TikTok ovládol nebezpečný trend, ľudia si dobrovoľne prelepujú ústa

  • Na TikToku sa šíri nový trend, ktorý má 38,6 miliónov vzhliadnutí
  • Ide o lepenie úst, ktoré má zaručiť viaceré priaznivé účinky
lepenie úst na tiktoku
reprofoto/TikTok/, Isabelle.lux, allstyleschanceculp
  • Na TikToku sa šíri nový trend, ktorý má 38,6 miliónov vzhliadnutí
  • Ide o lepenie úst, ktoré má zaručiť viaceré priaznivé účinky

Sociálnu sieť TikTok zaplavili videá, ktoré zobrazujú najnovší trend – lepenie úst. Trend s hastagom #mouthtape má aktuálne 38,6 miliónov vzhliadnutí. Influenceri v ňom opisujú ako si zalepiť ústa pred spaním, aké materiály použiť a aké to má výhody. Dôvody prečo ľudia lepenie úst skúšajú sa rôznia, kým jedni hľadajú pomoc proti chrápaniu, druhí v tom vidia spôsob, ako bojovať proti starnutiu a vráskam.

„Správny spánok je skutočne dôležitý pre boj proti starnutiu a pre to, aby si vyzeral a cítil sa čo najlepšie. Každý deň si zalepím ústa páskou. Lepenie úst pred spaním je veľmi dôležité pre tvoje dýchanie a pre tvoju tvárovú štruktúru,“ popisuje používateľka siete isabelle.lux vo videu o jej spánkovej rutine.

 

 

 

@isabelle.lux Reply to @christinakaiulan6 Beauty and Anti Aging while you Sleep pt 1 ♥️ #mouthtape #antiaging #beautyroutine ♬ original sound – Isabelle Lux ⚡️ Skincare

 

 

 

V ďalších videách užívatelia opisujú zázračné vlastnosti lepenia úst páskou. Od zníženia zápachu z úst, cez zastavenie chrápania až po hlboký a regenerujúci spánok.

Niektorí užívatelia ani nevedia, čo ich k vyskúšaniu daného trendu motivovalo.

„Pravdupovediac, neviem. Videla som na TikTok a nemôžem si spomenúť, aké to malo výhody. Ale pomáha mi to zaspať,“ uvádza používateľka sociálnej siete.

Rôznia sa aj názory, ktoré hovoria, že na lepenie úst stačí aj „obyčajná stará papierová páska.“

Môže to byť veľmi nebezpečné, tvrdí expert na spánok 

Len málo videí však varuje pred nebezpečenstvom, ktoré tento trend prináša. Experti tvrdia, že lepenie úst nie je pre každého a môže niesť značné riziká.

„Ak máte obštrukčné spánkové apnoe, áno, môže to byť veľmi nebezpečné,“ povedal pre CNN špecialista na spánok doktor Raj Dasgupta, docent klinickej medicíny na lekárskej fakulte na Univerzite Južnej Kalifornie.

@purposefulpixie Replying to @breelle_bricco #mouthtaping #mouthtape #oralhygiene #sleepaid #lashextenstions ♬ original sound – Pixie Acia

Syndróm obštrukčného spánkového apnoe je úplný alebo čiastočný kolaps dýchacích ciest. Patrí k najbežnejším a najnebezpečnejším poruchám spánku. Štúdia z roku 2019 predpokladá, že týmto stavom trpí viac ako 1 miliarda ľudí vo veku od 30 do 69. Mnohí o tom ani nemusia tušiť.

Ak je nos upchatý, zalepené ústa môžu byť značné riziko.

„Existujú obmedzené dôkazy o výhodách lepenia úst a bol by som veľmi opatrný. Porozprávajte so svojím lekárom skôr, ako to skúsite,“ dodal Dasgupta.

Nie je veľa dôkazov, že by to pomáhalo 

Súhlasí aj profesor medicíny na Lekárskej fakulte Emory David Schulman. Tvrdí, že lepenie úst pravdepodobne nepomôže navodiť spánok.

„Odpoveď je pravdepodobne nie,“ povedal Schulman pre CNBC. Pochybné je i tvrdenie o chrápaní, ktoré síce môže byť pravdivé, ale „nie je veľa dôkazov, že to skutočne pomáha vášmu spánkovému apnoe alebo vášmu zdraviu“.

Naopak lepenie úst môže podľa Schulmana spôsobiť ťažkosti s dýchaním, ak máte upchatý nos, zhoršenie dýchania počas spánku, alergie, podráždenie pier páskou i suché pery.

„Neodporúčam, aby si pacienti lepili ústa páskou na spánok,“ hovorí Schulman. „A určite, ak chrápu, môžu mať spánkové apnoe, môže sa to zhoršiť. Takže to je obzvlášť nebezpečná vec,“ dodal.

Ďalší odborník oslovený televíznou stanicou Fox News tvrdí, že to je jeden z najbezpečnejších trendov o akom počul. 

Experti skôr odporúčajú metódy, ako zabrániť chrápaniu a napomôcť kvalitnému spánku.

  1. Navštívte lekára, aby zistil, či máte obštrukčné spánkové apnoe.
  2. Nespite na chrbte. Je to poloha, ktorá podporuje otvorenie úst a spadnutie jazyka späť do hrdla. Pretláčanie vzduchu cez túto blokádu spôsobuje chrápanie.
  3. Zvážte, čo a kedy jete. Odporúča sa nejesť a nepiť dve až tri hodiny pred spaním.
  4. Nepite alkohol tesne pred spaním.
  5. Cvičte častejšie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá