TikTok schytal v Európe astronomickú pokutu. Údaje detí robí zraniteľnými
- Svetoznáma aplikácia dostala nevídaný trest
- Dôvodom je neschopnosť ochrany súkromia detí
- Svetoznáma aplikácia dostala nevídaný trest
- Dôvodom je neschopnosť ochrany súkromia detí
Sociálne siete nie sú nebezpečné len z dôvodu šírenia nebezpečných trendov, výziev či dezinformácií. Medzi ich hrozby totiž patrí aj nedostatočná ochrana súkromia, predovšetkým mladistvých používateľov. TikTok isté prísne pravidlá porušil a na stole mu leží pokuta v astronomickej výške.
Európsky regulačný úrad spoločnosti v piatok udelil pokutu vo výške 345 miliónov eur. Dôvodom je jej neschopnosť chrániť súkromie detí. Vôbec prvýkrát v histórii sa stalo, aby populárna aplikácia na zdieľanie krátkych videí dostala trest za porušenie prísnych európskych pravidiel ochrany osobných údajov. TASR o tom informuje na základe správy AP.
Astronomická pokuta za nedostatočnú ochranu údajov
Pokutu udelila platforme írska komisia pre ochranu údajov DPC, hlavný regulátor ochrany súkromia pre veľké technologické spoločnosti, ktoré majú európske centrály prevažne v Dubline.
Vyšetrovanie totiž odhalilo, že platforma nechránila dostatočne údaje o mladistvých a ich účty mohol ktokoľvek sledovať a komentovať ich videá. Predvolené nastavenia predstavujú riziko najmä pre deti mladšie ako 13 rokov, ktoré získali prístup k platforme, aj keď to nie je povolené.
TikTok vo vyhlásení uviedol, že nesúhlasí s rozhodnutím, najmä s výškou pokuty.
Spoločnosť poukázala na to, že kritika regulátora sa zamerala na funkcie a nastavenia staré tri roky. TikTok tvrdí, že vykonal zmeny ešte pred začatím vyšetrovania v septembri 2021 vrátane štandardného nastavenia všetkých účtov pre mladistvých do 16 rokov ako súkromných a zakázania priamych správ pre deti vo veku 13 až 15 rokov.
Írsky regulačný úrad čelil kritike za to, že nepostupuje dostatočne rýchlo pri vyšetrovaní veľkých technologických spoločností po tom, ako v roku 2018 nadobudli účinnosť zákony Európskej únie (EÚ) o ochrane súkromia.
Írsky regulátor pritom ešte stále vyšetruje, či TikTok dodržal všeobecné nariadenie EÚ o ochrane údajov, keď preniesol osobné údaje užívateľov do Číny, kde sídli jeho vlastník ByteDance.
TikTok používa každé tretie britské dieťa od 8 do 11 rokov
V tomto článku sme ťa na konci marca tohto roka informovali, že až 16 % detí v Británii vo veku od 3 do 4 rokov používa sociálnu sieť TikTok aj napriek tomu, že je vekovo obmedzená. Jej používanie pritom môže viesť k problémom ako neschopnosť sústrediť sa.
Dáta z najnovšieho prieskumu agentúry Ofcom naznačujú, že aplikáciu TikTok v Británii používa 16 % detí od 3 do 4 rokov. Pri deťoch z vekovej skupiny 5 – 7 rokov toto číslo narastá až na 33 %. Vo vekovej kategórii od 8 do 11 rokov appku bežne používalo už každé tretie dieťa. O dátach z prieskumu informoval denník The Guardian.
Aj keď je TikTok, podľa jeho vlastných pravidiel, povolené používať až od 13 rokov, na platformu sa často dostanú aj deti pod touto vekovou hranicou. S jej nainštalovaním a vytvorením účtu im často pomáhajú samotní rodičia.
TikTok je pritom aplikácia, ktorej obsah nie je regulovaný s prihliadnutím na tento faktor, a tak sa spomínané deti môžu ľahko dostať k s*xuálnemu, násilnému alebo inak nevhodnému obsahu.
Sociálna platforma svojej popularite vďačí najmä jej efektívnemu algoritmu a dynamike, ktorá užívateľom umožňuje konzumovať veľké množstvá obsahu v krátkom časovom úseku. Tento princíp však môže viesť k problémom sústrediť sa dlhodobo, ako aj sústrediť sa na jednu konkrétnu vec či činnosť.
Prieskum agentúry Ofcom zistil, že len 4 % mladistvých vo veku od 3 do 17 rokov sa pri sledovaní televízie sústredia výhradne na ňu, informuje portál Independent. Zvyšok zároveň venuje pozornosť aj inému typu zariadenia, väčšinou mobilnému telefónu.
„Nič pre nás nie je dôležitejšie ako bezpečnosť našej komunity,“ vyjadril sa pre Independent hovorca aplikácie TikTok. „TikTok je prísne 13+ a existujú procesy, ktoré sa snažia docieliť dodržovanie týchto reštrikcií, ako aj pri registrácii, tak aj počas používania aplikácie. Z platformy odstraňujeme všetky profily, pri ktorých je možné, že vlastníkom je osoba pod 13 rokov.“
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, The Guardian, archív Startitup