TikTok nie je len ďalšia aplikácia, zbiera dáta pre Čínu, tvrdí odborník
- Podľa expertov TikTok nie je ani zďaleka len nejakou nevinnou aplikáciou
- Okrem poskytovania zábavy jej užívateľom má zbierať dáta pre Čínu
- Podľa expertov TikTok nie je ani zďaleka len nejakou nevinnou aplikáciou
- Okrem poskytovania zábavy jej užívateľom má zbierať dáta pre Čínu
Brendan Carr je členom Federálnej komisie pre komunikáciu a tiež zástanca myšlienky, že internet nie je neutrálna platforma. Tento rok v júni napísal otvorený list, v ktorom vyzval spoločnosti Apple a Google, aby odstránili TikTok zo svojich obchodov s aplikáciami.
Je presvedčený, že táto platforma predstavuje bezpečnostné riziko. Informuje CBS News.
Povedal, že aplikácia vykazuje podozrivý vzorec správania v súvislosti s ochranou dát svojich užívateľov. „TikTok nie je len ďalšia videoaplikácia. To je len barančie rúcho, pod ktorým sa skrýva vlk. Doslova žne veľké množstvo citlivých údajov, ku ktorým sa podľa nových správ dostanú úrady priamo v Pekingu,“ uviedol Carr podľa portálu Newsweek.
Weby Buzzfeed a Internet 2.0 odhaľujú, že TikTok môže fungovať ako sofistikovaný nástroj. Slúžiť má na zhromažďovanie a sledovanie údajov pre čínsku vládu. Analýzy ukázali, že údaje zhromaždené v USA sa opakovane rôznymi spôsobmi objavili v Číne.
Podľa odborníkov je aplikácia akýmsi trójskym koňom, pretože platformu teraz využívajú milióny ľudí bez toho, aby vedeli, aké nebezpečenstvo poskytuje.
Dezinformácie na TikTok-u či Instagrame
Zber dát však nie je jediným rizikom, ktoré TikTok so sebou prináša. Ruské dezinformácie a propaganda si napriek zákazu hlavných kanálov RT a Sputnik v Európskej únii (EÚ) našli cestu a šíria sa ďalej. Spoločnosť NewsGuard sídliaca v New Yorku, ktorá sa venuje dezinformáciám na internete, zistila, že existuje viacero webstránok, ktoré zverejňujú rovnaký obsah a dosiaľ nemali žiadne očividné väzby na Rusko.
Firma identifikovala 250 stránok, ktoré aktívne šíria ruské dezinformácie o vojne, pričom desiatky z nich pribudli v uplynulých mesiacoch.
Sociálne médiá ako YouTube, TikTok a Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram, sa zaviazali, že na svojich platformách v rámci EÚ odstránia RT a Sputnik. Výskumníci však zistili, že v niektorých prípadoch stačilo Rusku na vyhnutie sa zákazu zverejniť obsah z iného účtu.
Budovanie fanúšikovských základní
Niektoré webstránky sa vydávali za nezávislé think tanky alebo spravodajské médiá. Zhruba polovica z nich bola v angličtine a ďalšie vo francúzštine, nemčine či taliančine.
Mnohé vznikli už pred vojnou, ale neboli očividne naviazané na ruskú vládu, až kým zrazu nezačali opakovať vyhlásenia Kremľa.
Podľa jedného z výkonných riaditeľov NewsGuardu Gordona Crovitza môžu dezinformátori zakladať takzvané spiace stránky, ktoré sú z veľkej časti nečinné, pomaly si budujú publikum prostredníctvom neškodných alebo nesúvisiacich príspevkov a potom v určenom čase prechádzajú na propagandu alebo dezinformácie.
Na týchto stránkach sa objavujú tvrdenia ako napríklad, že ukrajinská armáda zorganizovala niektoré z najsmrteľnejších ruských útokov, aby získala medzinárodnú podporu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj finguje verejné vystúpenia alebo že ukrajinskí utečenci v Nemecku a Poľsku páchajú trestné činy.
Nájdu si cestu aj napriek zákazu
Hoci analytici z NewsGuard zistili, že väčšina dezinformácií o vojne na Ukrajine pochádza z Ruska, narazili aj na prípady falošných tvrdení v prospech Ukrajiny. Medzi ne patria napríklad tvrdenia o špičkovom bojovom pilotovi známom ako Duch Kyjeva, ktorého existenciu úrady neskôr zamietli ako mýtus.
Disinformation Situation Center sídliace v Európe zistilo, že niektorý obsah RT sa objavuje na sociálnych médiách pod novým logom a značkou, pričom v niektorých prípadoch jednoducho stačilo odstrániť značku RT z videa a zverejniť ju na youtubovom kanáli, na ktorý neplatí európsky zákaz.
Felix Kartte z britskej neziskovky Reset, ktorá financovala prácu Disinformation Situation Center, upozornil, že agresívnejšie moderovanie obsahu sociálnych médií by mohlo Rusku sťažiť obchádzanie zákazu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Newsweek, FCC, CBS News, Buzzfeed, NewsGuard, SITA