TikTok možno čoskoro zakážu. Štáty ho považujú za hrozbu, Čína vraj zneužíva údaje
- TikTok údajne zneužíva informácie používateľov a citlivé informácie predáva priamo Pekingu
- Austrália chce, aby sa spoločnosť predstavila pred senát a kauzu objasnila
- Podľa predsedu spravodajského a bezpečnostného výboru môže čínska vláda prinútiť podniky, aby s nimi zdieľali informácie
- TikTok údajne zneužíva informácie používateľov a citlivé informácie predáva priamo Pekingu
- Austrália chce, aby sa spoločnosť predstavila pred senát a kauzu objasnila
- Podľa predsedu spravodajského a bezpečnostného výboru môže čínska vláda prinútiť podniky, aby s nimi zdieľali informácie
TikTok sa v poslednej dobe dostal do centra záujmu niekoľkých krajín. Bohužiaľ, nie z pozitívnych dôvodov. Najnovšie sa proti tejto aplikácii búria Austrálčania, ktorí majú strach o bezpečnosť krajiny. Populárnu aplikáciu, ktorú vlastní čínska spoločnosť Bytedance, podľa informácií Daily Mail používa viac ako 1 600 000 Austrálčanov.
So zákazom súhlasia aj niektorí členovia austrálskeho parlamentu. Jeden z federálnych poslancov tvrdí, že TikTok zneužíva Čínska komunistická strana, ktorá zbiera údaje o používateľoch, uvádza The Conversation. Situácia je pomerne vyhrotená, o čom svedčí aj snaha austrálskeho senátu dostať TikTok na vypočúvanie.
Informácie sa dostávajú do Pekingu
Analytik austrálskeho inštitútu pre politické stratégie Fergus Ryan v článku publikovanom na oficiálnej webovej stránke inštitútu prirovnal TikTok k propagande. Údajne je tiež aplikácia neustále monitorovaná. Podľa Ryana tak niet pochýb o tom, že aplikácia slúži najmä Čínskej komunistickej strane. Jej členovia sú dokonca používateľmi TikToku.
Niet pochýb o tom, že Austrálčania budú žiadať precízne preskúmanie problému. Pre The Herald Sun to potvrdila predsedníčka senátneho výboru Jennifer McAllister. „Existujú dôveryhodné správy, podľa ktorých TikTok získava viac údajov, ako by jeho používatelia očakávali a sleduje obsah z dôvodov, ktoré používateľov nemusia uspokojiť,“ skonštatovala pre Asia Ville News McAllister. Naznačila tak, že citlivé údaje môžu putovať rovno do Pekingu.
Tínedžeri ako budúci voliči sú kvôli TikToku ohrození
Hrozbu v aplikácií si ešte vo februári toho roku uvedomil liberálny poslanec a predseda spravodajského a bezpečnostného výboru Andrew Hastie. „Čínsky zákon o národnej spravodajskej službe z roku 2017 znamená, že čínska vláda môže prinútiť podniky, aby s nimi zdieľala informácie,“ informoval Hastie.
Hastie sa obáva, že čínska vláda dokáže cez TikTok získať základné údaje ako meno, vek a bydlisko. Ako informuje South China Morning Post, TikTok je z tohto dôvodu od januára zakázaný naprieč predstaviteľmi austrálskych ozbrojených síl.
Spoločnosť TikTok prehlásila, že svoje údaje uchováva v USA a Singapure, nie v Číne. Odborníci sa ale obávajú, že to Číne nebráni, aby citlivé údaje získala pre svoj prospech. Hovorkyňa spoločnosť TikTok Australia uviedla, že neustále pracujú na zabezpečení informácií používateľov.
Zdroje: The Conversation, The New York Times, Herald Sun, ABC, ASPI Strategist, SBS, South China Morning Post, Asia Ville News, Daily Mail