TikTok ponúka záplavu dezinformácií na počkanie. Nová štúdia odkryla závažné zistenia
- Dezinformácie o vojne na Ukrajine sa šíria raketovou rýchlosťou
- Zodpovedná je za to aj sociálna platforma TikTok
- Podľa najnovšej štúdie poskytuje novým požívateľom vojnové dezinformácie v priebehu niekoľkých minút
- Dezinformácie o vojne na Ukrajine sa šíria raketovou rýchlosťou
- Zodpovedná je za to aj sociálna platforma TikTok
- Podľa najnovšej štúdie poskytuje novým požívateľom vojnové dezinformácie v priebehu niekoľkých minút
V súčasnosti sleduje celý svet vojnový konflikt na Ukrajine. Avšak tejto „príležitosti“ sa chopili aj ľudia, ktorí radi zverejňujú zavádzajúce informácie. Aj keď sa mnohí snažia proti dezinformáciám bojovať, nie je to jednoduché.
Podľa novej štúdie vystavuje platforma TikTok svojich nových používateľov dezinformáciám o vojne, ktorá práve prebieha na Ukrajine. A to aj vtedy, ak nevyhľadávajú obsah s tým súvisiaci.
Dezinformačná vojna
Podľa novej štúdie, ktorú zverejnil portál NewsGuard, poskytuje TikTok dezinformácie o vojne na Ukrajine. Noví používatelia sú už do 40 minút od prihlásenia vystavení zavádzajúcim informáciám.
Najnovší experiment vykonalo celkovo šesť analytikov vo vybraných krajinách. Išlo o Nemecko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, USA a Taliansko. Ako uvádza portál Euronews, analytici si najskôr prezreli jednu zo stránok platformy TikTok, ktorá sa nazýva „For You“, čo v preklade znamená „Pre teba“. Následne si pozreli celé videá, ktoré súvisia s vojnou na Ukrajine.
Po tom, ako si analytici prezreli všetky videá, do 45 minút im začali nabiehať rôzne zavádzajúce videá. Všetky sa týkali informácií o prebiehajúcej vojne na Ukrajine.
„Na konci 45-minútového experimentu boli kanály analytikov takmer výlučne zaplnené presným aj falošným obsahom súvisiacim s vojnou na Ukrajine – bez rozdielu medzi dezinformáciami a spoľahlivými zdrojmi,“ píše NewsGuard.
Pravda či mýtus
Videá, ktoré získali analytici z účtov vytvorených v marci 2022, ponúkali zavádzajúci alebo nepravdivý obsah o práve prebiehajúcej vojne na Ukrajine. Medzi nimi boli napríklad rôzne proruské, ale aj proukrajinské nepravdy.
Nepravdivé informácie podávané Kremľom tvrdili, že zábery z vojny na Ukrajine sú nepravdivé alebo dokonca aj to, že Ukrajina je vedená neonacistickou juntou. Ďalej išlo napríklad aj o zábery ukrajinského prezidenta bojujúceho na fronte, ktoré boli však natočené ešte počas roku 2021.
Ďalším zavádzajúcim videom boli zábery takzvaného „Ducha Kyjeva“, ktorý mal ešte na začiatku invázie sám zostreliť dokopy šesť ruských lietadiel. Kontrolóri faktov však neskôr odhalili, že ide o zábery pochádzajúce z obyčajnej videohry.
Niektoré mýty, ktoré algoritmus TikTok podával analytikom, boli dokonca označené ako propaganda Kremľa. Ako napríklad, keď 29 minút po pripojení na TikTok bolo francúzskemu analytikovi ukázané video s prejavom Vladimira Putina. Ten v ňom hovoril o tom, ako neonacisti prevzali moc na Ukrajine.
Ako uvádza portál Fortune, niekoľko videí, ako napríklad aj tie, ktoré Ukrajinu obviňujú z ovládania neonacistami, boli videné približne 2 miliónkrát.
Potrebné zabezpečenie
Analytici, ktorí vykonali najnovšiu štúdiu, uviedli, že vďaka zisteniam sa budú snažiť chrániť používateľov platformy TikTok. Chcú, aby predišli zavádzajúcimi a nepravdivými informáciami.
„Aj keď tento experiment nenapodobňuje štandardné správanie pri sledovaní, pokračujeme v reakcii na vojnu na Ukrajine zvýšenými bezpečnostnými a bezpečnostnými zdrojmi, keďže pracujeme na odstránení škodlivých dezinformácií a pomáhame chrániť bezpečný zážitok na TikToku,“ informovali analytici.
Skupina NewsGuard, ktorá pomáha s kontrolou faktov, bude aj naďalej spolupracovať s inými organizáciami, ktoré jej pomôžu s tým, aby TikTok zostal autentickým a bezpečným miestom. Dôvodom je najmä fakt, že ide o zdroj informácií pre množstvo mladých ľudí po celom svete.
„Predstavte si, že tínedžer sleduje video, na ktorom Putin hovorí bez akéhokoľvek kontextu alebo zavádzajúcich videí o vojne… je to veľmi problematické,“ uviedol Chine Labbe, výkonný redaktor NewsGuard.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Euronews, Fortune, NewsGuard