo zvýšiť oxidáciu tukov. Ale ani jedno nie je potvrdené žiadnym spoľahlivým vedecky podloženým výskumom zložiek obsiahnutých v doplnku.“
Medzi typické zložky patria kofeín, zelený čaj, malinové ketóny a konjugovaná kyselina linolénová (CLA) – typ mastnej kyseliny, ktorá preukázala iba mierny efekt na redukciu hmotnosti. Avšak ako Hobson poznamenal, nie je to dôvod k nadmernému nadšeniu.
Strata peňazí však nie je to najhoršie, čo môžeš od týchto doplnkov čakať. Niektoré z nich môžu spôsobiť aj nepríjemné vedľajšie účinky, ako sú zvýšený krvný tlak, zrýchlený tep, úzkostné stavy a problémy so spánkom.
Čo naozaj funguje
Ak predsa len uvažuješ o tom, že by si investoval peniaze do doplnkov výživy, Hobson poukázal na dva, ktoré môžu byť skutočne nápomocné pri dosahovaní tvojich cieľov: proteínové prášky a kreatín.
Proteín, ktorý je základnou stavebnou zložkou svalov, je dobre známy svojimi pozitívnymi účinkami. Odborníci odporúčajú, aby si ho prijímal v množstve 20 gramov do dvoch hodín po tréningu.
„Existuje veľa dobre vykonaných výskumov zameraných na výkonnostné výhody proteínových práškov,“ povedal Hobson pre Daily Mail. „Tieto zistenia ukázali, že sú užitočné pre rast a obnovu svalov po cvičení, ako aj zvýšenie sily a výkonu.“
Kreatín, aminokyselina prirodzene sa vyskytujúca vo svaloch, poskytuje podporu najmä pri náročných tréningoch. „Je to tiež jeden z mála doplnkov, ktoré sú odporúčané v oficiálnych pokynoch pre športovú výživu a výkonnosť vydaných Americkou vysokou školou športovej medicíny,“ uviedol Hobson.
Kreatín navyše pomáha športovcom v rýchlejšej regenerácii a procese hojenia. „Medzi jeho výhody patrí zvýšenie energie počas intenzívnych tréningov a nárast svalovej hmoty aj sily, čo vedie k lepšiemu športovému výkonu,“ zdôraznil Hobson.
Na záver dodal: „Napriek rozšíreným mýtom bol tento doplnok preukázateľne bezpečný aj pri nepretržitom užívaní po dobu piatich rokov. Je však dôležité konzumovať ho denne, aby ste dosiahli maximálny účinok kreatínu.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Yahoo, Pubmed, Daily Mail